Vieta, kur gimsta „iPhone“ telefonai: žmonės mano, kad gamykla yra prakeikta

2019 m. rugsėjo 27 d. 22:06
Lrytas.lt
„Stresas, nervų tampymas, pažeminimas ir masinė depresija. Ir tai dar ne blogiausia, su kuo asocijuojasi didžiausias legendinių telefonų gamintojas“, – rašo portalas republic.ru, pristatydamas rusų kalba pasirodžiusią Briano Merchanto knygą.
Daugiau nuotraukų (8)
Prieš pradėdamas išsamų pasakojimą, B.Merchantas, parašęs knygą „The One Device: The Secret History of the iPhone“ (Universalus įtaisas: įslaptinta „iPhone“ sukūrimo istorija), skaitytojui leidžia suprasti, kad jis nėra nei aistringas šių telefonų gerbėjas, nei žurnalistas, branginantis gerus santykius su „Apple“.
„Aš nuo pat pradžių oficialiems „Apple“ atstovams papasakojau apie savo idėją ir kelis kartus buvau susitikęs su jų rinkodaros skyriaus specialistais, tačiau jie atmetė visus mano prašymus kalbėtis su direktoriais ir darbuotojais, – rašo B.Merchantas įvade. – Timas Cookas nė karto neatsakė į mano laiškus.
Norėdamas papasakoti šią istoriją, turėjau slapta susitikinėti su dabartiniais ir buvusiais „Apple“ darbuotojais pradvisusiose užeigose arba susirašinėti su jais, naudodamasis užšifruotais mesendžeriais.“
Bet, galimas daiktas, taip net geriau. Kompanija tikriausiai nebūtų pritarusi žurnalisto kelionei į Kiniją, kur siaubingomis sąlygomis gaminamas pagrindinis jos gaminys. Bet B.Merchantas, aišku, ten nuvyko ir be pagražinimų aprašė viską taip, kaip yra. Jūsų dėmesiui – keletas ištraukų iš šios knygos.
„Foxconn“ gamyklose dirba daugiau žmonių, nei gyvena visoje Estijoje“
Visur pilki bendrabučiai ir nuo gamtos stichijų nukentėję sandėliai, plačiai nusidriekęs fabriko miestelis organiškai įsilieja į Šendženo megapolio pakraščius.
Kompanijai „Foxconn“ priklausanti milžiniška gamykla pramoniniame Longhua rajone, yra pagrindinis „Apple“ produkcijos gamintojas ir, ko gero, garsiausia gamykla pasaulyje. Ją visai pagrįstai galima vadinti labiausiai izoliuota ir įslaptinta. Prie kiekvieno įėjimo stovi sargybiniai.
Darbuotojai negali patekti į gamyklos teritoriją be leidimo, o viską, ko reikia, atvežantys sunkvežimių vairuotojai privalo priliesti pirštus prie pirštų atspaudų skaitytuvų.
Kartą „Reuters“ žurnalistas buvo ištemptas iš automobilio ir sumuštas už tai, kad fotografavo gamyklos sienas.
Iškaba lauke su įspėjamuoju užrašu – „Gamyklos teritorija aptverta teisėtai, gavus valstybės leidimą. Pašaliniams įeiti griežtai draudžiama. Pažeidėjai bus perduoti policijai ir traukiami baudžiamojon atsakomybėn!“ – atrodo kur kas grėsmingiau nei bet kuri iškaba prie daugybės Kinijos karinių bazių.
Kiekvieno „iPhone“ galinėje pusėje yra atspausdinta: „Suprojektuota Kalifornijoje, pagaminta Kinijoje“.
JAV įstatyme teigiama, kad Kinijoje gaminama produkcija turi būti taip ir paženklinama, o susiejimas su „Apple“ per frazę „suprojektuota“ atspindi visą ryškią ir precedento neturinčią vieno iš labiausiai pribloškiančių ekonominių pasaulio pasidalijimų specifiką. Paskutinis technologijos žodis užgimė ir buvo suprojektuotas Silicio slėnyje, tačiau rankiniu būdu surinktas Kinijoje.
Didžioji dauguma gamyklų, gaminančių „iPhone“ detales ir surenkančių pačius įtaisus, yra įsikūrusios būtent čia, Kinijos Liaudies Respublikoje, kur žemi atlyginimai ir skaitlinga kvalifikuota darbo jėga padarė šalį idealia vieta „iPhone“ telefonams (ir iš esmės bet kokiems kitiems elektroniniams įtaisams) gaminti.
Beveik neribotos ir precedento neturinčios gyventojų gamybinės galimybės (JAV darbo statistikos biuro skaičiavimais, 2009 m. Kinijoje buvo devyniasdešimt devyni milijonai gamyklų darbininkų) leido šaliai tapti pasaulio ekonomikų lyderiu. Ir nuo to laiko, kai buvo surinktas pirmasis „iPhone“, bendrove, kuri ant savo pečių užsikrovė liūto dalį gamybos darbų, tapo privati Taivano ​​pramonės įmonė „Hon Hai Precision“, dėl savo prekės ženklo geriau žinoma kaip „Foxconn“.
„Foxconn“ – didžiausias darbdavys Kinijoje: jo etatų sąraše yra 1,3 mln. darbuotojų. Pasirungti su šia kompanija iš visų pasaulio korporacijų galėtų nebent „Walmart“ ir „McDonald’s“, kuriose dirba dar daugiau žmonių.
2016 m. „Foxconn“ darbuotojų buvo dukart daugiau nei penkiose brangiausiai vertinamose JAV technologijų kompanijose kartu paėmus: „Apple“ (66 000), „Alphabet“ (Alphabet Inc. – po „Google“ korporacijos struktūros pokyčių 2015 m.įsteigta kontroliuojančioji bendrovė, 70000), „Amazon“ (270000), „Microsoft“ (64000) ir „Facebook“ (16000).
Kompanijoje „Foxconn“ dirba daugiau žmonių, negu gyvena visoje Estijoje.
Šiandien „iPhone“ yra surenkamas keliose skirtingose gamyklose, esančiose visoje Kinijoje, tačiau daugelį metų, nuo to laiko, kai jis tapo geriausiai parduodamu gaminiu pasaulyje, „iPhone“ buvo surenkami čia, 3,6 kv.km plotą užimančioje svarbiausioje „Foxconn“ gamykloje Šendženo megapolio priemiestyje. Milžiniška gamykla kadaise atstojo namus maždaug 450 tūkst. darbininkų. Šiandien darbuotojų skaičius sumažėjo, tačiau gamykla vis dar išlieka didžiausia gamybos įmone pasaulyje.
Parengė Leonas Grybauskas
FoxconniPhone^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.