Turgaus prekiautojus išprašė lauk – jau sutarė, kad padės ir policija

2020 m. kovo 27 d. 17:08
Vieniems reikia vištų, kitiems – vištoms lesalo. Kaip apsirūpinti? Kaimo žmonės tai daro daugybę metų – kartą per savaitę traukia į ūkininkų turgų.
Daugiau nuotraukų (11)
Taigi ir šio ketvirtadienio rytą, kaip įpratę, jie susirinko ir į Lazdijų rajono Veisiejų miestelį.
Tai vienintelė diena per savaitę, kai kaimo žmonės ankstyvą rytą suveža į ūkininkų turgų tai, kas ką turi. Vakar – taip pat: vieni atsigabeno grūdų, kiti – bulvių, kažkas – vištų.
O dar kažkas susivokė, kad tokiam susibūrimui, kai dėl koronaviruso grėsmės paskelbtas griežtas karantinas, ne laikas.
„Jie prekiauja lyg niekur nieko, – piktinosi į lrytas.lt redakciją paskambinęs skaitytojas. – Kur žiūri valdžia?“
Juk dabar – ekstremali situacija, karantinas – griežtas, žmonėms draudžiama būriuotis, o nepaklusę – baudžiami.
Paprašė išvažiuoti
„Žinau, – pratarė Veisiejų seniūnas Zenonas Sabaliauskas, – kad tie skambučiai pasiekė ir Lazdijų rajono savivaldybę. Pasakiau, kaip viskas buvo“. Tad kaip buvo?
Pasak seniūno, jis pats vakar rytą susitiko su Veisiejus pasiekusiais ūkininkais, kurių buvo apie dešimt, ir paprašė išvažiuoti.
„Paprastai jie susiburia šalia turgaus ir ten prekiauja. Tad ir dabar buvo tą vietą užsiėmę.
Taigi pakalbėjome ir sutarėme, kad į turgų, kol karantinas, jie daugiau nevažiuos, kitą ketvirtadienį – taip pat.
Gali būti, kad iš labo ryto kas nors ką nors suspėjo nusipirkti. O gal susitarė, kad kitokiu būdu vėliau įsigys tai, ko reikia – asmeniškai susisieks“, – pasakojo Z.Sabaliauskas.
Budės ir policija
Anot Veisiejų seniūno, šeimos ūkius turintiems žmonės neatrodo, kad prekiaudami turguje jie rizikuoja.
„Vieni laiko vištas, kiti – gyvulius, pašarų jie yra įpratę turguje įsigyti. Apskritai kaimo žmonėms atrodo, kad draudimas prekiauti lauke yra perteklinis dalykas. Ūkininkai dar bandė sakyti, kad ir grūdai yra maisto prekė.
Bet gana greitai išsiaiškinome, kad prekybai turguje dabar jais ne vieta. Deja, šiuo metu tenka kitaip tvarkytis.
Tie visi žmonės buvo geranoriški. Nieko nereikėjo nei bausti, nei ilgai aiškintis – susikrovė prekes ir patraukė namo“, – kalbėjo Z.Sabaliauskas.
Jo teigimu, kad nekiltų nesusipratimų, kitą ketvirtadienį nuo ankstyvo ryto ūkininkų turgelio vietoje budės policija. Jei atsiras tokių prekeivių, kurių šita žinia dar nepasiekė, jų bus paprašyta grįžti namo.
Maistas – ant prekystalių
Prekyba maisto prekėmis pagrindinėje Veisiejų turgavietėje vyko ir vakar, ji vyksta ir šiandien. Tačiau ar yra rekomendacijų, kaip elgtis prekeiviams, ar jie savo nuožiūra pasitraukia kuo toliau vieni nuo kitų?
„Nuovokūs yra mūsų žmonės. Turgų prižiūri jo savininkai, bet ir pats asmeniškai pažiūrėjau, kaip jame elgiamasi.
Nėra dėl ko prekeiviams priekaištauti. Jų tebuvo koks dešimt, o teritorija – didelė. Jie stovėjo toli vienas nuo kito, o ir apsipirkti į turgų ateina labai nedaug žmonių.
Apskritai turgaus verslininkams – sunku. Jie turi pragyventi iš prekybos, o dabar ji beveik sustojo.
Ir anksčiau jų paklausdavau, kiek jie uždirba. Vieni sakydavo, kad „pusė bėdos“, kiti – „kad nieko čia gero“. Bet dabar atsivežę parduoti sausainių ar kitokių skanėstų šiuo momentu jie vargu ar ką beuždirbs. Juk dar ir degalai kelionei kainuoja“, – svarstė Veisiejų seniūnas.
Ant turgaus prekystalių Veisiejuose šiuo metu sukraunamos daržovių dėžės, poroje autoparduotuvių prekiaujama mėsa ir jos gaminiais. Taip pat parduodama duonos ir kepinių, sėklų, konservų.
„Tokia jau ta turgaus specifika. Tiesa, pardavėjai patikino, kad dezinfekuoja savo automobilius“, – užsiminė Z.Sabaliauskas.
Rekomendacijas dar rengia
Žemės ūkio ministras Andrius Palionis portalui lrytas.lt yra sakęs, kad ir ministerijoje, ir Vyriausybėje ne kartą svarstyta, ką reikėtų daryti, jei koronavirusu užsikrėstų maisto tiekimo grandinės dalyviai.
„Yra atsiradusių siūlymų, kurių vienas – riboti žmonių patekimą į parduotuves, nes grūstis kelia grėsmę ir prekybos centruose dirbantiems žmonėms.
Svarbu, kad rizika užsikrėsti jiems būtų kuo mažesnė, nes vienam susirgus išties reikėtų karantinuoti visus prekybos salės darbuotojus.
Taip pat šiuo metu rengiami išaiškinimai ir dėl prekybos turgavietėse“, – sakė A.Palionis.
Gali užsidirbti baudų
Taigi ūkininkams tenka priminti tai, kas gresia už tai, kad jie susirenka draugėn turguje.
Yra parengtos Baudžiamojo kodekso pataisos, kuriose siūloma taikyti beveik dešimt kartų didesnes baudas už karantino ir saviizoliacijos taisyklių pažeidimus ekstremaliosios situacijos metu.
Už pažeidimus Administracinių nusižengimų kodeksas anksčiau numatė įspėjimą arba baudą nuo 60 iki 140 eurų, kai įsigalios pataisos, ji sieks nuo 500 iki 1500 eurų. Atitinkamai didėja baudos ir įmonėms bei jų vadovams: buvo 140-600 eurų, taps 1500-6000 eurų.
Administracinių nusižengimų protokolus karantino pažeidimų galėtų surašyti ne tik Nacionalinio visuomenės sveikatos centro ar savivaldybių specialistai, bet ir policijos, karo policijos, Valstybės sienos apsaugos tarnybos bei Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai.
Taip pat griežtinama administracinė nuosavybė ir už policijos pareigūnų teisėtų reikalavimų nevykdymą bei už savivaldybių tarybų sprendimų dėl kovos su žmonių užkrečiamųjų ligų protrūkiais nevykdymą.
Veisiejaiturgus^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.