Brangymetis Rusijoje – brangsta ne tik kava, makaronai ir pienas

2020 m. balandžio 16 d. 16:45
Specialiai LR, Maskva
Lietuvos valdžia ketina reguliuoti kainas, nors dar neapsisprendė, kurių prekių. Tuo metu Rusijoje jos pradėjo augti dešimtimis procentų ir netgi kartais.
Daugiau nuotraukų (11)
Rusijai šįmet dvigubai nepasisekė – ekonomiką klupdo ir koronavirusas, ir smarkiai nuvertėjęs rublis. Todėl kai kurios prekės šalyje jau pabrango iki penktadalio, o imbiero kaina pakilo net 20 kartų.
Stambiausi importuotojai neslepia, kad maisto produktai brangs ir toliau.
Antai kava, kakava ir arbata – mažiausiai 20 procentų. Mat šios prekės įsigyjamos už tvirtą valiutą, o Rusijos rublis dolerio bei euro atžvilgiu vien per kovą nuvertėjo apie 30 procentų.
Gamintojus ir importuotojus vienijanti asociacija „Rusprodsojuz“ teigia, kad tam įtakos turėjo papildomos transporto išlaidos, darbuotojų aprūpinimas apsaugos priemonėmis. Todėl net makaronai turėtų brangti 5–15 procentų, duona – 5–7 procentais.
Tai nedaug, palyginti su žuvimis. Jų tiekėjai neslepia, kad kainos augs apie 50 procentų.
Pirma, didelė dalis žuvų įvežama iš užsienio. Antra, net ir Rusijoje pagaunamas laimikis parduodamas atsižvelgiant į pasaulines kainų, kurios nustatomos doleriais, tendencijas.
Apie būsimą kainų šuolį įspėjo ir vyno pardavėjai, ir netgi pieno perdirbimo įmonės. Nors pats pienas melžiamas Rusijoje, gamintojai naudoja daugiausia vokiškas bakterijas jam rauginti ar sūriams gaminti. O šios žaliavos skaičiuojant rubliais smarkiai pabrango.
Tiekėjų kainodarą jau patikrinusi Federalinė antimonopolinė tarnyba (lietuviškos Konkurencijos tarybos atitikmuo) neįžvelgė jokių spekuliacijos požymių. Pirkėjams tebuvo pažadėta, kad prekybos tinklai kainas didins ne vienu metu visoms prekėms ir dviem etapais, kad neištiktų šokas.
Vis dėlto Generalinė prokuratūra jau nurodė pradėti tyrimą, kodėl taip smarkiai pakilo imunitetą stiprinančių produktų – imbiero, česnakų ar citrinų – kainos.
Savo ruožtu šalies premjeras Michailas Mišustinas palaikė „Vieningos Rusijos“ frakcijos parlamente siūlymą reguliuoti kainas.
Pagal projektą, jas būtų galima didinti ne daugiau kaip dešimtadaliu. Tačiau dėl to dar nėra apsispręsta.
Sąrašą turės sudaryti Vyriausybė
Lietuvos Seimas neseniai priėmė Civilinės saugos įstatymo pataisas, leidžiančias karantino metu reguliuoti kainas.
Pagal jas, Vyriausybės ekstremalių situacijų komisija turi parengti būtinų prekių ir paslaugų sąrašą, o stebėti jų kainų pokyčius įpareigota Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba.
Nustačius trūkumą ar gamintojų bei pardavėjų piktnaudžiavimo atvejų, Vyriausybė galėtų įsikišti.
Tiesa, tokiam projektui kritikos jau anksčiau pažėrė tiek Konkurencijos taryba, tiek Lietuvos bankas, tiek prezidentas Gitanas Nausėda.
RusijaRusijos rublio vertė^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.