„Nepainiokite Latgalos su Latvija, mes kalbame kita kalba ir istorija mūsų kitokia“, – išsyk įspėjo Ludzos amatų centro steigėjas Erikas Kondratas. Jis mus pasitiko vilkėdamas senąjį latgalių kostiumą.
E.Kondratas pabrėžė, kad latgaliams ir lietuviams kur kas lengviau susikalbėti nei latviams su lietuviais. Tarkim, keletas pavyzdžių: „vakarai“ latviškai „rietumi“, o latgališkai „vokori“, „mergina“ latviškai „meitene“ ar „meita“, o latgališkai – „mārga“. „Klaida“ taip pat skamba ir latgališkai, o latviškai – „kļūda“.
Ekskursija Ludzos amatininkų centre, kuri trunka apie 40 minučių, sudaryta iš dviejų dalių. Pirmojoje pasakojama istorija iki XIII a., kurioje svarbi gija – ir mūsų šalies raida. Antrojoje dalyje pasakojama apie latgalių tradicijas.
Latgalos taip ir nepavyko niekam iki galo užkariauti, nors jautė ir vokiečių, ir rusų įtaką.
Anot E.Kondrato, tai vieta, kurioje prieglobstį surado ir stačiatikių sentikiai, ir Petro I persekiojami estai, – Latgala visus priglaudė. Svarbiausia ateiti taikiai nusiteikus, be ginklo.
„O dabar pasakysiu tai, kas jums, lietuviams, nepatiks. Visa tai mums padėjo išsaugoti senąją gyvą baltų kalbą. Jūsų žemaičiai ir aukštaičiai tik išimtiniais atvejais kalba senąja baltų kalba, o pas mus 400 tūkstančių žmonių realiai vartoja latgalių kalbą“, – paaiškino E.Kondratas.
Amatininkų centre galima pamatyti, kokiais drabužiais vilkėjo latgaliai iki XIII amžiaus ir kokiais jau vėliau.
Čia sužinosite ir kokį egzaminą turėdavo išlaikyti dvylikamečiai berniukai ir mergaitės. Pirmieji išlaikę jį galėdavo vadintis vyrais, o mergaitės įrodydavo, kad pasirengė tapti nuotakomis.
„Latgaliai gyveno iš gamtos – žuvininkystės, rinko medų, grybus. Latgaliai neturėjo metalo, bet buvo geri amatininkai. Tad tai turėjo įrodyti ir vaikai. Egzaminai trukdavo penkias dienas“, – pasakojo amatininkų centro šeimininkas.
Berniukas turėdavo išdrožti medinį šaukštą, lėkštę ir samtį, nupinti vyžas, nuvyti 3 metrus virvės, kurios net arklys nenutrauktų. Išlaikęs egzaminą berniukas gaudavo dovanų odinį diržą ir peilį.
E.Kondratui pačiam dar teko laikyti tokius egzaminus.
Mergaitėms tekdavo įveikti audimo, pynimo išbandymus. Išlaikiusios egzaminą jos gaudavo dovanų vainiką ir įgydavo teisę ateityje ištekėti.
Ludzos amatininkų centre audžiami latgalių kostiumai. Tokį galima ir įsigyti. Archeologinis moteriškas kostiumas atsieina nuo pusės tūkstančio eurų. Etnografiniai kainuoja pigiau. Darbo amatininkams dabar itin pagausėjo – daug kas užsinori tradicinio apdaro švenčiant Latvijos nepriklausomybės šimtmetį, o ir Joninėms (Lyguo šventei) dera tinkamai pasiruošti.
www.ludzasamatnieki.lv/index.php?p=8248&lang=1422
Ką dar verta aplankyti apylinkėse?
– Rėzeknės koncertų salė „Gors“ giriama dėl ypatingos akustikos. Išties tai didelis renginių centras, kuriame rengiami ne tik koncertai, bet ir konferencijos, rodomi spektakliai, kino filmai. Didžiojoje salėje yra 1000 vietų.
Pils iela 4, Rēzekne, www.biletes.latgalesgors.lv/lg
– Marko Rothko šiuolaikinio meno ir kultūros centras įsikūręs Daugpilio tvirtovėje. Jame galima susipažinti su pasaulyje išgarsėjusio abstrakčiojo ekspresionizmo pradininko latvio M.Rothko kūriniais. Centre rengiamos įvairių Latvijos ir užsienio menininkų parodos.
Mihaila iela 3, Daugavpils, www.rothkocenter.com/en