Derybos tarp Naftą eksportuojančių valstybių organizacijos (OPEC) ir jos sąjungininkų, įskaitant Rusiją (OPEC+), kartu su pagrindinėmis valstybėmis-ne organizacijos narėmis, laikomos geriausia proga paskatinti kainas, kurios svyruoja ties mažiausia riba per maždaug du dešimtmečius.
17 val. Lietuvos laiku numatytas pasitarimas yra labai svarbus investuotojams į rinką, kuri išlieka labai nepastovi, o ekspertai perspėja, kad nesiėmus suderintų veiksmų – o tikimasi 10 mln. barelių per parą gavybos sumažinimo – naftos rinka patirs dar vieną skaudų smūgį.
Visgi tikimasi, kad susitarti pavyks. Praėjusią savaitę JAV prezidentas Donaldas Trumpas pareiškė, jog Rusija ir Saudo Arabija atsitrauks ir sutiks mažinti gavybą.
Tuomet, po Saudo Arabijos sosto įpėdinio princo Mohammedo bin Salmano ir D. Trumpo pokalbio telefonu, OPEC lyderė Saudo Arabija sušaukė skubų gamintojų susitikimą, kad „būtų pamėginta pasiekti sąžiningą susitarimą“ ir „stabilizuoti naftos rinką“.
O trečiadienį „Bloomberg News“ pranešė, jog Maskva pareiškė esanti pasirengusi sumažinti savo gavybą maždaug 1,6 mln. barelių per parą, arba maždaug 15 proc., tiesdama kelią susitarimui.
„Neeilinis naftos gavėjų susitikimas yra vienintelė rinkos viltis, kuri gali užkirsti kelią visiškam kainų griuvimui“, – pažymėjo „Rystad Energy“ naftos rinkų vadovas Bjornaras Tonhaugenas.
Saudo Arabija penktadienį ryšio priemonėms surengs atskirą Didžiojo dvidešimtuko energetikos ministrų pasitarimą, siekdama užtikrinti „rinkos stabilumą“.
Naftos kainos smarkiai krito nuo tada, kai COVID-19 pandemija užklupo planetą ir praktiškai sustabdė pasaulio ekonomiką.
Mėgindami išspręsti problemą, Rijadas ir Maskva padidino gavybos apimtis, siekdami išlaikyti savo rinkos dalis ir priverstinai sumažinti savo dalį JAV skalūnų naftos gamintojus.
Visgi Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas penktadienį pareiškė, kad Maskva yra pasirengusi aptarti maždaug 10 mln. barelių per parą sumažinimą, kad būtų galima „subalansuoti rinką“ ir pažaboti perteklinę pasiūlą.
Remiantis OPEC duomenimis, tai maždaug atitinka tokį naftos kiekį, kokį Saudo Arabija ir Rusija išgavo kiekvieną dieną vasario mėnesį.