Halės turgavietėje – revoliucinės nuotaikos.
Bet ryžtingai savo teises pasiryžusius ginti prekeivius iš karto užplūdo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) tikrintojai.
„Mus terorizuoja“, – „Sostinei“ skundėsi prekiautojai, kai trečiadienį turguje pasirodė VMVT atstovai. Prekeiviai nežadėjo atsitraukti – jų nuomone, dokumentas, kuriam jie verčiami paklusti, ne tik prasilenkia su sveika nuovoka, bet jame galima įžvelgti ir konkurencijos sąlygų pažeidimų.
Kodėl kitos turgavietės pakluso reikalavimams? Halės prekeivių nuomone, jų kolegoms niekas dorai nepaaiškino, ką tai reiškia.
Verčia pildyti žurnalus
Halės turgavietės prekiautojai jau surašė raštus atsakingoms institucijoms, kurios kūrė naują tvarką ir kontroliuos, kaip jos laikomasi.
Ši tvarka esą prisidės prie šešėlio ekonomikoje mažinimo.
Juose prekeiviai turės nurodyti likusios neparduotos produkcijos kiekį. Vadinasi, ją teks sverti.
Žurnalus dalins ir registruos VMVT. Išimtis bus taikoma tiktai savos gamybos produkcijai, tačiau ne mėsa prekiaujantiems asmenims.
VMVT iš turgaviečių administracijų taip pat pareikalavo pateikti tikslius sąrašus asmenų, prekiaujančių išvardyta produkcija.
Dėžių neįmanoma pakelti
Susirinkęs pasipriešinusių prekeivių būrys trečiadienį klausė: jeigu pardavėjai dirba nuo 6 valandų ryto iki 17 valandos vakaro, o sverti produkciją ir pildyti žurnalus prireiks mažiausiai 2 valandų, kas sumokės už papildomą darbą?
Šviežia mėsa prekiaujanti moteris mėgino tikrintojų paklausti, kaip jai po 50 kilogramų sveriančias dėžes nutempti iki svarstyklių, užkelti, o paskui partempti atgal?
Vienas tikrintojų tik kažką neaiškiai numykė.
Prekeivė Rūta klausė kitose turgavietėse prekiaujančių kolegų nuomonės apie naujovę. Prekeiviai buvo paėmę žurnalus, o jiems niekas nepaaiškino, kokiomis papildomomis laiko ir darbo sąnaudomis tai gresia.
„Tie, kurie sugalvojo tuos žurnalus, elgėsi nesąžiningai“, – įsitikinusi prekeivė.
Ji taip pat priminė, kad nauja tvarka galioja tiktai turgavietėms: „Vadinasi, atidariusi kioskelį kokį pusšimtį metrų nuo turgaus žurnalo neprivalėsiu pildyti ir galėsiu prekiauti mėsos produktais kaip prekiavusi?“
Kriaušės – neįtartinos?
Halės turgaus prekeiviams nauja tvarka neatrodo teisinga ir dėl to, kad išrinktos tik kelios prekių grupės, kurioms bus rodoma daugiau dėmesio.
„Kodėl tuos žurnalus turės pildyti obuolių pardavėjai, o kriaušių – ne? Kodėl turguje parduodami morkos, baklažanai ir kitos daržovės nebuvo įtrauktos, o tik pomidorai, agurkai ir bulvės? Kodėl žurnalų nereikia žuvies, pieno produktų arba duonos gaminių pardavėjams?“ – bėrė klausimus viena mėsos gaminių prekeivė.
Daug metų dirbanti moteris prisipažino, kad su tokia neteisybe dar nebuvo susidūrusi.
„Kam tų naujovių reikia? Juk gamintojas, atvežęs į turgų produkciją, vieną sąskaitą faktūrą įteikia mums, o kitą siunčia į Mokesčių inspekciją. Mes tą faktūrą taip pat turime deklaruoti Mokesčių inspekcijoje. O inspektoriai vykdo kryžminę patikrą: kiek produkcijos išvežta iš įmonės ir kiek pateikta prekiautojams. Tai kokio skaidrumo dar reikia?“ – širdo moteris ir pridūrė, kad kiekvienas pirkėjas dar gauna ir kasos aparato čekį.
Jai pritarė kita prekeivė, sakydama, kad naujieji žurnalai – tai grįžimas į senus laikus.
Kam juos pildyti ranka, jeigu visa apskaita seniai kompiuterizuota?
Šešėlinio verslo nerado
Halės turgavietės direktorius Leonas Jucys klausė: „Kodėl apskaitos žurnalai skirti tik turgavietėms, kuo skiriasi kitos parduotuvės ir prekybininkai?“
Jis pritariąs prekeivių ketinimams kreiptis į teismą dėl konkurencijos sąlygų pažeidimų.
Kalbėdamas apie apskaitos žurnalus, kuriuos pildyti prekeivius verčia valdžia, Halės turgavietės vadovas priminė, kad nemažai jų – vyresnio amžiaus.
„Kaip reikės pasverti visas į turgų atvežtas bulves ar pomidorus? Reikės krovikų, atskirų svarstyklių, patalpų. Pagaliau koks tikslas apsunkinti turgaus prekeivių ūkinę veiklą, kodėl yra išskiriamos daržovių grupės?
Ir ką su šia informacija veiks valstybinės institucijos? Prireiks dar būrio valdininkų jai tikrinti?“ – teiravosi L.Jucys.
Beje, Halės turgavietėje VMVT kartu su Mokesčių inspekcija praėjusiais metais atliko 14 tikrinimų, skirtų šešėliui ekonomikoje mažinti. Naršė po prekystaliais, krėtė prekeivius, bet aptiko tik smulkių pažeidimų.
„Šešėlinio verslo nerado. Kaip ir paslėptų milijonų“, – šyptelėjo L.Jucys.
Mėgino užklupti iš pasalų
„Jau ir taip prigąsdino dėl koronaviruso grėsmės, o dabar ir patys tikrintojai nesilaiko taisyklių. Štai vienas atidarė duris ir eina į mėsos cechą, kur chalatas, speciali apranga, dezinfekcija būtina.
Nespėjau net sustabdyti, taip ir nesupratau, ko ieškojo“, – prisipažino Halės turgavietės mėsininkas.
Trečiadienį Halės turgavietėje apsilankę VMVT Vilniaus departamento tikrintojai atrodė labai paslaptingi. „Sostinei“ jie aiškino, kad tikrinimą pradėjo gavę skundą. Kokį? „Negalime pasakyti – esate trečiasis asmuo. Pasakome tik ūkio subjektui. Jei ūkio subjektas norės, galės pasakyti“, – dėstė atvykėliai.
Ar tokie rezultatų neduodantys dažni tikrinimai netrikdo turgavietės darbo, neerzina prekeivių ir pirkėjų? Tikrintojai sakė esą įsitikinę, kad prevencijos priemonių ir konsultacijų niekada nebus per mažai.
„Primename darbuotojams, kad reikia plauti ir dezinfekuoti rankas. Koks čia trikdymas?“ – nenorėjo sutikti VMVT Vilniaus departamento atstovai, taip ir nepasakę, ko konkrečiai atvyko į turgų.
Tuo metu turgaus prekeiviai siūlė stebėti tikrintojų veiksmus. Atsisveikinę su administracija jie sudarė vaizdą, kad tikrinimas baigtas, tačiau išėję iš tarnybinių patalpų žaibiškai nėrė tarp prekystalių ir vėl ėmė tarp jų naršyti.
O L.Jucys klausė: „Jeigu tikrintojai jau taip uoliai rūpinasi, kad turgus netaptų užkrato šaltiniu, kodėl netikrina gatvės prekeivių, dešras, sūrius parduodančių ant šaligatvio? Juk tai didžiulis maisto saugos pažeidimas, dėl kurio ne kartą skundėmės. Tačiau gatvės prekeivių niekas nesutramdo.“
Liepė dezinfekuoti rankas
Vis dėlto praėjus dienai po netikėto vizito Halės turgavietėje VMVT Vilniaus departamento patarėja Daiva Ruželienė „Sostinei“ aiškino jau kitaip: esą tikrintojai lankėsi ne dėl to, kad įsitikintų, kaip laikomasi kovo mėnesį įsigaliojusios tvarkos.
VMVT Vilniaus departamentas neva gavo vartotojo pranešimą, kuriame teigiama, kad Halės turgavietėje neužtikrinamas bendrų higienos reikalavimų laikymasis. Gal net maisto produktai užteršti.
Anot D.Ruželienės, atlikus neplanuotą tikrinimą ir įvertinus patalpų, paviršių, valymo ir dezinfekavimo procesus, nustatyta, kad mėsos gaminių skyriuje trūko dezinfekcinių priemonių. Tačiau jų trūksta visoje Lietuvoje, o L.Jucys jų parsivežti net į Lenkiją važiavęs.
Tikrintojai pastebėjo, kad su klientais atsiskaitantis maistą tvarkantis darbuotojas turėtų kaskart naudoti naujas vienkartines pirštines arba dezinfekuoti rankas. Atvykėliams taip pat nebuvo pateiktas patalpų ir paviršių valymo darbų žurnalas.
Tikrinimo metu prekiautojams raugintomis daržovėmis ir mėsos gaminiais nurodyta nedelsiant uždengti ar kitaip apsaugoti parduodamus produktus nuo taršos pavojaus.
Toliau ieškos negerovių
D.Ruželienė tikino, kad tikrinime dalyvavęs turgavietės atsakingas darbuotojas nebendradarbiavo, neišdėstęs aiškių atsisakymo motyvų tikrinimo aktą pasirašyti atsisakė.
Paklausta, ar pildyti nelemtus žurnalus ir kiekvieną dieną sverti produkciją nėra perteklinis reikalavimas, D.Ruželienė aiškino, kad naujų reikalavimų projektas buvo suderintas su suinteresuotomis institucijomis.
14
Tiek kartų praėjusiais metais Mokesčių inspekcija tikrino Halės turgavietę.