Būtent todėl Vilnius tapo pirmuoju šalies miestu, siūlančiu nemokamą didelių gabaritų atliekų išvežimo ir išnešimo iš namų paslaugą.
Nelegalūs sąvartynai šalia konteinerių
Didelių gabaritų atliekos – nuo statybinių atliekų iki kilimų, santechnikos ar baldų – turėtų būti pristatomos į didelių gabaritų atliekų aikšteles, tačiau neleistinomis atliekomis apkrautos mišrių komunalinių atliekų surinkimo aikštelės vis dar matomos pakankamai dažnai. Atliekų tvarkymo bendrovės „Ecoservice“ duomenimis, vien 2019 metais jų vežėjai šalia konteinerių ir iš nelegalių sąvartynų surinko daugiau nei 3057 tonas didelių gabaritų atliekų. Antrąjį pusmetį surinktų atliekų kiekis, lyginant su pirmuoju ūgtelėjo net 34 proc. – nuo 1306 tonų iki 1750 tonų. Taigi, ne vietoje ir neatsakingai paliktų atliekų kiekiai nemažėja.
VASA Atliekų vežėjų kontrolės skyriaus vedėjo Gintauto Mackonio teigimu, atlikta situacijos analizė parodė, kad gyventojai nėra įpratę naudotis didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėmis, kurių Vilniuje yra penkios. Kartais nepatogumų kelia darbo laikas, kitiems sunku pasiekti, neturi tinkamo transporto, o ką jau kalbėti apie vyresnius žmones bei gyvenančius pavieniui – išnešti didelę sofą ar spintą reikia daugiau nei vieno žmogaus.
„Būtent todėl pasiūlėme sprendimą, padėsiantį žmonėms ne tik daug paprasčiau atsikratyti didelių gabaritų atliekų iš savo namų, bet ir neteršti kiemų ar pamiškių. Nuo šiol visi vilniečiai, prisijungę prie VASA savitarnos, gali keliais mygtuko paspaudimais užsisakyti nemokamą didelių gabaritų atliekų išvežimo ir išnešimo iš namų paslaugą bei pasirinkti sau tinkamiausią laiką“, – teigia G. Mackonis.
Ką reikia žinoti užsakant paslaugą
Atliekas iš vilniečių namų surenka ir išveža „Ecoservice“ darbuotojų komandos, apsirūpinusios modernia technika. Iš gyventojų namų išvežami baldai, langai, durys, remonto atliekos, santechnika, grindų danga ir kitos tokio tipo atliekos. Tokia paslauga vienam objektui teikiama vieną kartą per dvejus metus. Taip pat svarbu žinoti, kad atliekas išvežimui reikia atsakingai paruošti.
„Vienu išvežimu nemokamai galime paimti iki 8 vienetų didelių gabaritų atliekų, kurių kiekvienos svoris neturi viršyti 25 kilogramų. Bendrai vienu kartu galime išvežti net iki 200 kilogramų. Svarbu ir tai, kad skaičiuojant išvežamų atliekų kiekį, viena vežama atlieka turi būti nešama vieno žmogaus. Jeigu dėl dydžio, svorio ar formos sudėtingumo atlieką neša du darbuotojai, tai registruojama kaip dvi atliekos. Taip pat atsakingai reikia paruošti ir statybines atliekas – jas reikia surūšiuoti ir sudėti į maišus, kurių svoris taip pat neturi viršyti 25 kilogramų“, – paslaugai taikomas taisykles trumpai apibendrina „Ecoservice“ Vilniaus padalinio projektų vadovas Vitalij Andrejev.
Tiesa, ekspertas atkreipia dėmesį, jog didelių gabaritų atliekų sukaupus daugiau nei 200 kg arba 8 vienetus, papildomai galima užsisakyti didesnį išvežimo kiekį atliekų vežėjui tiesiogiai sumokant tik už atliekų perviršį. Tai ypač patogu, nes galima atsikratyti visomis turimomis atliekomis per vieną kartą ir sutaupyti lėšų jų tvarkymui kitais būdais.
Tikimasi tvarkingesnių kiemų ir mažiau vargo
V. Andrejev tikisi, kad paslaugai įgavus pagreitį šalia konteinerių ir neleistinose vietose paliekamų didelių gabaritų atliekų kiekiai drastiškai sumažės. Gyventojams nereikės rūpintis ne tik savo atliekų išvežimu į aikšteles, tinkamu transportu, bet ir patiems tempti baldų ar sunkių maišų – visu tuo pasirūpins „Ecoservice“ darbuotojai. Tam antrina ir G. Mackonis: „Paslaugai tik startavus – jau sulaukiama gausybės paklausimų telefonu, elektroniniu paštu bei registracijų atliekas išvežti. Tikimės, kad didžioji dalis vilniečių naudosis paslauga ir paskatins vieni kitus pradėti ja naudotis.“
Kadangi paslauga nauja – tiek miesto savivaldybei, tiek ir vežėjui svarbu ją tobulinti, todėl kiekvienam vilniečiui užsisakiusiam išvežimą yra suteikiama galimybė pildyti vertinimo anketą. Tiesa, kol kas gyventojų atsiliepimai išskirtinai teigiami. Akcentuojama ne tik reikalinga ir kokybiška paslauga, bet ir jos būtinumas vyresnio amžiaus žmonėms ir asmenims su negalia.
„Galiausiai, didelių gabaritų atliekas patikėdami savivaldybei ir vežėjams, gyventojai gali būti tikri, kad jos bus sutvarkytos tinkamai ir atsakingai. Surinktos atliekos pristatomos į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles. Čia baldai, daiktai, kurie dar yra tinkami naudoti, išlaikę išvaizdą ir funkcionalumą, perduodami į „DĖK’ui“ stoteles Vilniuje, kur kiekvienas gali reikalingą daiktą pasiimti nemokamai ir taip pratęsti jo naudojimą“, – stambiagabaričių atliekų kelią aiškina V. Andrejev.