Kauno verslo centrų šeimininkai dar maudosi optimizmo jūroje – paaiškino priežastis

2020 m. balandžio 24 d. 18:00
Kai didžioji dalis šalies verslo merdi, Kaune iškilusių ir kylančių verslo centrų savininkai – visiškai ramūs. Išlaikyti šią būseną jiems padeda ir nekilnojamojo turto ekspertų prognozės dėl pokyčių rinkoje.
Daugiau nuotraukų (8)
Pastaraisiais metais verslo centrų statytojai tiesiog šėlo Kaune ir neabejojo, kad sparčiai auganti aukščiausios klasės biurų paklausa pagaliau bus patenkinta.
Vienybės aikštėje bendrovė „Urban Inventors“ įrengė 14 tūkst. kvadratinių metrų ploto verslo centrą „BLC 2“.
Karaliaus Mindaugo prospekte baigiamas įrengti net 21 tūkst. kvadratinių metrų ploto verslo centras „Magnum“. Nugriauto „Respublikos“ viešbučio vietoje jį stato „Vičiūnų grupė“, kuri įkurtuves žada jau gegužę.
Ar jų šeimininkai nesijaučia pakliuvę į ekonominės krizės spąstus?
Nurodė skaudžiausias sritis
„Urban Inventors“ valdybos pirmininkas Lionginas Šepetys neabejojo, kad pandemija turės poveikį visam nekilnojamojo turto verslui, tačiau jis bus trumpalaikis.
Vis dėlto situacija biuro rinkos segmentuose skirtinga ir poveikio mastas iš esmės priklausys nuo to, kokius nuomininkus turi kiekvienas verslo centras.
„Greičiausiai ir tiesiogiai karantino poveikį pajuto maitinimo, turizmo, pramogų veiklą vykdančios įmonės. Dauguma verslo centrų turi tokių klientų, tačiau jie nėra dominuojantys“, – aiškino L.Šepetys.
Jo nuomone, karantino akivaizdoje stabiliausi išliks, sporto terminais kalbant, aukščiausios lygos – A klasės biurai, nes juose veikia stipriausios įmonės, turinčios vidaus rezervų.
B klasės biurus ši krizė paveiks kiek skaudžiau ir teks susidurti su mokėjimo atidėjimo ar nemokumo atvejais.
Jau pasiruošę atverti duris
Dabar dauguma darbuotojų dirba iš namų vadovaudamiesi karantino taisyklėmis ir rekomendacijomis. Pandemijai praėjus klientai grįš į biurus: vieni laipsniškai, kiti – iš karto.
„Daugybė žmonių jau pasiilgę biuro atmosferos ir kolegų, o nemažai daliai darbuotojų namuose dėl įvairių aplinkybių tiesiog sudėtingiau susikaupti“, – įsitikinęs „Urban Inventors“ valdybos pirmininkas.
Šiuo metu biurai yra visiškai paruošti dirbti, įgyvendintos papildomos saugumo priemonės ir pandemijai atslūgus nuomininkai galės bet kuriuo metu grįžti.
„Mūsų valdomuose biuruose tiesioginį poveikį šioje situacijoje turi veikiantys restoranai. Su jais deriname sąlygas, kaip galėtume padėti per šį periodą, kai jie negali veikti“, – pranešė L.Šepetys.
Pasak jo, tiek biurų valdytojai, tiek nuomininkai dabar veiklą styguoja dviem periodams – kaip suvaldyti situaciją karantino metu ir kaip veikti po pandemijos atsigaunant ekonomikai. Visi supranta, kad amžinai karantino sąlygomis negyvensime, o tie, kurie bus geriausiai pasiruošę šuoliui, pirmieji ir sutvirtins pozicijas rinkoje.
„Jaučiame verslo pulsą ir matome, kad gyvenimas nestoja. Tai įrodo ir faktas, kad net ir per karantiną Kaune verslo centre BLC ir Vilniuje „Green Hall“ verslo slėnyje turėsime pasirašytų naujų sutarčių su nuomininkais“, – kalbėjo L.Šepetys.
Nuotoliniai pokalbiai su potencialiais nuomininkais toliau vyksta ir galima spėti, kad sutarčių pasirašymas tik įsibėgės.
„Kauno potencialas yra didžiulis, o aukščiausios kokybės biurų pasiūla ilgai nelepino šio miesto“, – įsitikinęs L.Šepetys.
Nuomininkų sąrašas ilgėja
Apleistą „Respublikos“ viešbutį įsigijusi „Vičiūnų grupė“ taip pat baigia įvykdyti įspūdingos apimties ir vertės projektą. Nugriovus sovietinius laikus menantį monstrą statomas verslo centras „Magnum“, kurį atidaryti ketinama jau gegužę.
„Didelės tiesioginės įtakos „Magnum“ projektui dabartinė situacija neturi, kyla tam tikrų tiekimo iššūkių, tačiau kol kas juos suvaldome, laikomės grafiko ir statybas planuojame baigti laiku“, – tikino „Vičiūnų grupės“ vadovas Šarūnas Matijošaitis. Pasak jo, šiuo metu atliekami baigiamieji fasado bei vidaus įrengimo darbai, tad jeigu nebus įvesta kokių nors papildomų ribojimų, verslo centras veikti pradės kitą mėnesį.
„Išnuomojome jau daugiau negu pusę viso „Magnum“ nuomos ploto, taip pat intensyviai deramės su keletu kitų didelių nuomininkų“, – džiaugėsi Š.Matijošaitis.
Mažinti kainą nėra erdvės
Tarptautinės nekilnojamojo turto konsultacijų bendrovės „Newsec“ Analizės ir tyrimų paslaugų grupės vadovas Mindaugas Kulbokas mano, kad Kauno biurų rinka pastaruosius keletą metų yra įgavusi plėtros pagreitį ir vien tik pernai pasipildė nauju 50 tūkst. kvadratinių metrų plotu.
Plėtotojai, matydami tokį pasiūlos augimą, kiek lėtino plėtros tempą ir 2020 metais rinką papildys 30 tūkst. kvadratinių metrų, o 2021 metais – jau tik 10 tūkst. kvadratinių metrų plotu.
Šie pasiūlos skaičiai atspindi ir biurų neužimtumo rodiklius, kurie sudaro apie 13 proc. neišnuomoto viso bendrojo ploto.
„Mažėjant pasiūlai planuojamas poreikis labai nekeis šio rodiklio ir 2020 metų pabaigoje jis liks panašaus lygmens, o jau 2021 metais neužimtumo kreivė turėtų nukristi į 5–7 procentų lygį“, – spėjo M.Kulbokas.
Nuomos kainos naujuose biurų projektuose svyravo nuo 11,5 iki 13 eurų už kvadratinį metrą nuomos mokestį mokant kas mėnesį.
Kauno biurų rinkos konkurencinė kova dėl kiekvieno nuomininko jau anksčiau lėmė itin žemą plėtotojų pajamingumo maržą, todėl didelės erdvės kainų korekcijai nėra likę“, – mano M.Kulbokas.
Pasak bendrovės „Newsec“ eksperto, atnaujinus nekilnojamojo turto veiklą kainos naujuose A klasės biuruose svyruos ties 12–12,5 euro riba už kvadratinį metrą, neįskaičiavus pridėtinių išlaidų.
„Tiek Kaune, tiek Vilniuje atsinaujinus veiklai biurai bus tas segmentas, kuris mažiausiai pajus COVID-19 poveikį ir greičiausiai pradės veikti visos apimties“, – spėjo M.Kulbokas.
Tikrasis vaizdas išryškės po poros mėnesių
Nerijus Valatkevičius
Kauno savivaldybės Miesto planavimo ir architektūros skyriaus vedėjas
„Statybų sektoriuje kol kas labai stipriai juntama inercija, todėl tikrasis vaizdas turėtų išryškėti po 1–3 mėnesių.
Praėjusių metų kovo mėnesį savivaldybė išdavė 101 statybos leidimą, šiemet tuo pačiu metu – 89.
Skirtumas labai mažas.
Karantinas smarkiai nepaveikė projektuotojų bei architektų darbo našumo. Priešingai, jie visą dėmesį gali sutelkti į pagrindinę veiklą ir net ištraukti iš stalčiaus primirštus projektus.“
verslo centrasKaunas^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.