Rugsėjį gamtinių dujų rinką drebino trys įvykiai

2019 m. spalio 8 d. 10:55
Vakarų Europoje priimti sprendimai ir išpuoliai Saudo Arabijoje pirmąjį rudens mėnesį darė didžiausią įtaką gamtinių dujų rinkai. Labiausiai Europos dujų biržose Nyderlandų TTF kainų indeksas pašoko rugsėjo 10 d., kuomet pasirodė pranešimai apie planuojamus gamtinių dujų tiekimo ribojimus iš vieno svarbiausių Nyderlandų telkinių.  
Daugiau nuotraukų (1)
Nuo koreguotų dujų gavybos planų iki išpuolių 
Europos dujų biržose Nyderlandų TTF kainų indeksas 2019 m. spalio mėnesiui susiformavo ties 12,86 euro už megavatvalandę (Eur/MWh) ir buvo 1,67 Eur/MWh didesnis nei rugsėjo mėnesiui. Palyginus su tuo pačiu metu pernai Nyderlandų TTF kainų indeksas sumažėjo 54 proc. 
Rugsėjo 10 d. Nyderlandų Vyriausybė paskelbė pakoreguotus gamtinių dujų gavybos planus Groningene. Pranešama, kad gavyba čia bus sustabdyta aštuoneriais metais anksčiau, negu skelbta iki šiol – 2022 metų viduryje. 
Tą pačią dieną Europos Sąjungos Teisingumo teismas apribojo Rusijos dujų koncerno „Gazprom“ prieigą prie „Opal“ dujotiekio, kuriuo gamtinės dujos tiekiamos iš „Nord Stream 1“ į vidurio Europą. Dėl teismo sprendimo Rusijos koncernas privalės šiuo dujotiekiu tiekti 12 milijardų kubinių metrų mažiau gamtinių dujų per metus nei iki šiol. Todėl, turėdamas įvykdyti įsipareigojimus savo pirkėjams vidurio Europoje, „Gazprom“ dalį gamtinių dujų kiekių galėtų pateikti iš Europoje esančių požeminių saugyklų bei pasinaudodamas dujų tranzitu per Ukrainą. 
Rugsėjo 16 dieną pasaulio žaliavų rinkas sukrėtė žinia apie atakas, nukreiptas prieš naftos gavybos infrastruktūrą Saudo Arabijoje. „Brent“ rūšies naftos kaina tą dieną pakilo kone 15 procentų, iki 69.02 dolerių už barelį. 
Tai buvo didžiausias per vieną dieną užfiksuotas naftos kainų šuolis per pastaruosius 30 metų. Nepaisant pasipylusių negatyvių prognozių iš analitikų, jau kitą dieną po atakos, rugsėjo 17-ąją, Saudo Arabijos energetikos ministras patikino, kad bus įvykdyti visi naftos tiekimo įsipareigojimai ir pasaulinė „juodojo aukso“ kaina atslūgo.
Pirmąją spalio dieną Europos gamtinių dujų saugyklų užpildymas buvo beveik 97 proc. Tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais šis rodiklis siekė 82 proc. 
Azijos šalys pritraukia Europai skirtus SGD krovinius
Rugsėjo mėnesį keli prie Europos krantų buvę SGD dujovežiai buvo nukreipti Azijos šalių link. Tai lėmė kelios priežastys: nemažėjantys Japonijos SGD poreikiai ir sąlyginai pilni Europos SGD terminalai. Pavyzdžiui, rugsėjo 22 dieną didžiausi Europoje Ispanijos SGD terminalai buvo užpildyti rekordinais rugsėjo pabaigai 83 procentais.
Tiesa, svarbu pažymėti, kad dalis rinkos žaidėjų SGD dujovežius vandenyje laiko pakrautus, laukdami šaltojo metų laiko. Tuomet išaugus SGD kainoms, turimus krovinius galima parduoti brangiau nei jie įsigyti.
TTF indeksas stiprina pozicijas 
Pastebima, kad Europos dujų biržose Nyderlandų TTF kainų indeksas vis labiau įtvirtina savo, kaip SGD kainos pagrindo trumpalaikėje SGD pasaulinėje rinkoje, poziciją. 
Tam įtakos turi tiek didesnė SGD paklausa Europoje pastaraisiais metais, tiek ir aukštas indekso likvidumas. Europos dujų biržose Nyderlandų TTF kainų indeksas taip pat yra glaudžiai susijęs su Rytų Azijos indeksų EAX, reaguojančių į gamtinių dujų kainų pokyčius Europoje.  
terminalasSGDDujos
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.