Algų už Kauno stadiono rekonstrukciją negavę turkai neslepia: nebeturim iš ko gyventi

2020 m. sausio 11 d. 14:48
Šeštadienį Kaune protesto eiseną surengė S.Dariaus ir S.Girėno stadioną rekonstravę turkų darbininkai.
Daugiau nuotraukų (27)
Nors penktadienį Kauno savivaldybė paskelbė, kad nutraukia sutartį su stadioną turėjusia rekonstruoti Turkijos bendrove „Kayi Construction“, darbininkai, palaikomi lietuvių profesinių sąjungų atstovų, tvirtino, kad nesitrauks, kol negaus jiems žadėto užmokesčio už darbus.
Turi palaikymo komandą
Šeštadienį, sausio 11-ąją,  prie S.Dariaus ir S.Girėno paminklo, kuris yra greta S.Dariaus ir S.Girėno stadiono, susirinko 41 šiame objekte dirbusių, bet sutarto atlygio už darbą negavusių turkų darbininkų.
Juos palaikyti atvyko apie 20 lietuvių – profesinių sąjungų atstovų bei grupė jaunimo, apsiginklavusių būgnais.
Triukšminga eisena nuo Sporto gatvės traukė per Kauno centrą iki Laisvės alėjoje esančios savivaldybės.
Eisenos dalyviai skandavo: „Sąžiningas užmokestis už sąžiningą darbą“, „Mes nedirbsime už dyką“.
Protesto akcijos dalyviai reikalavo, kad darbininkams būtų sumokėtas žadėtas atlygis, kurio jie iki šiol negavo.
Neturi iš ko gyventi
Vienas iš turkų darbininkų Alperas Toklaras pasakojo, kad Kaune dirbo 52 jo kolegos. Dalis jų išvyko, dabar yra likęs 41 darbininkas.
„Mes einame į statybų aikštelę, laukiame darbo ir mums žadėto atlygio, bet jo negauname. Gyvename statybininkų vagonėliuose prie stadiono. Iki šiol gaudavome maitinimą, bet paskutinį kartą valgėme vakar vakare. Šį rytą pusryčių jau negavome. Kas bus toliau, nežinome“, – pasakojo turkas.
Pasak A.Toklaro, darbdaviai kiekvienam iš darbininkų skolingi po ne vieną tūkstantį eurų, statybininkai nebeturi iš ko gyventi Lietuvoje, Turkijoje likusios šeimos taip pat susiduria su finansiniais sunkumais.
Nepaisant sunkumų ir to, kad Kauno savivaldybė penktadienį paskelbė, jog nutraukia sutartį su turkų darbdaviais – bendrove „Kayi Construction“, darbininkai tvirtino, kad ir toliau sieks likti Kaune bei atgauti savo pinigus.
Pasigenda atsakomybės
Anot solidarumo akciją organizavusios ir darbuotojus atstovaujančios „Gegužės 1-osios“ profesinės sąjungos atstovo Jurgio Valiukevičiaus, šis protestas skirtas ne tik palaikyti streikuojančius darbuotojus, bet ir paskatinti valstybės institucijas bei miesto savivaldybę imtis priemonių, kad visuomeninės lėšos nebūtų leidžiamos kompanijoms, kurios nepaiso jokių darbuotojų teisių.
„Kiekvienam iš darbininkų nesumokėta po 5 – 6 tūkstančius eurų. Nuo šiol jiems žadama duoti tik po pusę porcijos maisto.
Norėtume, kad savivaldybė pasiaiškintų, kodėl mūsų visų pinigai nukeliavo kompanijai ir nepasiekė tų žmonių, kurie iš tikrųjų stato stadioną.
Iki šiol savivaldybė kratėsi atsakomybės, bet manome, kad ji turėtų aktyviai padėti darbuotojams atgauti savo pinigus. Mes esame tikri, kad Lietuvoje egzistuoja ir daugiau panašių atvejų, tik kol darbuotojai neprotestuoja, tol niekam neįdomu“, – sakė J.Valiukevičius.
J.Valiukevičius teigė, kad kitą savaitę ketina kreiptis į teismą ir reikalauti, jog su turkais atsiskaitytų bendrovės „Kayi Construction“ Lietuvoje atstovai.
Informuos Europos institucijas
Proteste dalyvavusio profesinės sąjungos „Solidarumas“ atstovė Jovita Retzsch sakė, kad nedelsiant informuos Europos profesinių sąjungų konfederaciją apie turkų darbininkų padėtį Kaune.
Šią savaitę su Kauno savivaldybe vykusių derybų metu turkai nesugebėjo užtikrinti sklandaus statybų tęstinumo, todėl Kauno miesto savivaldybė priėmė nepopuliarų, bet būtiną sprendimą – pradėti rangos darbų sutarties nutraukimo procedūras ir operatyviai ieškoti naujo statytojo.
Suderėti nepavyko
Turkai iki paskutinės akimirkos derėjosi su Kauno bendrove „Autokausta“ dėl darbų perdavimo. Oficialiai ši įmonė būtų tapusi nauju subrangovu, tačiau iš esmės ji būtų tapusi pagrindine projekto vykdytoja.
Tokiu būdu norėta išvengta naujo konkurso stadiono statybai.
Vis tik suderinti visų detalių nepavyko. Didžia dalimi, dėl Turkijos įmonės keliamų nepalankių sąlygų.
„Kayi Construction“ užgriuvę sunkumai susiję su bendra šios šalies ekonomine būkle, kuri pablogėjo prasidėjus muitų karui tarp Turkijos ir JAV. Transporto ir statybų sektoriai pirmiausia pajuto sunkumus.
Prarado pasitikėjimą
Kauno meras Visvaldas Matijošaitis sakė, kad Turkijos kompanijos atstovai išnaudojo visą jiems suteiktą pasitikėjimo kreditą.
„Davėme užtektinai šansų ir laiko spręsti kilusias problemas, kad darbai sklandžiai vyktų toliau, tačiau matome, kad jie tuo nepasinaudojo. Dabar iniciatyvą perima miestas.
Turime užtikrinti, kad stadiono statybos tęstųsi ir būtų sėkmingai užbaigtos. Konkursas naujam rangovui surasti pareikalaus šiek tiek laiko, bet darysime viską, kad neišvengiama darbų pauzė truktų kuo trumpiau“, – kalbėjo Kauno meras V.Matijošaitis.
Nesilaikė darbų grafiko
Turkijos bendrovei penktadienį oficialiai pranešta apie pradedamas sutarties nutraukimo procedūras. Vienas iš motyvų – darbų grafiko nesilaikymas.
Akivaizdu, kad iki savo pasiūlyto termino, šių metų balandžio–gegužės mėnesiais, rangovai statybų neužbaigs.
Rangovas iš Turkijos taip pat buvo įsipareigojęs atvežti 400 savo šalies darbininkų ir didžiąją dalį statybinės technikos, tačiau tokių statybininkų pajėgų nebuvo, o ir statybų aikštelės technika – nuomota iš Lietuvoje veikiančių subrangovų.
Maža to, aiškėja statybų bendrovės įsiskolinimai įvairioms įmonėms. Kauno miesto savivaldybę pasiekė turkams adresuotos kreditorių pretenzijos dėl neatsiskaitymų už statybines medžiagas, projektavimo darbus bei kitas paslaugas. Nesumokėta net už darbininkams tiekiamą maistą.
Su dauguma subrangovų pagal trišales sutartis tiesiogiai atsiskaitinėja pati Kauno savivaldybė. Turkijos įmonei už visus iki šiol atliktus ir užsakovui priduotus darbus taip pat pilnai sumokėta.
Kauno miesto savivaldybė išieškos 2 mln. eurų siekiantį garantą už esminių sutarties sąlygų nesilaikymą.
Problemos prasidėjo rudenį
Pernai rudenį pirmąkart pasirodė Turkijos kompanijos darbuotojų nepasitenkinimo apraiškos. Tai buvo ženklas apie įmonėje kylančias problemas. Nors pavieniai statybininkų protestai būdavo sprendžiami, netrukus jie išaugo į didesnes protesto akcijas.
Gruodį apie pusšimtis Turkijos piliečių paskelbė nutraukiantys darbus dėl vėluojančių atlyginimų, o galiausiai, padedami mūsų šalyje veikiančių profsąjungų, paskelbė bado akciją ir užsiminė apie ketinimus rengti protesto eitynes.
Tapo aišku, kad bendrovė nepajėgi savarankiškai suvaldyti situacijos ir kokybiškai tęsti darbo Kaune. Dėl įmonę kamuojančių vidinių problemų Kauno savivaldybė kreipėsi tiek į kompanijos vadovybę, tiek ir į Turkijos Respublikos ambasadą.
Vis dėlto visi bandymai pratęsti bendradarbiavimą su „Kayi Construction“ buvo nevaisingi.
S.Dariaus ir S.Girėno stadiono rekonstrukcijos darbai turėjo būti baigti šįmet pavasarį. Rangovas įsipareigojo juos atlikti per 20 mėnesių nuo sutarties pasirašymo 2018 m. viduryje.
Tačiau kol kas atlikta tik apie ketvirtadalis viso darbo: baigta griauti senąsias stadiono konstrukcijas, išvedžiotos inžinerinės komunikacijos, pradėta statyti požeminė automobilių stovėjimo aikštelė, VIP tribūnos.
Skelbs naują konkursą
Nutraukus sutartį bus skelbiamas naujas rangos darbų konkursas. Stadiono rekonstrukciją užbaigsiančią įmonę po sutarties nutraukimo tikimasi surasti per keletą mėnesių.
Po rekonstrukcijos stadione esančių vietų skaičius nuo 9,5 tūkst. padidės iki 15 tūkst., o visos tribūnos bus uždengtos stogu. Išskirtinis projekte numatytas sprendimas –- iš medžio sukurta fasadinė stadiono dalis, paslėpsianti betonines tribūnų konstrukcijas.
Stadionas turės modernią šildomą dangą ir atitiks aukščiausios 4-os UEFA kategorijos reikalavimus. Rekonstruotas S.Dariaus ir S.Girėno stadionas taps daugiafunkcinio sporto ir laisvalaikio komplekso Ąžuolyne dalimi.
Visą kompleksą sudarys rekonstruota sporto halė, naujas lengvosios atletikos maniežas, atnaujintas Ąžuolyno parkas, Sporto gatvė ir Dainų slėnis.
Protestasturkai^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.