Jų teigimu, neplanuojama priimti jokių sprendimų.
Tuo metu JAV verslo dienraštis „The Wall Street Journal“ rašo, jog svarstoma galimybė gegužės 10 dieną surengti naują susitikimą ir aptarti dar didesnį gavybos sumažinimą.
Pirmadienį naftos rinkoje prasidėjusi kainų griūtis tęsiasi ir antradienį: birželio mėnesio ateities sandorių „Brent“ rūšies naftos kaina krito daugiau kaip 18 proc., o birželio mėnesio ateities sandorių WTI rūšies naftos kaina – daugiau kaip 23 procentais.
Gegužės mėnesio ateities sandorių WTI kaina – o prekyba šiais sandoriais baigiasi antradienį – tebesilaiko žemiau nulio.
Saudo Arabija: atidžiai stebime naftos rinkas ir esame pasirengę imtis veiksmų
Naftą eksportuojančių šalių organizacijai (OPEC) pirmininkaujanti Saudo Arabija antradienį pranešė, kad atidžiai stebi naftos rinkas ir yra pasirengusi imtis papildomų veiksmų, naftos kainoms pasiekus istorines žemumas.
„Bendradarbiaudama su OPEC+ ir kitais gamintojais, karalystė toliau atidžiai stebi naftos rinkų padėtį ir yra pasirengusi imtis bet kokių papildomų veiksmų“, – teigiama ministrų kabineto pranešime, kurį cituoja valstybinė naujienų agentūra „Saudi Press Agency“.
Ministrų kabinetas pabrėžė, kad karalystė be sustojimo dirba, jog stabilizuotų naftos rinką. Taip buvo dar kartą patvirtintas įsipareigojimas kartu su Rusija per ateinančius dvejus metus įgyvendinti sutartą gavybos apimčių mažinimą.
Pagal susitarimą, užbaigusį skaudų kainų karą, kuris kartu su per didele pasiūla ir dėl koronaviruso pandemijos sumažėjusia paklausa kėlė daug sunkumų, Rijadas ir Maskva kasdienę gavybą sumažins po 2,5 mln. barelių. OPEC+ didžiausių naftos gamintojų organizacija praėjusią savaitę pasiekė susitarimą dėl rekordiškai didelio 9,7 mln. barelių per dieną gavybos apimčių sumažinimo, kad būtų galima paskatinti kainas, kurios nusmuko daugiau nei 60 proc.
Organizacijai nepriklausančios gamintojos pažadėjo gavybą sumažinti papildomais 3,7 mln. barelių per dieną. Tačiau šio sandorio nepakako, kad naftos kainos liautųsi kristi. Pirmadienį kainos pirmą kartą buvo neigiamos.
JAV „West Texas Intermediate“ (WTI) rūšies naftos kaina Niujorko biržoje smuko iki -37,63 JAV dolerio už barelį. Kainą paveikė itin žema paklausa, per didelė pasiūla ir atsargų saugojimo vietos trūkumas. OPEC+ susitarime numatoma gegužės ir birželio mėnesiais gavybą žymiai sumažinti, o likusiais metais ją didinti nežymiai.
Didelis naftos gamintojas Alžyras teigė ėmęsis tinkamų veiksmų, kad galėtų susidoroti su krintančių kainų padariniais, praneša naujienų agentūra APS.
„Numatėme krizę ir ėmėmės atsargumo priemonių, – teigė atstovas Belaidas Mohandas. – Krizę kontroliuojame ir tikimės, kad pasaulio naftos rinkos netrukus galės atsipūsti, o naftos kainos atsigaus.“
Naftos kainos antradienį tęsė kritimą. „Brent“ rūšies naftos kaina pirmą kartą per du dešimtmečius buvo nusmukusi žemiau 19 JAV dolerių už barelį ribos.
JAV WTI rūšies naftos kaina kiek atsigavo, tačiau vis dar buvo neigiama ir siekė -2,39 JAV dolerio už barelį.
D. Trumpas nurodė parengti planą, pagal kurį būtų finansuojamos JAV naftos bendrovės
JAV prezidentas Donaldas Trumpas antradienį pranešė, kad nurodė savo administracijai parengti planą, pagal kurį būtų galima finansuoti šalies naftos bendroves, susiduriančias su sunkumais dėl per didelės pasiūlos ir rekordiškai žemų naftos kainų.
„Niekados nenuvilsime didžios JAV naftos ir dujų pramonės“, – savo tviterio paskyroje rašė D. Trumpas.
„Nurodžiau energetikos sekretoriui ir iždo sekretoriui parengti planą, pagal kurį būtų atlaisvinama lėšų, kad būtų galima užtikrinti šių labai svarbių bendrovių ir darbuotojų ateitį!“ – pridūrė prezidentas.
D.Trumpas pirmadienį pareiškė, kad Jungtinės Valstijos pasinaudos istoriniu naftos kainų kritimu ir įsigis 75 mln. barelių naftos, kuriais bus papildyti šalies strateginiai rezervai.
„Papildysime mūsų nacionalinius naftos rezervus <... > Kalbu apie strateginius rezervus. Ketiname juos papildyti net 75 mln. barelių“, – pranešė D.Trumpas.
Pirmadienį JAV naftos kainos krito iki precedento neturinčios ribos, nes ateities sandoriai Niujorko prekių biržoje baigiantis sesijai pirmą kartą istorijoje smuko į neigiamą zoną. Neturintys kur dėti naftos atsargų prekybininkai buvo priversti sumokėti naftos pirkėjams.
D. Trumpas paskelbė apie savo ketinimą užpildyti strateginį naftos rezervą kovo 13 dieną.
Balandžio 17 dieną rezervą sudarė 635 mln. barelių naftos. Šiuo metu nustatyta leidžiama rezervo riba yra 713,5 mln. barelių.
Keturių požeminių saugyklų komplekso, esančio Teksaso ir Luizianos įlankų pakrantėje Jungtinių Valstijų pietuose, bendra talpa yra 727 mln. barelių.
Rezervas skirtas naudoti tokiomis ekstremaliomis situacijomis kaip, pavyzdžiui, per 1991 metais kilusį Irako karą arba po 2005 metais siautusio uraganą „Katrina“.
Ekonomistai: prasideda išgyvenimo šou
Finansų analitikas Marius Dubnikovas teigia, jog dabar viskas priklausys nuo to, kaip keisis ekonominė padėtis, ar bus išeita iš karantino ir kokios atsiras naftos vartojimo galimybės.
„Bet kyla abejonių, ar birželį negali pasikartoti tas pats, nes iš tiesų avialinijų darbas yra sustojęs ir panašu, kad bus sustojęs dar ilgai. Tuo metu pasaulis taip pat iš karantino taip greitai negrįš į gyvenimą, tad turime tikrai įdomią situaciją, kurios niekada nebuvo.
Kol kas vyksta investuotojų skerdykla – tie, kurie prekiavo nafta, galvojo, kad jos niekada nereikės pačiupinėti fiziškai, o atėjo laikas, kai ją reikia pasiimti, reikia „priparkuoti“, o tą padaryti nėra kur. Investuotojai fiksavo milžiniškus nuostolius arba netgi prarado visas savo turėtas lėšas, o kai kurie ir liko skolingi, nes kai reikia pirmokėti, kad iš tavęs pirktų daiktą, gali ne tik prarasti, bet ir išeiti į minusą“, – lrytas.lt aiškino M.Dubnikovas.
Kitas žingsnis, pasak finansų analitiko, gali būti toks, kad šie dalykai persimes į versloves, gali kilti krūva bankrotų.
„Ketvirtadienį, kai bus skelbiami nedarbo duomenys, bus įdomu pažiūrėti, kas paprašė bedarbystės paramos. Greičiausiai matysime šuolius ir ten, nes reikia suprasti, kad verslovės taip pat atleidinėja žmones ir tas intensyvumas didės. Naftos pramonė užima didelę dalį – daugiau kaip 5 proc. – JAV ekonomikos. Prasideda išgyvenimo šou“, – komentavo M.Dubnikovas.
Be to, pasak finansų analitiko, dėl tokių procesų kyla ir atsinaujinančios energetikos problemų, nes ji dėl tokių naftos kainų tampa nerentabili.
Kaip teigia ekonomistas Tadas Povilauskas, naftos saugojimo talpyklos sparčiai pildosi. Dar kelios savaitės ir naftos gavėjai bus tiesiog priversti mažinti gavybą, o kai kurie jų – sustabdyti visiškai, nes nebus kur dėti naftos, o kaina dėl to gali būti dar žemesnė.
„Vakarykščiai pokyčiai buvo stebinantys tuo, kad kaina nuėjo į minusą. Kadangi ekonomikos aktyvumas stipriai smukęs, naftos paklausa pasaulyje yra sumažėjusi apie trečdalį, o naftos gavyba taip sparčiai nelėtėja – apie tai jau buvo kalbama kelias pastarąsias savaites.
Veikia ekonominės paklausos ir pasiūlos dėsnis, todėl šitą rinką sureguliuos tik kaina. Nes kai kaina yra 20 JAV dolerių už barelį, akivaizdu, kad gavyba niekam nėra pelninga, ji nuostolinga“, – portalui lrytas.lt kalbėjo ekonomistas.
Dėl to nemažai naftos kompanijų gali bankrutuoti. „O bet kokie bankrotai sukelia stresą bankų sektoriuje. Tai labai blogos naujienos visam pasauliui. Tai, kad nafta atpigusui – gera žinia tiems, kas gali ją vartoti, bet jei trečdalis naftos nevartojama...“ – tęsė ekonomistas.
Pasak T.Povilausko, jei bus norima, kad gavyba nesustotų arba sustotų kuo mažiau, JAV tiesiog pirks naftos į šalies rezervą – apie ką užsiminė ir JAV prezidentas Donaldas Trumpas: „Bet paprasčiausias variantas – tiesiog reikės bendrovėms priversti stabdyti naftos gavybą, kol neatšoks paklausa. Žiūrint 2-4 mėnesius į priekį, naftos kaina turėtų būti ganėtinai žema, greičiausiai ir bus apie 20 JAV dolerių už barelį. Apie atšokimą iki metų pabaigos turbūt nėra kalbų.“
Tačiau tuomet, pasak ekonomisto, kai naftos gavybos bendrovės mažina investicijas ir mažina gavybą, o kitais metais atsigausime pakankamai geru tempu, gali būti nemažas šuolis, nes paklausa augs aukščiau nei pasiūla, ir tada gali būti šuolis į viršų. Naftos gavėjai šiemet kentės labai stipriai, bet kitais metais situacija jau gali gerokai pasikeisti“, – lrytas.lt komentavo T.Povilauskas.
Prancūzija naftos kainų griūtį laiko grėsme pasaulio ekonomikai
Prancūzijos ekonomikos ministras Brunas Le Meras naftos kainų kritimą pavadino grėsme viso pasaulio ekonomikai.
„Naftos kainų griūtis – tai grėsmė viso pasaulio ekonomikai“, – pareiškė ministras Prancūzijos Senate.
Jo teigimu, kilo grėsmė, be kita ko, perėjimui prie alternatyvių energijos šaltinių, taip pat finansų rinkoms ir Afrikos šalims.
Naftos rinkos griūtis tęsiasi ir antradienį: birželio mėnesio ateities sandorių „Brent“ rūšies naftos kaina krito daugiau kaip 18 proc., o birželio mėnesio ateities sandorių WTI rūšies naftos kaina – daugiau kaip 23 procentais.
Gegužės mėnesio ateities sandorių WTI kaina – o prekyba šiais sandoriais baigiasi antradienį – tebesilaiko žemiau nulio.