Nematyta paslauga Lietuvoje – apėjo alkoholio pardavimo draudimą

2019 m. rugsėjo 17 d. 06:08
Kol įvairios tarnybos ir pareigūnai įdėmiai seka viešojoje erdvėje pasirodančius skelbimus apie stipriųjų alkoholinių gėrimų įsigijimą bet kuriuo paros metu, Lietuvoje diegiama iki šiol nematyta paslauga.
Daugiau nuotraukų (19)
Vilniuje jau beveik dvi savaites veikia penkios saugyklos, kuriose bet kuriuo paros metu galima gauti alkoholinių gėrimų.
Vienas šio projekto autorių uždarosios akcinės bendrovės „Artimiausias.lt“ atstovas Vytautas Šulcas tikino, kad jie jokia alkoholio prekyba neužsiima – esą žmonės kiaurą parą iš saugyklų gėrimų tiesiog gali pasiimti arba pasiskolinti.
Bet alkoholio prekybos prievaizdai kitokios nuomonės. Pasak jų, tokia veikla turi būti kuo greičiau nutraukta.
Iš pradžių tyrinėjo rinką
Bendrovės „Artimiausias.lt“ paslaugų apraše nurodoma, kad prekyba gėrimais nevyksta – žmogus esą juos skolinasi.
Be to, už gėrimus negalima atsiskaityti grynaisiais pinigais – tik apmokant užsakymą pavedimu į banko sąskaitą.
Panoręs naudotis šia paslauga turi užsiregistruoti įmonės sistemoje, pateikti tapatybę patvirtinančius duomenis ir sumokėti vienkartinį 15 eurų dydžio mokestį.
Tada žmogus jau gali rinktis vieną iš penkių saugyklų, kuriose yra penkių rūšių gėrimai: dviejų skonių trauktinės, taip pat viskis, degtinė ir brendis.
„Atrinkome pagal poreikį, kainą, pasirinkome rinkos vidurkį, taip pat pagal pačių gėrimų populiarumą ir butelio formą“, – sakė V.Šulcas.
Tris eurus dar reikės atseikėti norint pasiimti bet kurį butelį iš saugyklos, be to, sumokėti ir papildomai nurodytą gėrimo kainą.
Patobulino automatus
Gatvėje pamačius „Artimiausias.lt“ automatus neiškart į galvą šauna mintis, ką juose gali surasti, – jie niekuo nesiskiria nuo jau įprastų daiktų atsiėmimo paštomatų-saugyklų. Tačiau taip atrodo tik iš pirmo žvilgsnio.
Anot verslininko, jis su komanda patobulino įprastą automatą. Aparato viduje įrengtas specialus „liftas“, kuris saugo butelį nuo sudužimo, todėl jis neiškrinta kaip šokoladinis batonėlis.
V.Šulco tvirtinimu, nuo idėjos iki automato pastatymo praėjo metai, o tai atsiėjo didelę pinigų sumą.
Nemano, kad nusižengė
„Mūsų tikslas nėra girdyti tautą. Naktimis alkoholį vežioja taksistai, pradėjo vėl kurtis „taškai“. O kas atsakys, kai prasidės apsinuodijimai?
Ir jų rinkos tikrai niekas nesureguliuos“, – kalbėjo V.Šulcas, jau sulaukęs nemažai priekaištų dėl naujoviško verslo.
Tačiau vilnietis tvirtino nepažeidžiantis jokių įstatymų, todėl su nekantrumu laukiantis, kokį ginklą prieš jį panaudos valdininkai.
„Licencija turi būti imama tada, kai užsiimi didmenine, mažmenine prekyba arba gamyba, o mes nė vienu iš tų dalykų neužsiimame.
Pas mus – saugykla. Kas žino, ar prie prekybos centro stovinčiame paštomate irgi nėra alkoholio?“ – samprotavo verslininkas.
Šio verslo idėja kilo stebint būtent paštomatus, taip pat įprastas daiktų saugyklas.
Anot V.Šulco, vienas nuo alkoholio priklausomas asmuo jam yra pasakojęs, kad iš vakaro nusiperka butelių, padeda juos į įprastas daiktų saugyklas ir anksti rytą jam nereikia sukti galvos, kur gauti išgerti.
Pasak vilniečio, jų alkoholio saugyklomis jau susidomėjo ir Vokietijos žiniasklaida.
Įžvelgė ne vieną pažeidimą
Ne mažiau šiomis saugyklomis domisi Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD). Jo atstovai įžvelgia net kelis pažeidimus, o paslaugą vadina bandymu išvengti galiojančių apribojimų.
„Pavyzdžiui, kaip įmonė užtikrintų, kad gėrimų įsigytų tik vyresni nei 20 metų asmenys? Kyla ir daugiau klausimų vien pažvelgus į bendrovės aprašą“, – sakė NTAKD Tabako ir alkoholio kontrolės skyriaus vyriausiasis specialistas Juozas Abramavičius, laikinai einantis vedėjo pareigas.
Departamentas jau yra išsiuntęs įmonei raštą su siūlymu nutraukti veiklą kuo greičiau, atsakymo tikisi sulaukti iki rugsėjo 23 d.
J.Abramavičius nurodė, kokie Alkoholio kontrolės įstatymo galimi pažeidimai įžvelgiami šioje veikloje: alkoholio produktų pardavimas neturint išduotos licencijos ir neturint prekybos (sandėliavimo) vietoje juridinę galią turinčių privalomų tų produktų įsigijimo arba gabenimo dokumentų egzemplioriaus; įmonėms laikyti, gabenti draudžiama alkoholio produktus neturint išduotos alkoholio produktų gamybos, importo, didmeninės ar mažmeninės prekybos licencijos; nesilaikymas draudimo parduoti alkoholinius gėrimus iš prekybos automatų.
NTAKD neatmetė, kad nepavykus su verslininkais susitarti bus imamasi teisinių priemonių.
Be kita ko, saugyklų savininkams dėl kompleksinių pažeidimų gali grėsti nuo 289 iki 14 481 euro bauda.
Dėl licencijos nesikreipė
Departamento atstovų teigimu, tokių saugyklų veikla turėtų susidomėti ir kitos institucijos, pavyzdžiui, sostinės savivaldybė.
Bet Vilniaus valdžia savo atsakomybės neįžvelgia, nes esą tokių įmonių veiklos nevertina.
„Minėta įmonė dėl licencijos verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais nesikreipė.
Kaip teigia pati bendrovė, jie prekybos nevykdo“, – „Lietuvos rytui“ atsakė savivaldybės atstovai.
Rusai irgi pasižymi išradingumu
Prekyba alkoholiu internetu Lietuvoje uždrausta jau seniai, o Rusijoje toks draudimas įsigaliojo 2007 metais.
Tačiau Rusijos verslininkai surado būdą, kaip šį įstatymą apeiti. Jie įsteigė vadinamąsias interneto vitrinas, kurios neva neturi nieko bendro su elektroninėmis parduotuvėmis. Tačiau tokiose „vitrinose“, be kitų prekių, apstu ir alkoholinių gėrimų.
Oficialiai gėrimai – tik svetainės puošmena, kuri neva nieko nekainuoja. Kurjeriai pasirinktą gėrimą pristato kaip kompanijos dovaną tiems, kurie perka kitokias prekes, pavyzdžiui, pakelį cigarečių, tik dešimtis ar šimtus kartų brangiau nei įprastose parduotuvėse.
Todėl vidutinė užsakymo kaina praėjusiais metais tokiose „vitrinose“ viršijo 80 eurų: klientai pirkdavo rūkalus, o „dovanų“ gaudavo ir svaigalų. Mat dovanoti alkoholį Rusijoje nedraudžiama.
Šis verslas didmiesčiuose taip įsibėgėjo, kad naktimis gėrimai „dovanų“ vežami net dėžėmis. Iš tiesų tokie užsakymų portalai užsiima realia prekyba, kuri vyksta net ir naktimis.
Įdomu, kad daugiau nei pusė užsakovų yra moterys. Mat užsakymus dažnokai pateikia stambių kompanijų sekretorės ar vadovų asistentės.
Alkoholisprekybos draudimas^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.