Traktoriais miestų gatves suvirpinę ūkininkai kalba apie tai, kas blogiausia: „Dalis gali nebeišgyventi“

2019 m. lapkričio 26 d. 08:32
Vieno prekybos centro aikštelėje greta Vilniaus antradienio rytą buvo galima pamatyti pusšimtį traktorių – čia rinkosi į protesto akciją susiruošę ūkininkai. Ant kai kurios technikos priklijuoti plakatai „Lietuva, tavo kaimas miršta“.
Daugiau nuotraukų (72)
Tūkstančiai ūkininkų visoje Lietuvoje antradienį ėmėsi įspėjamojo protesto prieš valdžios planuojamus mokesčių pakeitimus.
Vilniaus rajono ūkininkų asociacijos pirmininkas Jevgenijus Baliulis kalbėjo, kad ūkininkai į protesto akciją susirinko dėl to, kad yra nepatenkinti žemomis produkcijos supirkimo kainomis, ypač – gyvulininkystės ūkių.
„Siekiame, kad atkreiptų dėmesį – mes irgi norime žmoniškai gyventi, norime išvažiuoti atostogų. Norėtume, kad būtų mažesnė paskolų našta: dabar žemės ūkio technikai taikomos apie 3 proc. palūkanos, reikalaujama įkeisti žemę, namus“, – į protesto akciją besirenkant Vilniaus rajono ūkininkams, kalbėjo J.Baliulis.
Anot jo, ūkininkai būtų patenkinti vien tuo, kad padėtis liktų tokia, kokia yra dabar – nedidinat jokių mokesčių. Anot pašnekovo, tai leistų ūkininkaujantiems išsilaikyti, kurti darbo vietas ir išmokėti atlyginimus. Be to, protestuojantieji pageidauja, kad valdžia siektų, jog ES išmokos ūkininkams būtų tokio pat dydžio, kaip ir kitų Bendrijos narių senbuvių ūkininkams.
Vilniaus rajone ūkininkaujantis Gžegožas Karnickij turi 170 ha žemės. Joje su šeima augina grikius, avižas, kviečius. Vyras skundėsi, kad daug kam brangstant darosi sunku išgyventi. „Jau dabar tie pinigai ne och, o jei dar padidins degalų kainas...“
K.Sosnovsky piktinosi, kad valdžia žiūri tik, kaip pakelti mokesčius, tačiau pro akis praleidžia grūdų supirkimo kainas. „Didžiausia bėda, kad nėra grūdų supirkimo kainų. Sudėtingiausia bus, jei padidins mokesčius dyzeliui. Manau, dauguma net ir neišsilaikys“, – prognozavo Vilniaus rajono ūkininkas.
Jį stebina tai, kad nors valdžioje – valstiečiai, tarp kurių esama taip pat ir ūkininkų, „jau kelinti metai ūkininkams vis blogiau ir blogiau. Nebent tiek, kad išmokas pradėjo laiku mokėti“.
Tuo metu 350 ha žemės dirbantis Romualdas kaip tik kalbėjo apie tai, kad kitais metais negaus ES išmokų už ekologinį ūkininkavimą. „Sako, kad nebeliko pinigų. O už vieną hektarą gaudavome po 230 eurų“, – kalbėjo ūkininkas, įdarbinę penkis žmones.
Ką darys, jei ketinimai didinti mokesčius bus įgyvendinti, jis dar nežino. Tačiau neatmeta, jog gali tekti ir parduoti ūkį.
50 galvijų auginantis ir 150 ha žemės dirbantis Boguslavas įsipareigojęs septynerius metus vykdyti europinius projektus. Iki pabaigos likę dar visi šešeri metai. „Labai mažos gyvulių supirkimo kainos. Per dvejus metus išauginus bulių ir jį pardavus gauname mažiau nei 10 proc. pelno ir dotaciją iki 100 eurų. Bet juk tai darbas ištisus metus. O jei dar ligos pristoja. Bet trauktis neturime kur – privalome vykdyti projektus“, – portalui lrytas.lt kalbėjo 50 tūkst. eurų paskolą paėmęs ūkininkas.
Nerimsta ir vokiečiai
Protesto akcija surengta ir Vokietijoje. Tūkstančiai ūkininkų antradienį juda Berlyno link, kur organizuojama demonstracija prieš vyriausybės vykdomą žemės ūkio politiką. Žemdirbiai traktoriais sudarė spūstis Vokietijos sostinėje ir aplink ją.
Protesto organizatorių teigimu, laukiama apie 10 tūkst. dalyvių ir apie 5 tūkst. traktorių. Protestas prasidės vidurdienį vietos laiku (13 val. Lietuvos laiku) prie žymiųjų Brandenburgo vartų.
Ūkininkai, be kita ko, piktinasi valdžios ketinimais sugriežtinti vabzdžių ir aplinkos apsaugos reikalavimus, taip pat siekiu apriboti trąšų naudojimą dėl vandens telkinių apsaugos. Pasak jų, tokios priemonės kelia grėsmę ūkininkų gerovei.
Pradėjo statydami kryžius
Protesto akciją žemdirbiai pradėjo lapkričio viduryje prie kelių, laukuose statydami žalius kryžius. Grūdų augintojų asociacijos administracijos vadovo Igno Jankausko teigimu, į miestų ir miestelių gatves visoje Lietuvoje turėtų išriedėti apie 2-3 tūkst. vienetų žemės ūkio technikos, o protestuotojų turėtų būti dar daugiau.
„Šita akcija – įspėjamoji, įspėjamasis žemdirbių protestas, pasidėjęs žaliųjų kryžių statymu, kuris sutelkė ūkininkus, norime valdžios institucijoms parodyti, kad ūkininkai yra susivieniję“, – BNS sakė I.Jankauskas.
„Užsidegimas dabar yra eiti iki galo, nes esame priremti prie sienos“, – pridūrė jis.
Pasak jo, rajonuose su policija suderinti maršrutai, susitikimo vietos. Iš jų 11 valandą važiuos ūkininkų kolonos, kurios sieks atkreipti visuomenės ir politikų dėmesį į žemdirbių problemas. Ūkininkai reikalauja nedidinti mokesčių, kol jų tiesioginės išmokos nesiekia ES vidurkio.
„Antras reikalavimas – sustabdyti šmeižiančios ir neteisingos informacijos srautus visomis žiniasklaidos priemonėmis ir kitais būdais, nukreiptos prieš žemdirbius, dezinformuojant apie ūkininko darbą, jo svarbą. Ir reikalaujam deramos pagarbos darbui žmonių, kurie kiekvieną dieną pateikia maistą ant stalo“, – sakė I.Jankauskas.
Protesto akciją žemdirbiai pradėjo lapkričio viduryje prie kelių, laukuose statydami žalius kryžius. Anot akcijos rengėjų, tai simbolizuoja žemdirbių diskriminaciją ES, žemdirbių ir visuomenės supriešinimą. I.Jankausko teigimu, šiuo metu visoje Lietuvoje pastatyta apie 10 tūkst. kryžių.
Nesulaukę valdžios reakcijos, gruodžio pradžioje ūkininkai ketina keliauti traktoriais į Vilnių.
Jaučiasi žeminami ir šmeižiami
Kauno rajono ūkininkų sąjungos pirmininkė Genutė Staliūnienė teigia, kad Kauno rajono ūkininkai taip pat prisidės prie antradienį žemdirbių organizuojamos protesto akcijos, o į rajono kelius turėtų išriedėti 150 traktorių.
„Pasiskirstyme trijose vietose: Garliavoje, Kaniūkų kaime ir prie Vandžiogalos. Mūsų tikslas, kad važiuojantys pagrindinėmis mūsų Lietuvos kelių arterijomis kuo daugiau žmonių mus pamatytų. Galbūt kažkas matė žalius kryžius pastatytus, galbūt neatkreipė dėmesio, bet kai vienoje vietoje bus apie 50 traktorių, jie tikrai atkreips dėmesį į tai ir mus pastebės“, – „Žinių radijo“ laidoje „Ryto espresso“ sakė G.Staliūnienė.
Sąjungos pirmininkė pabrėžė, kad kitiems eismo dalyviams jokių problemų nesukels.
„Mūsų tikslas, kad mus kuo daugiau pamatytų. Nevažiuosime magistralėmis. Rinksimės ir stovėsime. Pravažiuojantieji mus matys. Nebenorime žeminimo, šmeižimo, kaimo ir miesto žmonių supriešinimo. Norime pagaliau, kad mus pamatytų ir išgirstų“, – laidoje sakė G.Staliūnienė.
„Mes esame pagrindiniai darbdaviai kaime. Viena vieta žemės ūkyje sukuria 3-4 vietas maisto pramonėje, aptarnavime. Norime, kad praregėtų mūsų Seimas ir pamatytų, jog negalima taip elgtis. Ketvirti metai žemės ūkis patiria labai didelius nuostolius. Ne dabar reikia taip drastiškai kelti mokesčius ūkininkams.
Esame labai nusivylę šmeižikiška politiška, kad nemokame mokesčių. Žemės ūkis, kaip ir visos šakos, moka visus mokesčius. Tik tiek, kad gauname dyzelinui truputį nuolaidų. Bet tą turi visa Europa. Ne išimtis yra Lietuva. Kaip mums konkuruoti su ES ūkininkais, pardavinėti produkciją ta pačia kaina, mokant už chemiją ir trąšas brangiau, gaunant tiesiogines išmokas pačias mažiausias Europoje? Įsivaizduokite, kaip mums reikia konkuruoti tokioje aplinkoje“, – sakė G.Staliūnienė.
ūkininkai^InstantProtestas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.