Laukia instrukcijų
Portalo lrytas.lt kalbinti verslininkai sakė, kad, nors leidimą dirbti valdžia ir davė, bet kol kas dar „niekas neaišku“.
„Jeigu tik leis, žadame pradėti dirbti nuo pirmadienio. Tik dar nežinome visų reikalavimų, tai vis dar jų laukiame“, – portalui lrytas.lt kalbėjo lauko kavinės „Belmonto kriokliai“ atstovas Paulius Sinkevičius.
„Galima sakyti, kad per karantiną patyrėme šimtaprocentinių nuostolių. Mano manymu, atsigavimas bus ilgas – apie metus“, – svarstė jis.
„Ruošiamės atsidaryti, bet sunku dar tiksliai pasakyti, kada. Šiandien žadėjo pranešti tvarką, nes nėra nustatyta reikalavimų. O pagal tuos reikalavimus reikia susiplanuoti erdves. Viena, ką žinau, kad prie staliuko galės sėdėti dviese – reiškia, negalėsi nei gimtadienio atšvęst, nei su šeima išeiti pavalgyti.“, – portalui lrytas.lt pasakojo klubo „Artistai“ generalinis direktorius Audrius Žydelis.
Anot jo, skaičiuoti per mėnesį ar du patiriamus nuostolius nėra prasmės. „Mokame darbuotojams, mokame nuomos mokestį, bet išlaidos vis tiek kaupiasi – pavyzdžiui, su tiekėjais esame susitarę, kad atidėsime dalį mokėjimų, mokesčių inspekcija irgi atideda tuos mokesčius.
Tad dabar nuostolius labai sunku įvertinti. Kai atidėjimai baigsis ir reikės už viską susimokėti, sumos bus labai didelės“, – kalbėjo A.Žydelis.
Dabar, jo teigimu, gerai, kad niekas nereikalauja susimokėti ir neareštuoja sąskaitų. „Padėtis kol kas neatrodo labai bloga, bet gal tai tik apgaulinga ramybė..? Kas bus, matysime metų gale“, – svarstė „Artistų“ direktorius.
Atsigavimo šiais metais verslininkas nesitiki. „Apribojimai yra ir jie niekur nedings, taip pat patys žmonės nelabai veršis į viešas vietas. Be to, mes nesame ta veiklos rūšis, kuria labai rūpintųsi. Metinis nuostolis bet kokiu atveju bus didelis“, – mano jis.
Gali užsidaryti pusė visų barų
Lietuvos barų ir kavinių asociacijos (LBKA) prezidentas Raimondas Pranka „Lietuvos ryto“ televizijos laidai „Nauja diena“ sakė, kad šis Vyriausybės priimtas sprendimas verslininkams suteikė nemažai džiaugsmo.
Ar prieš atveriant duris kavinėms reikės tam tikro pasiruošimo, R.Pranka sako nesąs tikras, mat dar nėra aiškių instrukcijų, kaip kavinės galės veikti. „Gali sugriežtėti higienos normos – galbūt reikės daugiau dezinfekcinių skysčių ar kaukių, turės būti didesni atstumai tarp lankytojų“, – svarstė jis.
Dabar, anot LBKA prezidento, svarbiausia, kaip pavyks dirbti ateinančius metus, mat apribojimų bus daug, žmonės elgsis atsargiai ir tikrai neplūs į barų terasas. Metai, jo teigimu, bus sunkūs, o padėti verslininkams mažai kas nori.
Vyriausybė, R.Prankos nuomone, galėtų padėti duodama verslui paskolas lengvesniu būdu. „Barai ir kavinės visada buvo rizikingiausioje grupėje – visą laiką būdavo sunku gauti paskolas. Kiek kas prašydavo paskolų, beveik niekad negaudavo, nes vis neatitikdavo kažkokių kriterijų.
Visi po sezono buvo išeikvoję visus resursus ir laukė naujo sezono – retas kuris turėjo santaupų. Bet sezono pradžioje uždraudė mūsų veiklą ir užšaldė verslus. Nors negauname pajamų, bet vis tiek reikia mokėti nuomą, atlyginimus, susimokėti už elektrą, atsiskaityti su tiekėjais.
Todėl norėtųsi gauti verslui paskolų lengvesnėmis sąlygomis, kad galėtume tuos įsipareigojimus įvykdyti ir vėl užkurti verslą. Bet dabar niekas nevyksta, griežtos sąlygos lieka toliau“, – piktinosi jis.
Sektorius karantiną stengėsi išgyventi kaip tik sugebėjo. „Vieni, kas turėjo leidimus gaminti maistą išsinešimui, suaktyvino šią veiklą, kiti pardavinėjo savo atributiką šitaip pašydami juos paremti. Visi sukosi kas kaip gali. Bet iš esmės veikla sustojusi, visi laukiame, kada galėsime dirbti ir uždirbtus pinigus panaudoti susimokėti skolas“, – sakė R.Pranka.
„Sunku buvo išsilaikyti ne šį mėnesį. Sunkus bus išsilaikyti ateityje. Metų bėgyje gali užsidaryti iki 50–60 proc barų, nes toliau dirbti bus labai sunku: bus mažiau klientų, daug apribojimų, nebus galima organizuoti renginių“, – įspėjo jis.
Kokią dalį veiklos pavyko išlaikyti tiekiant maistą išsinešimui? „Sunku pasakyti, tačiau iš vieno verslininko girdėjau, kad gaminamas maistas išsinešimui padeda išlaikyti du virėjus – taigi, sakykime, padeda išlaikyti pusę ar trečdalį visų darbuotojų“, – svarstė R.Pranka.
Ar pavyks atgaivinti sektorių leidžiant dirbti lauko kavinėms, kol kas sunku pasakyti, sako LBKA prezidentas. „Bus galima atsakyti po kokių dviejų savaičių, kai pradėsime dirbti“, – tikino jis.
Kaune šiemet vietinės rinkliavos nemokės
Kauno miesto savivaldybės politikai ateinantį antradienį tarp beveik šimto į posėdžio dienotvarkę įrašytų klausimų rengiasi svarstyti ir tuos, kurie susiję su karantino dėl koronaviruso pandemijos padarinių sušvelninimu, skelbia naujienų agentūra ELTA.
Tarp šių klausimų – sprendimas atleisti asmenis nuo vietinės rinkliavos už leidimo prekiauti (teikti paslaugas) lauko kavinėse 2020 metais išdavimą. Antikorupciniu požiūriu teisės akto projekto nuostatos nėra. Tai patvirtina Teisės aktų projektų antikorupcinio vertinimo pažyma.
Verslui po karantininių priverstinio nedarbo savaičių nors iš dalies atsigauti padėsiantis miesto tarybos sprendimo projektas parengtas, vadovaujantis atitinkamais Lietuvos Respublikos vietos savivaldos bei Lietuvos Respublikos rinkliavų įstatymų punktais, taip pat atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 kovo 14 d. nutarimą „Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo“ bei kitus, pačioje Kauno miesto savivaldybėje priimtus, teisės aktus.
Šioks toks karantino padarinių verslui palengvinimas numatytas ir trumpalaikės reklamos skleidėjams. Jei miesto politikai antradienį pritars, bus priimtas tarybos sprendimas „atidėti vietinės rinkliavos už leidimo įrengti išorinę reklamą ant Kauno miesto savivaldybei nuosavybės teise priklausančių ar valdytojo teise valdomų objektų išdavimą mokėjimo terminą 3 mėnesiams, bet ne ilgiau kaip iki 2020 metų rugpjūčio 1 dienos“.