Jau pusmetį dėl laikinų apribojimų žvejoti menkes tinklus džiovinantys žvejai šventes sutiko dar geros nuotaikos. Jiems buvo sumokėtos šimtatūkstantinės kompensacijos už priverstines šių metų prastovas.
Užraudus menkių žvejybą rytinėje Baltijoje, žvejai tikėjosi kompensacijų iš ES sulaukti ir kitąmet. Tačiau į Klaipėdą atvykęs žemės ūkio viceministras pranešė – išsiderėti kompensacijų iš Briuselio nepavyko.
„Kadangi kitais metais menkių žvejyba priekrantėje nulinė kvota, tai kompensacijų, aišku, nebus. Todėl mes ir skubinamės dar šiais metais taisykles nustatyti, kad galėtų pateikti paraiškas už prastovas už praeitą laikotarpį“, – „Lietuvos ryto“ televizijos laidai „Reporteris“ komentavo Žemės ūkio viceministras Petras Narkevičius.
Žvejai tikina, kad po tokių naujienų teks džiauti tinklus, laivus pjaustyti į metalo laužą ir trauktis iš verslo.
„Viskas. Bankrotas. Mokesčius mokėti reikės, žvejoti nebus ką, išgyventi nebus iš ko. Važiuosime prie Seimo su vėliavom, sakysim – valgyti norim“, – kalbėjo žvejys Vilius Karolis.
Žvejys Edmundas Narmontas žvejojo tiktai tinklais. Jis – likęs vienintelis tinklininkas, kuriam žvejyba tinklais buvo pagrindinis verslas. Dabar jis kalba apie tai, jog neuždirbs jokio pelno – geriausiu atveju pavyks tik išgyventi. Žvejys neatmeta, kad vis dėlto gali tekti ir pjaustyti laivus.
Anot žvejų, Europos Komisija juos įstūmė į akligatvį – jie liko be uždarbio, su rūdijančiais laivais ir šimtatūkstantinėmis paskolomis, už kurias pirko laivus.
„Laivų niekas nenupirks – nei rusai, nei kitos šalys, vien dėl to, kad jie apgailėtinos būklės“, - sakė Žuvininkystės produktų gamintojų asociacijos vadovas Alfonsas Bargaila.
Europos Komisija draudimų ėmėsi Baltijos jūroje mažėjant menkių. Mokslininkai tvirtina, kad per 15 metų sugaunamų menkių sumažėjo apie 40 kartų.
„Dabar mokslininkai tvirtina, kad ne vien pergaudymas lėmė, kad menkių sumažėjo – yra ir kitos priežastys. Kažkodėl dingo pietryčių Baltijos šprotai, jie dabar koncentruojasi prie Alandų salų. Tai buvo svarbus menkių maisto objektas. Dėl to menkės nelabai įmitę“, – aiškino Klaipėdos universiteto mokslininkas Antanas Kontautas.
Anot žemės ūkio viceministro, žvejai kompensacijų gali tikėtis tik pasitraukę iš verslo ir supjaustę laivus į metalo laužą. Tačiau ir dėl šių kompensacijų dar vyksta derybos Europos Komisijoje.