Dėl nesurinktų pajamų, ekonomikos palaikymo ir skatinimo nuo metų pradžios Lietuva pasiskolino 4,3 mlrd. eurų.
„Pajamų surinkimas – prastesnis nei kovą. Preliminariais duomenimis balandį gauta apie 31,1 proc. arba 221 mln. eurų mažiau, nei prognozuota. Ir apie 28,5 proc. arba 195 mln. eurų mažiau nei praėjusių metų balandį.
Palyginimui, kovo mėnesį buvo surinkta 13,8 proc. arba 95,6 mln. eurų mažiau, nei prognozuota. Ir 13,6 proc. mažiau, nei prieš metus.
Jei kovo mėnesio rezultatus daugiausia lėmė įmonių likvidumo problemos, reikšmingesniam pajamų surinkimo susitraukimui balandį įtakos turėjo jau ir prastesnis kovo mėnesį vykdytos įmonių veiklos rezultatas“, – kalbėjo finansų ministras.
Tuo metu verslo lūkesčiai dėl ateities – blogiausi nuo rodiklio skaičiavimo pradžios.
„Šių metų balandžio mėnesio ekonominio vertinimo rodiklis buvo pats blogiausias per visą jo skaičiavimo istoriją – jis yra skelbiamas nuo 2013 metų. Dabar rodiklis siekia -26 proc., ir per metus nukrito 37 proc.
Dviženklis metinis kritimas užfiksuotas visuose sektoriuose, didžiausias jis – paslaugų sektoriuje -66 proc.
Prastėjančios verslo nuotaikos indikuoja didžiulį neapibrėžtumą dėl verslo ateities, padėties išorės aplinkoje ir tarptautinės prekybos sąlygų – natūralu, kad įmonės svarsto atidėti investicinius planus“, – kalbėjo V.Šapoka.
Tuo metu mokesčių atidėta už 330 mln. eurų.
„Šiai dienai tam, kad verslas galėtų lengviau įkvėpti, mokesčių atidėta už daugiau nei 330 mln. eurų beveik 200 tūkst. verslo subjektų – tiek įmonių, tiek individualia veikla besiverčiančių gyventojų“, – kalbėjo ministras.
V.Šapokos teigimu, šiemet pasiskolinta 4,3 mlrd. eurų.
„Kadangi nesurenkame daug pajamų, turime palaikyti ekonomiką ir ją skatinti, natūralu, kad valstybė šiuo metu skolinasi. Situacija visiškai kitokia, nei buvo prieš dešimtmetį, kada buvo sudėtinga pasiskolinti, kada valstybė nepasižymėjo tvaria fiskaline politika – skolinimasis buvo ypač brangus“, – kalbėjo ministras.
Šiuo metu situacija yra visiškai kitokia, todėl, V.Šapokos teigimu, net ir dabartinėmis aplinkybėmis Lietuva gali pasiskolinti patraukliomis sąlygomis.
„Vidaus rinkoje nuo metų pradžios yra pasiskolinta 834 mln. eurų. Su tarptautinėmis finansinėmis organizacijomis sudaryta sutarčių už 1,5 mlrd. eurų. Išleistos dvi euro obligacijų emisijos už 2 mlrd. eurų. Taigi šiemet jau yra pasiskolinta 4,3 mlrd. eurų“, – kalbėjo V.Šapoka.