Praėjusiais metais parlamentas atsisakė mokestinių lengvatų palmių aliejui, naudojamam biokurui gaminti – tai buvo didžiulis smūgis „Total“, kuri liepą atidarė naują perdirbimo gamyklą.
Visgi ketvirtadienio vakarą įstatymų leidėjai be diskusijų patvirtino pakeitimą, kuriuo lengvata nebus panaikinta iki 2026 metų.
Pakeitimą inicijavo parlamentarai iš Ronos deltos departamento Viduržemio jūros pakrantėje, kur pastatyta „Total“ perdirbimo gamykla.
Aplinkosaugininkai teigia, kad palmių aliejaus gavyba skatina miškų naikinimą, nes pastaraisiais dešimtmečiais didžiuliai Pietryčių Azijos atogrąžų miškų plotai buvo iškirsti arba sudeginti, siekiant gauti daugiau žemės plantacijoms.
Taip pat be didelio šiltnamio efektą sukeliančio anglies dioksido kiekio išmetimo, palmių aliejaus gavyba kelia grėsmę ir orangutangų bei kitų nykstančių gyvūnų rūšių buveinėms.
„Dauguma parlamentarų, bendradarbiaudami su vyriausybe, pasidavė gėdingam „Total“ lobizmui“, – po balsavimo pareiškė aplinkosaugos aktyvistų grupė „Friends of the Earth“.
Pranešėjas biudžeto klausimais Joelis Giraudas penktadienį naujienų agentūrai AFP pareiškė: „Mes susimovėme“.
„Jei aplinkosauginė grupė paprašys, reikalausiu antro balsavimo“, – pridūrė jis.
Visgi biudžeto ministerija penktadienį pareiškė, kad jokio naujo balsavimo „kol kas“ neplanuojama.
„Total“ praėjusiais metais pateikė ieškinį dėl parlamento sprendimo, teigdama, kad įstatymų leidėjai neteisėtai panaikino mokesčių lengvatą.
Tačiau praėjusį mėnesį konstitucinis teismas atmetė šį argumentą teigdamas, kad „įstatymų leidėjai, žinodami apie pasaulines palmių aliejaus auginimo sąlygas, taikė objektyvius ir racionalius kriterijus“, siekdami sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą.
Atidarydama La Mede biologinio perdirbimo gamyklą, „Total“ pažadėjo per metus perdirbti ne daugiau kaip 300 tūkst. tonų palmių aliejaus – mažiau nei pusę viso reikalingų žaliavų kiekio, o tai atitinka ES tvarumo standartus, ir įdarbinti 250 darbuotojų.
Bendrovės teigimu, sertifikavimas užtikrina, kad naftos gavybai tikslais nenaikinami miškai ir kad taip užtikrinamas bent 50 proc. mažesnis anglies dioksido išmetimas, palyginti su iškastiniu kuru.