Perspėjo dėl PSD amnestijos emigrantams – tai nesąžininga Lietuvos gyventojų atžvilgiu

2019 m. rugpjūčio 28 d. 10:19
Papildyta
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis su sveikatos apsaugos viceministre Kristina Garuoliene, „Sodros“ vadove Julita Varanauskiene bei Valstybinės ligonių kasos vadovu Gintaru Kacevičiumi aptars privalomojo socialinio draudimo (PSD) įmokų amnestiją.
Daugiau nuotraukų (2)
„Šiandien aiškiai matoma situacija, jog turimų priemonių nepakanka, emigrantų skolos ir toliau didėja, todėl susitikimo metu turėsime ieškoti sprendimų, grįšime prie teisėkūros iniciatyvų ir galimybių įstatymų pataisomis spręsti šį klausimą“, – pranešime teigė R. Karbauskis.
R. Karbauskis dar pernai spalį įregistravo Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo pataisas, kuriomis siūloma asmenis, PSD mokančius kitose valstybėse, laikyti išvykusiais iš Lietuvos.
Taip pat siūlyta išvykusiais laikyti asmenis, pateikusius galutinai iš Lietuvos išvykstančio mokesčio mokėtojo deklaraciją, tačiau Socialinių reikalų ir darbo komitetas ir Vyriausybė projektui nepritarė.
Nesąžininga Lietuvos gyventojų atžvilgiu
Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys socialdemokratas Algirdas Sysas kritikuoja „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio įregistruotas įstatymo pataisas, kurios suteiktų mokestinę „amnestiją“ emigrantams, turintiems privalomojo sveikatos draudimo (PSD) skolų. Tai būtų neteisinga Lietuvos gyventojų atžvilgiu, o emigrantai privalo žinoti apie būtinybę deklaruoti išvykimą, sako A.Sysas.
„Kai įsigilini ir pasižiūri, kokios pasekmės gali būti ir ar tai atitinka Konstitucijos principus – lygiateisiškumo, gyvenančių Lietuvoje ir gyvenančių užsienyje, mokančių ir nemokančių, tai atsiranda labai daug priešpriešos“, – Seime trečiadienį žurnalistams sakė A.Sysas. Jis pridūrė, kad jo atstovaujamas komitetas nepritaria tokioms įstatymo pataisoms.
Emigrantams, pasak parlamentaro, reikia suteikti daugiau informacijos apie prievolę deklaruoti savo išvykimą.
„Daugiau reikia dirbti organizacine prasme: aiškinti, šviesti tuos žmones, kad kiekvienas turime deklaruoti išvažiuojant, įstatymų nežinojimas neatleidžia nuo jų vykdymo, kad įmokas reikia mokėti. Juo labiau, kad PSD fondas nėra toks didelis ir skalsus, kad visiems užtektų“, – kabėjo A.Sysas.
Jo teigimu, toks emigrantų, turinčių PSD skolų, atleidimas būtų neteisingas Lietuvos piliečių atžvilgiu, kurie čia gyvena ir moka visas įmokas bei mokesčius.
„Geriau tegul kaba ta skola. Vieną dieną jis atvažiuos ir galima jo paklausti, kodėl jis nesumokėjęs. Jeigu jis sumokėjęs, nėra jokios problemos: jis pristato visas pažymas, kad mokėjo kitoje šalyje ES, kad yra draustas ir, vadinasi, susirgus jis bus apdraustas ir gaus paslaugą. Kad tai nebūtų kitų mokesčių mokėtojų našta“, – kalbėjo socialdemokratas.
„Sodros“ duomenimis, šiuo metu yra 36,7 tūkst. ilgalaikių skolininkų, kurių nėra Lietuvoje, o vienas jų vidutiniškai skolingas apie 1,5 tūkst. eurų PSD mokesčio. „Sodra“ ilgalaikiais skolininkais pripažįsta skolininkus, kurių ketvirtus metus neberanda Lietuvoje, tad laiko emigravusiais. Tačiau, jeigu jie savo išvykimo nėra deklaravę, atitinkamai, nėra atleisti nuo privalomojo sveikatos draudimo įmokų. Todėl skola didėja ir šiuo metu kas mėnesį prisideda po 39 eurus. PSD įmoka nuo 2020 m. sausio 1 d. dar labiau padidės dėl didinamos minimalios mėnesio algos – kitais metais PSD įmoka sieks net 42 eurus per mėnesį.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.