Šiaušiasi plaukai, kokiais būdais šie klanai gauna kosminį pelną

2019 m. lapkričio 29 d. 21:59
Lrytas.lt
Italų „Cosa Nostra“, arabų klanai, rusų mafija... ES veikiančių nusikalstamų grupuočių pelnas per metus siekia daugiau nei 100 mlrd. eurų.
Daugiau nuotraukų (8)
ES kriminalinės žvalgybos agentūros „Europol“ duomenimis, visoje ES teritorijoje veikia apie 5 tūkst. organizuotų nusikalstamų grupių. Kaip rodo italų tyrimų centro „Transcrime“ informacija, jų pelnas per metus siekia apie 110 mlrd. eurų. Tai panašiai vienas procentas visos ES bendrojo vidaus produkto.
„Transcrime“ teigimu, didžiausią pelno dalį – 28 mlrd. eurų – atsiriekia nusikaltėliai, pinigus susikraunantys iš prekybos narkotikais.
Vis pelningesnis tampa sukčiavimas mokesčiais, ypač – nusikalstamos schemos manipuliuojant pridėtinės vertės mokesčiu. Tačiau nereikia pamiršti ir prekybos žmonėmis, kontrabandos, nelegalios prekybos ginklais ir tabako gaminiais.
Didžioji dalis pajamų išplaunama per nelegalias kompanijas. Daugiausia tokių įmonių įsteigta Italijos pietuose, kur organizuotas nusikalstamumas seniai įleidęs šaknis, o taip pat – stambiuosiuose Europos uostuose bei ES pasienio regionuose.
Itališkasis trejetukas
Į stambiausių Italijos mafijos struktūrų trejetuką pakliūva Kalabrijos regione veikianti „Ndrangheta“, neapolietiškoji „Camorra“ ir „Cosa Nostra“ iš Sicilijos.
„Ndrangheta“ – vienas turtingiausių ir įtakingiausių nusikalstamų klanų pasaulyje. Be Europos, jis veikia dar iš Šiaurės bei Pietų Amerikose.
Kiekvienas kriminalinis tinklas jungia keliolika šeimų, kurios valdo stulbinančius resursus.
Italijos teisėsaugininkų vertinimu, 2007 m. vien „Ndrangheta“ turėjo 35-40 mlrd. eurų pelno. Beje, šių pajamų liūto dalis suplaukė iš grupuotės investicijų į legalų – tarkime, statybų ar restoranų – verslą.
Manoma, kad mafija Italijos regionų valdžiai daro didelę įtaką. O dėl to, kad klanai turi kuo paveikti vietos teismus, dažniausiai jų patraukti baudžiamojon atsakomybėn neįmanoma. Dar daugiau – didžioji dalis teisėjų atsisako dirbti rajonuose, kuriuos kontroliuoja mafija, rašo dw.com.
Turkų grupuotės
Aktyviai visoje Europoje veikia ir nusikalstamos grupuotės iš Turkijos. Ypač jos pastebimos šalyse, kuriose didelės turkų diasporos, pavyzdžiui, Vokietijoje, Nyderlanduose ir Didžiojoje Britanijoje. Jos prekiauja narkotikais, daugiausia – heroinu, suteneriauja, prekiauja žmonėmis, kraunasi pinigus iš turto prievartavimo ir lošimų verslo.
Arabų mafija Vokietijoje
Kai kurios nusikalstamos grupuotės susideda iš arabų bendruomenės, gyvenančios Vokietijoje, narių. Tarp jų – pabėgėliai iš Palestinos ir Libijos. Patys įtakingiausi – Abou-Chaker, Al-Zein, Miri, Remmo klanai, daugiausia veikiantys Berlyne, Brėmene, o taip pat – Šiaurės Reino-Vestfalijos ir Žemutinėje Saksonijos žemėse.
Vokietijos policijos duomenimis, visoje šalyje ji priskaičiuoja apie 50 aktyviai veikiančių nusikalstamų klanų, o kiekviename jų – keli tūkstančiai žmonių. Pagrindinė šių asmenų veikla – prekyba narkotikais, suteneriavimas, turto prievartavimas ir grobimai. Kai kurie klanai turi ryšių ir pramogų pasaulyje, rašo dw.com.
Albanų gaujos
Šios nusikalstamos grupuotės veikia visoje Europoje, o taip pat Šiaurės ir Pietų Amerikoje, Australijoje. Jų specializacija – nelegali prekyba narkotikais, ginklais, o taip pat žmonėmis ir jų organais.
Vien Albanijoje priskaičiuojama 15 kriminalinių šeimų klanų. Dar keliolika jų veikia šalyse, kuriose stipri albanų diaspora.
„Rusų mafija“
2018 m. vokiečių policija atliko 26 tyrimus, siejamus su vadinamąja „rusų mafija“. Tai – trim mažiau nei metais anksčiau. Bendrai tai – kone 5 proc. visų kriminalinių bylų, kurios pradėtos šioje šalyje pagal straipsnius, siejamus su organizuotu nusikalstamumu.
Federalinės kriminalinės policijos ataskaitoje išvardintos visos 15 respublikų, anksčiau priklausiusių Sovietų sąjungai, kurių išeivius Vokietijos policija vadina vienu vardu – „rusų mafija“. Po juo patenka ir rusai, ir armėnai, ir gruzinai, taip pat – kiek mažiau vykdant organizuotus nusikaltimus Vokietijoje vykdantys moldavai, lietuviai, azerbaidžaniečiai ir ukrainiečiai.
Šie nusikaltėliai, kuriuos vokiečiai vadina „rusų mafija“, daugiausia verčiasi brangių automobilių vagystėmis, prekyba narkotikais, reketu, kibernetiniais nusikaltimais, finansinėmis machinacijomis ir žmonių kontrabanda.
Atskira grupė kriminalistų dokumentuose – Vokietijoje apsigyvenę čečėnai. Tiksliau, gaujose, kuriose jie dominuoja. Tokių grupuočių nariams 2018 m. buvo iškeltos 8 baudžiamosios bylos, iš kurių 7 – dėl įtarimų reketu naudojant prievartą. Pažymima, kad čečėnai išskiria ūmiu charakteriu, be to, jie itin linkę į prievartą.
„Hells Angels“ ir „Bandidos“
Kai kurie motociklininkų klubai Vokietijoje, pavyzdžiui, „Hells Angels“ ir „Bandidos“, atidžiai stebimi policijos. Nors formaliai jie nelaikomi nusikalstamomis grupuotėmis, žinoma, jog nemažai jų narių užsiima suteneriavimu, prekyba ginklais ir narkotikais.
Baikerių grupės kovoja už įtakos sferas.
Mafija^Instantgaujos
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.