Neišgalvotas scenarijus: Lietuvos strateginių objektų darbuotojai gali būti atskirti nuo pasaulio Ekspertas įžvelgia didesnių pavojų negu koronavirusas

2020 m. balandžio 6 d. 21:00
Elektrinė – ne prekybos centras, kurio vadovai gali labai greitai pasamdyti naujų darbuotojų. Kas atsitiktų, jeigu dalį strateginio šalies objekto specialistų pakirstų klastingasis virusas?
Daugiau nuotraukų (19)
Kritiniu atveju elektrinės ar kito svarbaus objekto komanda būtų izoliuota darbo vietoje. 
„Kiekvienu atveju esame nusistatę kritinę ribą, kiek darbuotojų užtenka suformuoti pamainumą ir tęsti darbus. Aktyviai stebime situaciją ir artėjant prie mažiausios nustatytos ribos, būtų aktyvuotas sprendimas komandą izoliuoti darbo vietoje“, – kalbėjo „Ignitis grupės“ generalinis direktorius Darius Maikštėnas.
Pasak jo, visiškos kertinių pareigybių darbuotojų izoliacija kol kas netaikoma, tačiau jie nuolat stebimi.
Gali dirbti skirtingose elektrinėse
„Įvertinome kritinių funkcijų pamainumo galimybes ir žinome, kurie darbuotojai prireikus gali aptarnauti skirtingas elektrines, kaip galime užtikrinti nepertraukiamą dispečerių darbą“, – tikino D.Maikštėnas. 
Siekiant garantuoti strategiškai svarbių objektų darbą imtasi maksimalių apsaugos priemonių tam, kad būtų suvaldytas viruso plitimas. 
Pasak įmonės vadovo, saugant darbuotojus izoliuoti operatyviniai pultai, kad į juos galėtų patekti tik ten dirbantys asmenys, o visos komandos pradėjo dirbti izoliuotai vienos nuo kitų – skirtingose patalpose ar net skirtinguose miestuose, vengdami kontakto. 
„Pamainų „perdavimas“ vyksta nuotoliniu būdu, nerengiami fiziniai susitikimai, nepriimami svečiai. Visi strateginiuose objektuose dirbantys specialistai yra aprūpinti apsaugos priemonėmis, kasdien matuojama jų kūno temperatūra, atliekama nuolatinė darbo vietų dezinfekcija“, – aiškino D.Maikštėnas.
Įkūrė emocinės pagalbos liniją
Pasak „Ignitis grupės“ vadovo, dar prieš paskelbiant šalyje karantiną grupėje buvo sudaryta speciali darbo grupė, kuriai pavesta pasiruošti galimos krizės suvaldymui ir koordinuoti visus koronaviruso prevencijos bei veiklų tęstinumo klausimus. 
Šiuo metu per nuotolį dirba apie 62 proc. įmonių grupės žmonių – iš viso 2244 darbuotojai. Dar 1368 darbuotojai dirba „Ignitis grupės“ valdomuose objektuose. 
Kertinėse pareigybėse, nuo kurių priklauso valdomų elektrinių darbas, dirba 142 darbuotojai. Dar 747 darbuotojai dirba kertinėse elektros ir dujų tinklą prižiūrinčiose pareigybėse. 
„Visi jie aprūpinti apsaugos priemonėmis, darbo vietos kasdien dezinfekuojamos, matuojama darbuotojų kūno temperatūra. Taip pat izoliuoti valdymo pultai – į juos gali pateikti tik operatyvinis personalas, ruošiamos vietos kertinio personalo izoliavimui, jei to prireiktų“, – aiškino D.Maikštėnas.
Jo nuomone, tokios sąlygos visiems darbuotojams kelia emocinių ir psichologinių iššūkių, todėl nuo kovo 30 dienos pradėjo veikti emocinės pagalbos linija, skirta įmonių grupės darbuotojams.
Jeigu tik gali, dirba nuotoliniu būdu
Energetikos ministro patarėjos Aurelijos Vernickaitės žiniomis, EPSO-G grupei priklausančiose strateginėse įmonėse „Litgrid“ ir „Ambergrid“ nėra fiksuota susirgimų COVID-19 atvejų. 
Šios įmonės ruoštis darbui padidinto saugumo sąlygomis pradėjo dar vasarį. 
„Elektros ir dujų perdavimo sistemų bendrovėse „Litgrid“ ir „Ambergrid“ nuolat veikia ekstremalių situacijų operacijų centras, kurį sudaro būtinų sričių specialistai, sudaryti daugiapakopiai įmonės darbuotojų pamainumo planai, numatyti rezerviniai centrai užtikrinant, kad juose dirbantys darbuotojai tarpusavyje nesusitiktų“, – aiškino A.Vernickaitė.
Dar gerokai prieš karantiną buvo minimizuotas patekimas į svarbius objektus, lankymasis valdymo centruose griežtai apribotas. 
Atitinkami pasiruošus, kalbantis su tarptautiniais partneriais, suderinus su darbuotojais buvo organizuotas dujų perdavimo sistemos dispečerių darbas dviejų savaičių pamainomis, taip siekiant maksimaliai sumažinti galimybę užsikrėsti.
 
Visi kiti darbuotojai, kurie funkcijas gali atlikti nuotoliniu būdu, taip ir dirba, jiems sudarytos tokios sąlygos ir darbai sklandžiai vyksta. 
Gerokai sumažino veiklos apimtis
Ignalinos atominėje elektrinėje (IAE) taip pat šiuo metu nėra užfiksuota susirgimų COVID-19. Iki šiol įmonėje buvo nuolat taikomos įvairios prevencinės priemonės – profilaktinė dezinfekcija, matuojama darbuotojų temperatūra, jiems kasdien skiriamos apsaugos priemonės. 
Atsižvelgiantį į išskirtinę IAE darbo specifiką, matomas poreikis imtis ir papildomų priemonių, siekiant maksimaliai apsaugoti bendrovės darbuotojus ir užtikrinti strategiškai svarbių projektų vykdymą ateityje. 
„Siekiant įdiegti papildomas saugumo, darbo organizavimo, procesų valdymo ir kitas technines priemones nuo balandžio 6 dienos IAE laikinai darbai bus vykdomi minimaliu režimu, stabdant tam tikras gamybines veiklas“, – pranešė A.Vernickaitė. 
Šių veiksmų įmonė ėmėsi reaguodama į vis sunkesnę situaciją dėl COVID-19 plitimo. 
Pasak ministro patarėjos, pagrindiniuose gamybiniuose procesuose, tokiuose kaip panaudoto branduolinio kuro tvarkymas, kietųjų radioaktyviųjų atliekų tvarkymas ir kituose dirba daug vyresnio amžiaus žmonių, todėl čia reikalinga ypatingai daug dėmesio skirti saugumo sąlygoms. 
„Ignalinos atominė elektrinė yra išskirtinis objektas, o jame vykstantys eksploatavimo nutraukimo darbai technologiškai ir procesų valdymo prasme yra labai sudėtingi, į gamybinius procesus yra įtraukta daugiau nei tūkstantis darbuotojų, kurie funkcijų negali atlikti nuotoliniu būdu, todėl laikina veikla minimaliu režimu yra efektyvus sprendimas“, – mano ministro patarėja. 
Įmonė artimiausiu metu turi įdiegti įvairius papildomus sprendimus, kurie užtikrins sklandų tolimesnį projektų vykdymą, dirbančiųjų saugumą, mažins galimą kontaktų skaičių, galbūt priims papildomus sprendimus dėl pamaininio darbo.
Nuotoliniu būdu Ignalinos AE dirba apie 500 darbuotojų, minimaliam darbo režimui užtikrinti reikia apie 200 žmonių, laikinai darbus vykdant kitu darbo režimu IAE objekto sauga ir toliau bus užtikrinama aukščiausiu lygiu.
Įžvelgia rimtesnių grėsmių
„Energetikos sistema sunkiai pažeidžiama, visada yra specialistų, galinčių pakeisti kolegas. Net susirgs 10–20 procentų darbuotojų, elektrinės galėtų sėkmingai veikti“, – įsitikinęs žinomas energetikos specialistas, profesorius Jurgis Vilemas. 
Jo nuomone, energetikos objektams didesnės žalos galėtų padaryti gamtos stichija arba kibernetinės atakos, o ne laikinas darbuotojų stygius. 
Papildomos ramybės turėtų suteikti aplinkybė, kad elektros kaina rinkose pasiekė neregėtas žemumas, o Lietuvos elektrinės neveikia arba dirba tik minimaliu režimu. 
„Ignalinos atominė elektrinė net metus gali stovėti nieko joje neveikiant, vėjo ir saulės jėgainėms priežiūros beveik nereikia“, – svarstė J.Vilemas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.