Valgyklos po pirmos karantino savaitės: ten graudūs vaizdai, žmonės nebesikalba

2020 m. kovo 22 d. 09:27
Vietoj kelių šimtų nuolatinių klientų – kelios dešimtys ar vos keli lankytojai. Su tokia realybe, paskelbus karantiną, susidūrė ir valgyklų darbuotojai. Vienų maitinimo įstaigų vadovai pirmosiomis dienomis dar svarstė, ką daryti, kitos iškart užsidarė.
Daugiau nuotraukų (21)
Dėl koronaviruso šalyje paskelbus karantiną, pasikeitė ir maitinimo įstaigų darbo ritmas bei principai. Į jas atėję žmonės maistą ir gėrimus gali tik išsinešti. Ne išimtis ir valgyklos, kurios dažniausiai įkurtos įvairių įmonių patalpose.
Prasidėjus karantinui vienos jų dar veikė, kitos jau buvo užvėrusios duris. Įmonių vadovai įvairiai sprendė darbuotojų maitinimo klausimus. Kai kurie valgyklų atstovų prašė žmonėms tiekti karštą maistą, bet maitinimo įstaigų vadovai skaičiavo nuostolius ir svarstė, ką darys toliau.
Viešosios tvarkos prižiūrėtojai nuolat tikrina, kaip įvairios bendrovės laikosi draudimų, ir pažeidimų aptiko.
Už indus mokesčio neima
Įvairiose Kauno vietose įsikūrusiose įmonėse veikia ir valgyklos. Į jas pietauti eidavo ne tik besidarbuojantys tose įmonėse, bet ir netoli dirbantys ar gyvenantys kauniečiai.
Paskelbus karantiną vaizdai valgyklose buvo graudūs.
Labai populiarioje valgykloje Statybininkų gatvėje, veikiančioje įmonės „Kauno švara“ patalpose, karantinui buvo kruopščiai pasirengta.
Ant durų kabėjo skelbimas, kad maistas parduodamas tik išsinešti, už vienkartinius indus mokėti nereikia.
Valgyklos viduje stalų, prie kurių valgydavo klientai, nebebuvo. Prie prekystalio buvo padėtas dezinfekcinio skysčio butelis.
Pietų metu valgyklos duris pravėrė tik vienas kitas žmogus. Jie užsisakinėjo maistą, pasiimdavo dėžutes ir skubiai išeidavo.
„Buvome įpratę pietauti čia, todėl laikydamiesi šio įpročio atėjome ir šiandien. Teks valgyti savo darbo vietose, o vėliau maisto atsinešime iš namų“, – kalbėjo valgykloje sutikti Darius Ramoška ir Vidas Balaišis.
Atėjo tik kelios dešimtys
Valgyklos savininkas ir virtuvės šefas Jurijus Sobalevas sakė, kad anksčiau darbo dienomis sulaukdavo 400–500 lankytojų.
„Žinome, jog „Kauno švaros“ vadovai darbą organizavo taip, kad kas tik gali, dirba nuotoliniu būdu.
Todėl iš anksto tikėjomės, kad žmonių sumažės, bet ne taip stipriai. Pirmadienį sulaukėme tik 20 klientų. Prieš paskelbiant karantiną jau buvome įsigiję maisto produktų, tarp jų ir greitai gendančių, tad nuostoliai bus dideli – tūkstančiais eurų“, – neslėpė J.Sobalevas.
Vyras sakė, kad atostogų jau išleido keletą darbuotojų, dabar dirba tik pats, jo žmona ir duktė bei viena virėja ir kasininkė.
„Nepaisant sugriežtintų sąlygų, dirbsime ir toliau. Žmonės vis tiek norės valgyti, tad savo paslaugas teiksime“, – patikino valgyklos vadovas.
Tie, kurie maisto ateidavo nusipirkti, pasak valgyklos darbuotojų, elgėsi labai sąmoningai.
„Visi pirmiausia dezinfekavo rankas, jei prie kasos atsirasdavo keli žmonės, stovėjo vienas nuo kito nemažu atstumu. Džiugu tai matyti“, – kalbėjo J.Sobalevas.
Valgyklą turbūt uždarys
Raudondvario plente esančioje „Kauno energijoje“ taip pat jau daug metų veikia valgykla. Jos darbo laikas sutrumpintas 2 valandomis.
Pravėrus valgyklos duris pasitiko didelė tuščia klientų salė, kur stovėjo tik stalai ir ant jų sukrautos apverstos kėdės. Už prekystalio laukė vieniša jos vadovė Aliona Grybova.
„Pas mus paprastai pietaudavo apie 150 žmonių. Šiandien apsilankė tik 20. Visi jie išsinešė maistą, taip pat prieš tai dezinfekavo rankas, vienas su kitu nebendravo“, – pasakojo valgyklos vadovė.
Moteris apgailestavo, kad patirs didelių nuostolių, bet savo darbuotojų skriausti nenorinti. Juos išleido mokamų atostogų. Padirbus kelias dienas sakė svarstysianti, ar valgyklą visai uždaryti.
Įmonės „Kauno energija“ atstovas Ūdrys Staselka sakė, jog paskelbus karantiną įmonės vadovai pirmiausia darbą organizavo taip, kad kiek įmanoma daugiau darbuotojų dirbtų nuotoliniu būdu.
„Likusių darbuotojų maitinimo klausimas nebuvo svarstomas.
Valgyklos darbuotojai tiksliai žinojo jiems keliamus reikalavimus ir jų laikėsi. Mūsų darbuotojai maistą galėjo atsinešti iš namų ar valgyklos ir valgyti darbo ar kitose jiems patinkančiose vietose“, – paaiškino Ū.Staselka.
Prašė maitinti darbuotojus
Dar viena valgykla veikia H. ir O.Minkovskių gatvėje esančios bendrovės „Kauno grūdai“ patalpose.
Ant pastato durų taip pat kabėjo skelbimas, kad dėl karantino į valgyklą įleidžiami tik įmonės darbuotojai, kiti lankytojai į patalpas patekti negali.
Taip pat nurodyta, kad maistas parduodamas tik išsinešti, ir parašytas telefono numeris, kuriuo galima susisiekti su maitinimo įstaigos vadove, jei kiltų klausimų.
Viena šios valgyklos vadovių Jurgita Paulavičienė sakė, kad čia daugiausia pietaudavo „Kauno grūdų“ darbuotojai. Ateidavo ir šiek tiek žmonių iš aplinkinių įmonių.
„Bendrovės vadovai mūsų prašė dirbti, kad žmonės galėtų nusipirkti karšto maisto ir papietauti ten, kur jiems patogu.
Bet lankytojų sumažėjo trečdaliu, todėl spręsime, ar dirbsime toliau“, – atviravo J.Paulavičienė.
Duris jau rado užrakintas
Laisvės alėjoje vieno daugiaaukščio antrajame aukšte įsikūrusi valgykla taip pat buvo lyg apmirusi. Pulkų klientų kasdien sulaukdavusios moterys pirmadienį maisto į vienkartines dėžutes išsinešti įdėjo tik 3 lankytojams.
„Ir dėl to, kad žmonių mažai, ir dėl saugumo valgyklą greičiausiai uždarysime“, – liūdnos perspektyvos neslėpė valgyklos darbuotojos.
Populiari valgykla, veikianti prie VI forto, paskelbus karantiną nebeveikė.
Ant užrakintų durų kabėjo skelbimas, kad ji karantino metu bus uždaryta. Vis dėlto vienas kitas kaunietis bandė patekti į maitinimo įstaigą. Daugiausia tai buvo statybininkų apranga apsirengę vyrai.
„Visai netoli atnaujiname namą. Buvome įpratę čia valgyti. Gaila, kad ji nebeveikia, teks maisto neštis iš namų“, – apgailestavo į valgyklą taip ir nepatekęs Vytautas Karpis.
Vis dėlto valgyklos viduje jos darbuotojų buvo. Atrakinusios duris moterys žurnalistus įsileido į vidų. Tuščioje salėje kvepėjo ne maistu, o dezinfekcinėmis priemonėmis. Viena darbuotoja skysčiu purškė stalus ir juos valė. Kitos aptarinėjo, ką darys toliau.
„Nusprendėme nedirbti. Nors nuostolių patirsime, geriau saugoti save ir lankytojus. Dabar baigiame tvarkyti patalpas, tvarkome buhalterijos reikalus ir eisime atostogauti“, – pirmadienį sakė viena šios valgyklos vadovių Nijolė Rudaitienė.
Tikrins, kaip laikomasi draudimų
Rimantas Vilimas
Kauno savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas
„Dar praėjusį penktadienį Kauno miesto savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus specialistai ėmė stebėti, kaip privatus verslas paiso Vyriausybės nutarimu patvirtintų draudimų. Per dieną patikrinta beveik pusšimtis įvairių įstaigų. Dauguma jų pareigingai laikėsi paskelbtų ribojimų, vis dėlto pažeidimų neišvengta. Aptiktos 4 veikiančios įstaigos: SPA centras, sporto klubas ir dvi vaikų pramogų vietos. Tądien viešosios tvarkos prižiūrėtojai apsiribojo įspėjimais.
Šeštadienį kauniečiai informavo apie veikiančias uždaras lauko teniso aikšteles ir pirčių erdves.
Paaiškėjo ir kai kurių verslininkų bandymai gudrauti. Socialiniuose tinkluose viešai paskelbę apie neva sustabdytą paslaugų teikimą jie vis dėlto atverdavo savo įstaigų duris. Teisindamiesi dėl savo sprendimų pažeidėjai aiškino, esą taip elgėsi norėdami pamaloninti ypač lojalius nuolatinius klientus.
Vakare kontrolę perėmę policijos pareigūnai patikrino naktinius klubus ir kitas pasilinksminimo vietas, maitinimo įstaigas. Po 22 val. patruliai suskaičiavo 4 veikusius barus. Teisėsaugininkai spręs, kokią atsakomybę taikyti jų šeimininkams.
Pirmadienį Viešosios tvarkos skyriaus darbuotojai drauge su pareigūnas patikrino 400 įvairių įmonių. Buvo nustatyta 11 pažeidimų. Jie nebuvo labai sunkūs – kai kuriose kavinėse buvo parduodama kava, kurią klientai čia pat ir gėrė, taip pat buvo pardavinėjamos gėlės. Visi verslininkai teisinosi, kad ne iki galo suprato įsigaliojusius draudimus. Jie įspėti.
Patikrinimai bus rengiami visą karantino laikotarpį.
Už karantino sąlygų nepaisymą numatyta griežta administracinė atsakomybė: baudos fiziniams asmenims siekia iki 560 eurų, o bendrovėms – iki 3000 eurų, jei tai kelia grėsmę žmonių sveikatai.“
KaunasvalgyklosSaviizoliacija
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.