„Grigeo Klaipėdos“ taršos skandalo istorija tęsiasi: įmonė nebegalės vykdyti veiklos?
Indrė Naureckaitė
2020-05-08 10:03„Grigeo Klaipėdos“ taršos skandalo istorija tęsiasi – „Klaipėdos vandenų“ generalinis direktorius Benitas Jonikas penktadienį pranešė, kad „Grigeo Klaipėda“ dėl sutarties sąlygų nevykdymo galimai nebegalės tęsti savo veiklos.
„Klaipėdos vandenys“ kas mėnesį su „Grigeo Klaipėda“ pratęsdavo laikinąją sutartį dėl nuotekų priėmimo. Dabartinė sutartis baigiasi gegužės 14 dieną. Tačiau planuojame nebepratęsti sutarties dėl prisijungimo sąlygų neįvykdymų.
Tai reiškia, kad „Grigeo Klaipėda“, ko gero, nebegalės vykdyti savo veiklos“, – teigė „Klaipėdos vandenų“ direktorius B.Jonikas.
Jo teigimu, „Klaipėdos vanduo“ iki dabar renka „Grigeo Klaipėda“ nuotekas, bando jas išvalyti – tačiau susiduria su daugybe problemų.
„Grigeo“ pagal prisijungimo sąlygas turėjo deklaruoti teršalų kiekius, pateikti tam tikras teršalų koncentracijas iki tam tikro lygio. Taršos koncentracija tikrai buvo viršyta, valykla kol kas su tuo susitvarko, bet valykla dabar veikia beveik maksimaliu režimu, nebegalime to tęsti – „Grigeo“ turi atlikti reikšmingus veiksmus – tai yra, sumažinti taršą“, – kalbėjo B.Jonikas.
Klaipėdos savivaldybės administracijos direktoriaus Gintaro Neniškio teigimu, net ir šiuo kriziniu metu negalima rizikuoti valymo įrenginių veikimu, todėl „Grigeo Klaipėda“ turi rasti būdų, kaip išpildyti „Klaipėdos vandenų“ sutarties sąlygas.
„Dabartinėje ekonominėje situacijoje mums svarbu, kad visos įmonės dirbtų, ir dirbtų maksimaliai, tačiau bet kokiu atveju grėsmė „Klaipėdos vandenų“ valymo įrenginiams, galimi jų strigimai, sustojimai ar nesankcionuoti kvapų pasklidimai yra didžiausias prioritetas.
Miesto pozicija yra tokia, kad negalima rizikuoti valymų įrenginių būkle, kokybe, funkcionavimu. Jei tokie sprendimai neišvengiami, juos reikia laikinai padaryti –kad „Grigeo Klaipėda“ pagaliau, per nustatytą laiką, susitvarkytų, įgyvendintų sutarties sąlygas ir rastų būdų, kad nuotekos, kurias jie tiekia, būtų išvalomos iki tokio lygio, kokio reikalauja „Klaipėdos vandenys“, – teigė G.Neniškis.
Skelbs prastovas
„Grigeo Klaipėda“ vadovas Tomas Eikinas komentare lrytas.lt teigė, kad įmonė bendradarbiauja su „Klaipėdos vandeniu“, siekiant, kad situacija būtų išspręsta ir būtų užtikrintas sklandus nuotekų valymo procesas.
„Siekiame, kad būtų patenkinti visų susijusių pusių interesai – užtikrinta Klaipėdos miesto gerovė, sklandi „Klaipėdos vandens“ veikla bei išsaugotos „Grigeo Klaipėda“ darbuotojų darbo vietos.
Prisijungimo sąlygų įvykdymui esame užsakę reikalingą įrangą, ruošiamės montavimo darbams. Užklupusi pandemija bei paskelbtas karantinas sutrukdė viską įdiegti numatytu laiku, bet planuojame darbus baigti kaip galėdami greičiau“, – teigė T.Eikinas.
Pasako jo, kol šis klausimas sprendžiamas ir įmonės veikla laikinai stabdoma, bus skelbiamos prastovos.
„Tačiau imsimės visų būtinų priemonių darbo vietų išsaugojimui ir greitesniam veiklos atnaujinimui“, – sakė „Grigeo Klaipėda“ vadovas.
Primename, Lietuvos teisėsauga šių metų sausio mėnesį po atliktos operacijos nustatė, kad įmonei „Grigeo Klaipėda“ priklausančiame gamybiniame objekte susidarančios nuotekos nepatenka į valymo įrenginius, o išteka beveik nevalytos tiesiai į nuotekų vamzdžius, kuriais pasiekia Kuršių marias.
Įtarimai vasario viduryje pareikšti įmonei ir septyniems fiziniams asmenims, tarp jų – ir „Grigeo“ vadovui Gintautui Pangoniui bei „Grigeo Klaipėdos“ vadovui Tomui Eikinui, dirbančiam nuo pernai gruodžio.
Prokurorų teigimu, aplinkai padaryta žala galėjo siekti dešimtis milijonų eurų. Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika yra sakęs, kad žala gamtai dėl „Grigeo Klaipėdos“ taršos gali siekti 60 mln. eurų.