Kartais ir šokiruojantys scenarijai sudaromi atsižvelgiant į mažai tikėtinus ir galbūt tinkamai neįvertintus galimus įvykius, kuriems vis dėlto nutikus finansų rinkos gali patirti stiprų sukrėtimą. Tiesa, kaskart skelbdamas juos „Saxo Bank“ pabrėžia, kad tai nėra oficialios prognozės investuotojams ir kitiems rinkos dalyviams.
Dėliodamas įvykius kitąmet, bankas mini galimą Vengrijos išstojimą iš ES, centrinių bankų ir vyriausybių prarastą įvykių pasaulyje kontrolę, naujos valiutos Azijoje atsiradimą ir JAV prezidento Donaldo Trumpo praloštus rinkimus. O Rusijai žadamas pasisekimas dėl iki 90 JAV dolerių už barelį pakilsiančių naftos kainų.
„Saxo Bank“ neatmeta tikimybės, kad Europos Centrinis Bankas (ECB) pasirinks kitą kryptį ir atsisakys itin žemų paskolų palūkanų. Įvertinusi sudėtingą situaciją, į kurią dėl labai žemų palūkanų pateko bankai Europoje, naujoji ECB vadovė Christine Lagarde dar metų pradžioje gali pranešti, kad monetarinė politika išeikvojo visas galimybes.
Tam, kad priverstų euro zonos šalių, ypač – Vokietijos, vyriausybes pereiti prie fiskalinio ekonomikos skatinimo, ECB pakeis monetarinės politikos kursą.
Politikos srityje Europos laukia ne mažiau radikalūs pokyčiai.
Vengrijos narystę ES „Saxo Bank“ apibūdina kaip penkioliktus metus trunkančią, tačiau ant skyrybų slenksčio atsidūrusią santuoką.
ES jau atkreipė Vengrijos valdžios dėmesį į vis stipriau varžomą spaudos, teismų, tautinių mažumų, žmogaus teisių gynėjų laisvę ir nepriklausomybę. Vengrų valdžia atkerta, kad šitaip šalis viso labo gina save, pirmiausia – savo kultūrą – nuo masinės imigracijos.
Danijos investicinio banko specialistai spėja, kad Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas ims atvirai kalbėti apie kraujo ryšį su Turkija, priešingai nei su likusia Europa. Pasikeitęs tonas sutaps su iki minimumo sumažintomis perlaidomis iš Europos ateinančius kitus dvejus metus.
Azijos rinkose, tikėtina, atsiras nauja rezervinė valiuta – Asian Drawing Right arba ADR. Ją palaikys Azijos infrastruktūros investicijų bankas ir Rusija su Kinija. ADR bus lygus dviem JAV doleriams, dėl ko ji taps pačiu tvirčiausiu valiutos vienetu pasaulyje.
Kaip aiškino „Saxo Bank“ analitikai, toks žingsnis skirtas iš regioninės prekybos išstumti JAV dolerį – vietinės ekonomikos gali sudaryti sutartis ir naująja valiuta.
Didžiosios naftos eksportuotojos, OPEC šalys, suvokdamos Azijos rinkos svarbą, prisijungs prie ADR klubo. Dėl šių pokyčių JAV doleris ADR atžvilgiu per kelis mėnesius susilpnės penktadaliu.
Pasikeitusi jėgų pusiausvyra nepaliks JAV nuošalyje. Nepaisant tikėtinos nors ir laikinos taikos tarp prekybos kare konfliktuojančių Kinijos ir JAV, pastarosios ekonomika ims springti, o prekybos su Kinija balansas nepasitaisys, nes ši šalis nebepajėgs padidinti žemės ūkio produkcijos pirkimo apimčių.
Apklausos žadės ne kokią ateitį būsimuose rinkimuose, JAV prezidentas Donaldas Trumpas praras kantrybę, o jo administracija įves mokestį, kurį lydės lozungas „Amerika pirmiau visko“. Rinkimuose respublikonai surinks 20 mln. balsų daugiau, sustiprins kontrolę Atstovų rūmuose ir nors nelengvai vis dėlto užims ir Senatą.
„Saxo Bank“ spėja, kad ateinančias metais OPEC ir Rusija, matydamos dėl prasto investicijų atsiperkamumo lėtėjančią sunkiosios naftos gavybą JAV, praneš stipriai mažinančios juodojo aukso gavybą. „Brent“ rūšies nafta kainuos 90 JAV dolerių už barelį. Iš to išloš Rusija.
Iki debesų pakils nikelio paklausa. Išsivysčiusių šalių vyriausybės subsidijuos elektromobilių pardavimus, o pagrindinėms gamintojoms Vokietijoje, pradėsiančioms visišką perėjimą prie elektromobilių, reikės patikimų baterijų tiekėjų.
Parengta pagal užsienio spaudą.