Vyriausybei prakalbus apie galimybę reguliuoti kainas – prekybininkų atsakas

2020 m. kovo 25 d. 16:39
Dar papildyta
Vyriausybė trečiadienį priėmė sprendimą, kad esant ekstremaliai situacijai ji galės reguliuoti kainas, pranešė premjeras Saulius Skvernelis
Daugiau nuotraukų (11)
„Buvo priimtas sprendimas ir atsiras galimybė reguliuoti kainas, esant ekstremaliai situacijai“, – po Vyriausybės posėdžio žurnalistams sakė S.Skvernelis.
„Atsiranda įrankis dėl taip vadinamo kainų reguliavimo ir stebėsenos, pasitelkiant Vartotojų teisių apsaugos tarnybą. Mechanizmas yra numatytas“, – pridūrė ministras pirmininkas.
Premjeras sako, kad Vyriausybė šį instrumentą pasitelkė kaip galimybę, kurios tikisi, kad nereikės panaudoti.
„Tai yra įrankis, kurio mes nenorėtume naudoti, bet jeigu prireiks, valstybė nedvejodama tuo pasinaudos, kalbant apie visas spekuliacines kainas, – teigė S.Skvernelis.
„Šis įrankis yra nukreiptas pirmiausia į tuos sektorius, kurie, naudojantis ekstremalia situacija, bando nesąžiningai kelti būtiniausių visuomenės saugumui, sveikatai reikalingų prekių kainas“, – pridūrė Vyriausybės vadovas.
Prezidentas Gitanas Nausėda anksčiau šią savaitę išsakė nepritarimą kainų reguliavimo idėjai – pasak jo, tų produktų, kurių kainos būtų reguliuojamos, tiesiog neliktų prekyboje.
„Siekiant viešųjų interesų apsaugos, turi būti galimybė imtis pagrįstų ir proporcingų priemonių, kad būtų užtikrintas visuomenės saugumas, vartotojų apsauga, tarp kurių ir kainų reguliavimo priemonės“, – rašom Teisingumo ministerijos pranešime spaudai.
Trečiadienį, kovo 25-ąją, Vyriausybė pritarė Teisingumo ministerijos parengtoms įstatymų pataisoms, sukuriančioms teisines prielaidas, esant poreikiui laikinai nustatyti svarbiausių prekių ir paslaugų maksimalias kainas.
„Turime pasiruošti priemones kovoti su tais, kurie pelnytųsi iš visų mūsų nelaimės, – sako teisingumo ministras Elvinas Jankevičius. – Atsiradus didelei apsaugos nuo užkrato prekių paklausai, pavyzdžiui, respiratorių, jie išperkami dideliais kiekiais ir vėliau parduodami dešimteriopai brangiau. Todėl ypatingos situacijos metu turime numatyti galimybę leisti reguliuoti kai kurių prekių kainas. Tokią tvarką šiuo metu jau taiko kai kurios ES valstybės“.
Prancūzijoje vyriausybė priėmė nutarimą dėl maksimalios dezinfekcinio skysčio kainos. Čekija nustatė kainas respiratoriams, Kipras, Ispanija teisės aktuose numatė galimybę reguliuoti kainas.
Pagal Konstitucinio Teismo išaiškinimą Seimas gali suteikti teisę Vyriausybei arba kitai institucijai reguliuoti kainas tam tikromis ypatingomis aplinkybėmis. Toks įgaliojimas suteikiamas įstatymu, aiškiai apibrėžiant kainų reguliavimo atvejus, sąlygas, subjektus, tvarką ir sąlygą, kad būtų laikomasi proporcingumo principo.
Ministro teigimu, kainų reguliavimas yra kraštutinė priemonė, kai valstybė neturi kitų galimybių užtikrinti kainų stabilumą ir tinkamą gyventojų bei jų interesų apsaugą. Ši tvarka būtų atšaukta nedelsiant, išnykus jos įvedimo priežastims.
„Noriu pabrėžti, kad kainos būtų reguliuojamos ne prevencijos tikslais, bet tik tuo atveju, jeigu būtų nustatyti piktnaudžiavimai rinkoje, kai nepagrįstai didinamos būtiniausių prekių kainos, – pažymi teisingumo ministras E.Jankevičius. – Tuomet Ekstremalių situacijų komisija galėtų siūlyti Vyriausybei priimti sprendimą reguliuoti kai kurias kainas, jų pardavimo sąlygas, nustatyti kitus ribojimus“.
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba vykdytų tokių kainų laikymosi priežiūrą ir galėtų skirti baudas už Vyriausybės nustatytų ribojimų nesilaikymą.
Gali pritrūkti prekių
Vyriausybei nusprendus, kad ekstremalios situacijos metu ji galės reguliuoti kainas, Konkurencijos taryba sako, kad dėl to gali trūkti būtiniausių prekių, o ilguoju laikotarpiu ir pakenkti ekonomikai.
„Mūsų vertinimu, kainų reguliavimas gali sukelti dar rimtesnių problemų nei tos, kurias juo būtų bandoma spręsti, o ilgesniu laikotarpiu – pakenkti visos valstybės ekonomikos funkcionavimui“, – sakė Konkurencijos tarybos pirmininkas Šarūnas Keserauskas.
Tarybos teigiu, sureguliavus kainas, daugelis gamintojų gali nebenorėti parduoti produkcijos Lietuvoje, nes užsienio rinkose pardavimo kainos galėtų būti palankesnės.
Taip pat sumažėtų paskatos importuotojams vežti prekes į Lietuvą, o daliai gamintojų, ypač smulkesnių, gali tekti nutraukti gamybą, nes kaina galėtų nepadengti patiriamų sąnaudų.
Prekybininkai atsikirto
 Vyriausybei siekiant gauti instrumentą ekstremalios situacijos metu reguliuoti kainas, prekybos centrų ir vaistinių atstovai sako, kad kainų reguliavimas gali padidinti šešėlinę rinką.
„Toks sprendimas paliestų ne prekybos tinklus ir ne prekybininkus, o vartotojus, ir paliestų ne taip, kaip tikisi, kad kainų reguliavimas paprastai suveikia, t.y., sumažina kainas. Tai jeigu jis taip padaro, sukuria deficitą ir atsiranda šešėlinė rinka“, – BNS sakė Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovė Rūta Vainienė.
Ji prognozuoja, kad prekės „rinkos kainomis atsiras turguose, portaluose, nebus norinčių reguliuojamų kainų prekes gaminti, parduoti“.
R. Vainienės teigimu, pardavimų kiekius gali riboti pats prekybininkas, ir tai jau vyksta.
Lietuvos vaistinių asociacijos pirmininkė Dangutė Mikutienė sakė pritarianti pastangoms kovoti su perpardavinėtojais, tačiau abejojo, ar vaistinių sektorių toks sprendimas palies, nes šiame sektoriuje kainos jau yra reguliuojamos.
„Mūsų sektoriuje ir taip sureguliuotos visos kainos, reguliuoja ministerija. Nėra apribojimų tik maisto papildams, kosmetikai, tačiau gerai, kad valstybės imasi tvarkyti perpardavinėjimo sektorių, kai internetinėse parduotuvėse prekiaujama nepaprastai aukštomis kainomis. Tai puota maro metu ir elgtis taip yra amoralu“, – BNS sakė D. Mikutienė.
Vyriausybė trečiadienį pritarė įstatymų pataisoms, kad esant ekstremaliai situacijai ji galėtų reguliuoti kainas.
Anot Vyriausybės atstovų, šis įrankis galėtų būti panaudotas pažaboti nesąžiningus apsaugos priemonių perpardavinėtojus, šalyje plintant koronavirusui.
Įstatymo pataisas kitą savaitę turėtų svarstyti Seimas, o jos įsigaliotų pasirašius prezidentui Gitanui Nausėdai.
Pagal siūlomą tvarką, prekių ir paslaugų kainas stebėtų Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba. Sprendimą dėl kainų reguliavimo priimtų Vyriausybė operacijų vadovo teikimu, prieš tai gavus Konkurencijos tarybos nuomonę.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.