Prekybos centrams metamas gelbėjimo ratas: dalį išlaidų dengs valstybė

2020 m. balandžio 16 d. 14:21
Prekybos centruose – mirtina tyla. Karantinas prieš mėnesį privertė užverti duris daugumą verslų, kurie iš nekilnojamojo turto (NT) valdytojų nuomojasi patalpas. Dabar jiems metamas gelbėjimo ratas.
Daugiau nuotraukų (9)
Nuomininkai numynė takus į visas institucijas, kurias tik įstengė pasiekti, prašydami valdžios įsikišti ir pagelbėti.
Trečiadienį Vyriausybė dėl nuomos mokesčio pasiūlė sprendimą: jei NT valdytojas sutiks padaryti 30 proc. nuolaidą, valstybė subsidijuos iki 50 proc. nuomos mokesčio. Likusią dalį turėtų susimokėti nuomininkas.
Prašė didesnių nuolaidų
„Prašėme valdžios, kad nuomininkams būtų palikta dešimtadalis nuomos mokesčio. Kad ir kaip ten būtų, jie ir nedirbdami sumoka NT valdytojams komunalinius ir kitus mokesčius.
Bet jeigu ir liks 20 ar 30 proc. nuomos mokestis, geriau jau toks žvirblis rankoje nei balandis danguje“, – sakė Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo asociacijos vadovė Dalia Matukienė.
Anksčiau kai kurių prekybos centrų valdytojai skelbė, kad nuomininkams siūlo 50 proc. nuolaidą. Taigi, įsikišus Vyriausybei, jis taptų dar mažesnis.
Anot premjero Sauliaus Skvernelio, tokios subsidijos nuostata – padėti silpniausiam.
 
„Orientuojamės į verslą, kurio veikla šiuo metu ribojama ir kurio pajamos drastiškai sumažėjo. Tai – išgyvenimo klausimas“, – sakė S.Skvernelis.
Iš viso šiai paramai numatyta 100 mln. eurų.
Bus daugiau aiškumo
85 proc. Vilniaus centrinės universalinės parduotuvės (VCUP) nuomininkų veiklą paralyžiavo karantinas. Tiek pat susitraukė ir pajamos, kurias gaudavo VCUP valdanti bendrovė „Prosperitas Baltica“.
Pasak jos direktorės Onos Nevinskienės, tik tada, kai bus detaliai parengtas teisės akto projektas ir numatyti reikalavimai, situacija taps aiškesnė. Dabar ji gana kebli.
„Susitarti su nuomininkais turime dabar, nes subsidijos pasieks gegužę.
Jie nedirba nuo kovo vidurio, todėl pritaikėme nuolaidas, esame pasirašę susitarimus.
Mes, didieji verslai, negalime nemokėti mokesčių – pridėtinės vertės, žemės ir nekilnojamojo turto. Laimei, Vilniaus miesto savivaldybė nutarė pastarajam taikyti lengvatą tol, kol negausime nuomos mokesčių“, – kalbėjo O.Nevinskienė.
Jos teigimu, solidarumo mokestis, kurį už šiuo metu NT priežiūrą moka nuomininkai, nepadengia visų sąnaudų.
Pasak Kauno „Akropolio“ valdytojos Brigitos Levenauskienės, sprendimas dėl valstybės paramos neabejotinai suteiks daugiau aiškumo.
„Tai būtų didelė pagalba verslui – ir nuomotojams, ir nuomininkams.
Įvertinę karantino periodą ir patirtus nuostolius, veiklos ribojimus, priemonių paketą verslo skatinimui, subsidijavimą ir visa kita kalbėsime su nuomininkais, ieškosime bendrų, abiem pusėms geriausių sprendimų“, – sakė B.Levenauskienė.
Nepuola džiūgauti 
Pasak Utenoje esančio prekybos centro „Aušra“ valdytojos Daivos Trapnauskienės, kol nėra aiškumo – kol nėra tiksliai nustatyta, kaip bus teikiama subsidija už nuomą, tuščios būtų ir kalbos apie paramos naudą.
Jos teigimu, „Aušroje“ kol kas veiklą vykdo tik keletas nuomininkų, vienas jų – „Čili Pizza“, kurioje užsakoma maisto į namus.
„Žmonėms, užsisakantiems iš mūsų nuomininkų kokių nors ne maisto prekių internetu, yra išduodami jų pirkiniai. Tai ir viskas“, – sakė D.Trapnauskienė.
Smulkiajam verslui patalpas savo didžiosiose parduotuvėse nuomojanti „Maxima“ nuo svarstymų susilaikė.
„Seniai laikomės nuostatos – politinių sprendimų nekomenjame. Visus nurodymus vykdome, bendradarbiaujame, bet tikrai nevertinsime sprendimų“, – sakė „Maxima“ atstovė Ernesta Dapkienė.
Tariasi ir dar tarsis
„Kartu su nuomininkais sėdime vienoje valtyje. Visiems svarbu išlikti – laimėtojų čia negali būti. O subsidija palengvins derybas su nuomininkais“, – teigė sostinės prekybos centro „Panorama“ valdytoja Birutė Kalanovaitė. Anot jos, prekybos centrų valdytojai jautėsi pamiršti: veiklą priversti nutraukti nuomininkai reikalauja nulinio nuomos mokesčio, bet kaip suteikti tokią galimybę?
„Mes irgi gyvename negaudami pajamų, nors turime įsipareigojimų. Durys nėra užrakintos, prekybos centre veikia maisto parduotuvė, vaistinės, optikos.
Yra įvairiausių darbų ir paslaugų, kurios mums teikiamos, – apsaugos, priežiūros. Yra daugybė sutarčių, pasirašytų su tiekėjais, net tokių smulkių, kaip lankytojų srauto skaičiavimas ar liftų priežiūra. Jų neįmanoma atsisakyti.
Peržiūrėjome viską, ką tiktai įmanoma, kad tik mūsų nuomininkai gautų minimalius mokesčius, kad išliktume visi“, – kalbėjo B.Kalanovaitė.
Karantinas tęsiasi jau gerą mėnesį, o subsidijos už patalpų nuomą – dar ateityje. Kaip iki šiol tartasi su nuomininkais?
„Nujautėme, kad už balandį uždaryti verslai nuomos nemokės, tad sutarėme dėl nulinio mokesčio. O su tais, kurie dirba, deramės atskirai.
Dėl gegužės vėl iš naujo su nuomininkais teks tartis dėl nuolaidų. Kad jų reikia, visi puikiai suprantame.
Tad ir mums valstybės subsidijos būtų didelė pagalba“, – sakė „Panoramos“ valdytoja.
Verslui lengvina karantino sąlygas
Vyriausybėje vakar pristatytas išsamus karantino draudimų švelninimo planas verslui.
Nuo šiandien veiklą galės pradėti vykdyti ne maisto prekių parduotuvės, turinčios atskirą įėjimą iš lauko (ne prekybos ir pramogų centruose).
Taip pat gali dirbti buitinių ir remonto paslaugų teikėjai – raktų gamintojai, galanterijos, avalynės ir kitų gaminių bei dviračių taisyklos, skalbyklos, valyklos, servisai, nuomos salonai.
Jei epidemiologinė situacija nepablogės, po dviejų savaičių prasidės antrasis etapas, kurio metu bus leidžiama veikti lauko kavinėms, muziejams, bibliotekoms, kirpykloms, prekybos ir pramogų centrams bei turgavietėms (ribojant įėjimą).
Plane numatyta, kad atšaukus karantiną bus leidžiama maitinimo įstaigų, darželių, mokyklų, sveikatos paslaugų įmonių, sporto klubų ar pramogų parkų veikla.
Tik paskutiniu etapu numatyta leisti atidaryti kino teatrus, rengti koncertus, spektaklius, parodas ar konferencijas.
Nuoma^Instantsubsidija
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.