Verslininkai: gana gąsdinti klientus, jei lemta nuo viruso visiems numirti – mirsime

2020 m. gegužės 6 d. 18:30
Vyriausybei sušvelninus karantiną ir nuo praėjusios savaitės leidus dirbti lauko kavinėms ir grožio salonams, o dar kiek anksčiau – parduotuvėms, naujienų portalo lrytas.lt kalbinti verslininkai su džiaugsmu grįžo į darbus. Nors patiria dar daug sunkumų, visgi į ateitį jie stengiasi žvelgti pozityviai.
Daugiau nuotraukų (26)
Grįžta į vėžes
„Neuždirbame. Tik kvėpuojame. Dirbame tik dėl to, kad turime vilties, kuri neužgęsta“, – portalui lrytas.lt kalbėjo baro „Būsi trečias“ vadovas Martynas Dacius.
„Jeigu atsisėsčiau ir imčiau skaičiuoti savo, kaip savininko, pelną, paaiškėtų, kad einu į visišką minusą. Kaip savininkas aš dabar dirbu visiškai nemokamai. Bet man dabar svarbiausia sumokėti algas darbuotojams, komunalinius mokesčius.
Taip pat reikia dirbti dar ir dėl to, kad tavęs nepamirštų lankytojai. Tu užsidarysi – atsidarys kitos vietos. O kai dirbi, tave palaiko nuolatiniai lankytojai, o tai labai glosto širdį“, – pasakojo jis.
Anot M.Daciaus, apyvarta šiek tiek krinta dėl to, kad stalus reikia sustatyti per du metrus vieną nuo kito, mat tuomet jų nėra daug. O kai prie vieno stalo gali sėdėti du žmonės, tai jų per dieną ir neateina daug.
„Beje, mus vakar kaip tik tikrino, tai viską atitikome. Šiaip dirbti smagu, pasiilgome jau darbo“, – džiaugėsi savininkas.
Kaune įsikūrusio „Ingos grožio salono“ savininkė Inga Proc sakė jau uždirbanti. „Dar yra klientų, kurie šiek tiek bijo apsilankyti, bet jau bandome įsivažiuoti“, – portalui lrytas.lt sakė ji.
Sunkumų dirbti, anot I.Proc, kaip ir nėra. „Dezinfekuoti darbo vietas visada turėjome, rankas taip pat. Dabar tik dar reikia dezinfekuoti rankenas, o perbraukti jas su dezinfekciniu skysčiu išlydint klientą tikrai nėra sunku.
Dar veido skydeliai prisidėjo, kurie gal šiek tiek trukdo dėl to, kad meta spindulį. Bet išgyvensim, nėra kažkokių baisių trukdžių“, – įsitikinusi ji.
Gyvūnų prekių parduotuvės „Pet24“ Marketingo projektų vadovė Evelina Marazienė džiaugėsi, kad jų veikla nebuvo sustojusi. „Net jei klientai buvo įpratę apsipirkti fizinėje parduotuvėje, tai karantino metu pasinaudojo galimybe įsigyti prekes internetu.
Šiuo metu, kaip ir daugelis, mažais žingsneliais bandome grįžti į normalias vėžes. Prieš kelias savaites mūsų fizinės parduotuvės vėl pradėjo dirbti beveik įprastu grafiku, tačiau normalu, kad po tokių sukrėtimų žmonės vis dar yra atsargūs ir į jas vykti neskuba“, – pasakojo ji.
Sporto prekių parduotuvės „EuroAtletas“ pardavimų vadybininkas Giedrius Melvydas sakė, kad klientai perka tiek iš internetinės, tiek iš fizinių parduotuvių.
Anot jo, didžiausias sunkumas, su kuriuo dabar tenka susidurti, tai prekių tiekimas. „Sudėtingiau dabar jas gauti iš užsienio. Neaišku, kaip keisis tie terminai. Taip pat ir visi dezinfekavimai, kaukės yra varginantis reikalas“, – kalbėjo jis.
M.Dacius guodžiasi, kad šiuo metu labai sudėtinga su maistu. „Kad visada būtų švieži produktai, negalime turėti viso meniu, kurį turėjome anksčiau. Taip pat sunku ir su orais, labai daug kas nuo jų priklauso, o jie labai keičiasi.
Kai atsidarėme terasą, pirmas tris dienas buvo fantastiškas oras, visi staliukai buvo užimti. O šeštadienį vakare oras buvo jau prastesnis ir buvo užimtas tik vienas staliukas. Bet darbuotojai net ir tuomet vis tiek turi būti – o jeigu ateis daugiau žmonių? Negali pasilikti tik poros“, – pasakojo jis.
„Būsi trečias“ savininkas norėtų, kad leistų dirbti ne tik lauke, bet ir viduje, kad ir laikantis atstumo. „Jeigu gražus oras subjurtų, galėtų lankytojai pereiti iš lauko į vidų. Nes dabar žmonės pasižiūri, kad lis, ir nebeina į kavines, nors ir šviečia saulė. Bet čia jau, aišku, priklauso viskas nuo Vyriausybės“, – sakė M.Dacius.
Džiaugiasi švelninimais
I.Proc karantino švelninimus sakė vertinanti dvejopai. „Nesu 100 proc. įsitikinusi, kad tas virusas yra labai pavojingas, bet, iš kitos pusės, jei buvau užsidariusi namuose, tai turbūt šiek tiek bijojau? Dabar jau net televizijos nebežiūriu, nes labai daug neigiamų žinių, kad viskas blogai. Atrodo, kad gero iš viso nieko nebetransliuoja...“ – guodėsi „Ingos grožio salono“ savininkė.
Jos manymu, kad žmonės aktyviau lankytųsi grožio salonuose, jiems reikėtų klausytis daugiau gerų emocijų teikiančių žinių. „Dabar atrodo, kad žmonės labai įbauginti žiniasklaidos.
Prieš pradėdami darbą apskambinome visas klientes, paklausėme, kada žada apsilankyti, tai kai kurios nukėlė vizitus į gegužės pabaigą. Žinoma, jos nesakė, kad bijo ateiti dėl viruso, bet aš manau, kad jos šiek tiek įsibaiminusios. Gal nereikėjo žmonių taip įbauginti?
Jei tas virusas toks pavojingas ir nuo jo lemta visiems numirti, tai ir numirsime, kam čia dar papildomai gąsdinti. Manau, kad visa tai turėtume nugalėti gerumu ir pozityvumu“, – įsitikinusi I.Proc.
G.Melvydas karantino švelninimus sako vertinąs gerai, daugiau jam nieko netrūkstą.
M.Daciaus nuomone, gerai, kad karantinas po truputį švelninamas. „Aišku, laimi tie, kam leido dirbti pirmiesiems. Žmonės pajamų neturi, tad kai leido dirbti parduotuvėms, visi pinigų srautai nutekėjo ten. O tos kavinės, kurios neturi vietų lauke, atsidarys, sakykime, po mėnesio.
Tad joms bus sunkiau ir rasti darbuotojų, nes dauguma jų jau bus išsiskirstę dirbti į terasas, ir su pajamomis, nes žmonės jau bus pinigus išleidę parduotuvėse, lauko kavinėse. Kol kas žmonės dar leidžia pinigus, bet greitai jų perkamoji galia sumažės“, – svarstė jis.
Anot M.Daciaus, taip pat būtų gerai, kad leistų lauke prie staliuko sėdėti keturiese. „Tada jau galėtume po truputį galvoti apie atidėtų mokesčių susimokėjimą. Nes dabar sumokame algas darbuotojams, bet apie mokesčių mokėjimą negalime galvoti.
Dabar gauni pinigų, nuvažiuoji susipirkti produktus, atsiskaitai su tiekėjais, kuriems buvai skolingas, ir viskas. Mes neturėjome pajamų, tad tie atidėti mokėjimai vis kaupėsi ir kaupėsi. Kai praeis tie atidėjimai ir reikės susimokėti, daugeliui maitinimo įstaigų bus labai liūdna. Reikės imti paskolas, kad būtų galima apmokėti tuos įsipareigojimus“, – guodėsi jis.
E.Marazienės manymu, normalu, kad mažėjant susirgimų kiekiui šalyje karantinas yra švelninamas. „Akivaizdu, kad verslams, kurių veikla buvo sustabdyta, reikės laiko atsitiesti, taigi reikia džiaugtis gerėjančia situacija. Tačiau svarbu nepamiršti ir atsargumo priemonių“, – priminė ji.
Skolinasi iš šeimos narių
M.Dacius skaičiuoja, kad labiausiai „išlošė“ tie barai, kurie buvo atleidę savo darbuotojus. „Mes laikėme žmones ir iki šiol dar negavome kompensacijos už darbuotojų algas, bet vis tiek turėsime mokėti už darbuotojus „Sodrai“ ir visiems kitiems, to niekas nekompensuoja.
Taip pat bandžiau kreiptis dėl palūkanų kompensavimo, nes turime paskolą, bet mums nekompensuoja, nes ten labai daug visokių niuansų su palūkanomis. O naujo paskolos imti neverta, nes vis tiek reikės ją grąžinti, ji niekur nedings.
Paskola nėra pagalba, tai tik laikinas sprendimas, nors ji ir beprocentinė. Aš pats, kai tik atidarėme terasą, pasiskolinau pinigų iš savo brolių ir seserų, nes visiškai neturėjau pinigų produktams susipirkti. Dabar jau grąžinau tas skolas, nes jos buvo nedidelės“, – pasakojo jis.
Visgi baro savininkas tikina matąs „šviečiančią ateitį tunelio gale“. „Jeigu turi tris barus, yra labai sudėtinga, nes reikėtų papildomai kažkokiam vadovui mokėti ir tai būtų ėjimas link užsidarymo. Bet dabar turime vieną ir mes, savininkai, galime dirbti ir nemokėti sau algų, kad išsilaikytume.
Galime susispausti, taip pat tą dieną, kai ateina daugiau lankytojų ir trūksta darbuotojų, galime patys daugiau dirbti, ir taip išgyventi tą karantiną.
Bet jeigu iki birželio 1 dienos nebus karantino sušvelninimo maitinimo įstaigoms, bus didelė griūtis, jei jos neturės finansinių pagalvių. Bet maitinimo įstaigos nė viena neturi tų pagalvių, kiek žinau. Toks verslas“, – prognozavo M.Dacius.
Verslas^InstantVerslininkai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.