Diskusija šia tema socialiniuose tinkluose apie Japonijoje susiklosčiusią praktiką įsiplieskė po to, kai televizijos kompanija „Nippon TV“ parodė siužetą, kuriame pasakojama, kad daugelyje japoniškų kompanijų darbdaviai verčia darbuotojas akinius keisti kontaktiniais lęšiais net tuomet, kai tą daryti draudžia medikai.
Darbdaviai įsitikinę, kad darbuotojos, kurios nešioja akinius, atrodo ne tokios moteriškos ir draugiškos. Japoniškų socialinių tinklų vartotojai pasipiktino tokia diskriminacija.
„Jei akinių nešiojimas darbe iš tiesų sukelia problemų, tai būti su akiniais turi būti draudžiama visiems – tiek moterims, tiek vyrams“, – rašė aktorė Yumiko Ishikawa.
Ji tapo peticijos prieš reikalavimą moterims darbe avėti aukštakulniais autore.
Sociologijos profesorė Kioto tarptautinių tyrimų universitete Kumiko Nemoto pastebi, kad japonai priešinasi įsisenėjusioms normoms.
„Priežastys, dėl kurių moterys neturėtų dėvėti akinių, iš esmės neturi jokios prasmės. Esmė slypi lytyje. Toks reikalavimas – pakankamai diskriminacinis“, – komentavo K.Nemoto.
Anot jos, reikalavimas darbe avėti aukštakulnius, tačiau nenešioti akinių – „senos tradicinės japonų galvosenos“ atspindys, rašo bbc.com.
„Tai niekaip nesusiję su reikalavimu kokybiškai atlikti darbą. Įmonė nori, kad jos darbuotojos atrodytų moteriškai. O tai, darbdavio supratimu, niekaip nesiderina su akiniais“, – pabrėžė K.Nemoto.
Neformalaus draudimo nešioti akinius šalininkai kalba apie tai, jog akiniai nėra tradicinės japoniškos aprangos detalė.
Tviterio vartotoja @wine_kimono dirba restorane. Darbe ji privalo vilkėti kimono. Darbdavys jai nurodė, kad moteris akinius turi pakeisti kontaktiniais lęšiais, mat akiniai ir kimono – keistas derinys.
„O kas, jei tavo akiniai įkris į maistą?“, „Žiūrėti į klientą pro akinius – nepagarba“. Tai – @wine_kimono darbdavio argumentai, kuriuos jis pateikė įrodinėdamas, kad moteris darbe negali nešioti akinių.
Tokio draudimo priešininkai į tai atsakė garsių žmonių nuotraukomis, kuriose jie – su kimono ir akiniais.
Kovą viename Japonijos socialinių tinklų įsibėgėjo kampanija prieš reikalavimą moterims biuruose būti su makiažu.
Kiek anksčiau, metų pradžioje, pasipiktinimo banga kilo dėl to, kad moterų reikalaujama darbe avėti aukštakulnius.
Birželį grupė aktyvisčių vyriausybei įteikė peticiją, kuria reikalaujama uždrausti darbdaviams liepti moterims darbe avėti batus aukštais kulnais.
Į tai Takumi Nemoto, tuomet ėjęs Sveikatos apsaugos, darbo ir socialinės apsaugos ministro pareigas, atkirto, kad tame nemato nieko blogo. Esą tokią praktiką visiškai palaiko visuomenė.
„Visuomenėje priimta, kad avėti aukštakulnius – būtinas ir pateisinamas reikalavimas darbe“, – komentavo T.Nemoto.
Naujienų agentūrai „Bloomberg“ ministerijos atstovas Ryutarou Yamagishi teigė, kad jokių pokyčių, kalbant apie aprangos kodą darbe liečiančias taisykles, nenumatoma.