Amerikos lietuviai darbuotojus vilioja stažuotėmis

2019 m. rugpjūčio 14 d. 11:44
Lrytas.lt
Mainų programos, stažuotės bei mokymai, kurių metu žinių semiamasi iš kolegų užsienyje, tampa vis populiaresne darbuotojų mokymų forma. Augant specifinių gebėjimų specialistų poreikiui, įmonėms ypač sunku pakeisti prarandamus darbuotojus, tad į žmones investuojama vis daugiau. 
Daugiau nuotraukų (8)
Šiuo pavyzdžiu seka ir tarptautinė lietuvių įkurta logistikos įmonė „GP Transco“ (iki 2018 metų – „Islandijos grupė“). Tarp 250 geriausių pasaulio logistikos kompanijų atsidurūsi įmonė pavasario pabaigoje stažuotes suorganizavo ir savo darbuotojams. Į Jungtinėse Amerikos Valstijose, Čikagoje esantį įmonės skyrių stažuotis išvyko keturi darbuotojai iš Lietuvos biuro. Čia jie ne tik įgavo naujų žinių, bet ir rado laiko pramogoms bei pažinčiai su vietine kultūra.
Pažintis su ilgamečiais kolegomis
Pasak vieno iš „GP Transco“ vadovų Jono Bidvos, stažuotės nėra vien tik teoriniai mokymai. Tai labiau darbinės atostogos (angl. worcation), kurių metu darbuotojai gyvai susipažįsta su sistema, kurią per tūkstančius kilometrų valdo virtualiai.  
„Stažuotojai aplanko vairuotojų maršrutų vietas, kurias prieš tai matydavo tik žemėlapiuose. Jie gali „pačiupinėti“ vilkiką ar priekabą, kokių Europoje nerasime. O, svarbiausia, gyvai susipažįsta su kolegomis, su kuriais ne vienerius metus yra dirbę skirtingose ekrano pusėse. Visi grįžta motyvuoti ir pasisėmę naujų idėjų“, – apie stažuočių pobūdį kalba J. Bidva. 
Pirmą kartą Čikagoje stažavęsi „GP Transco“ darbuotojai: Vytautas, Tomas, Deimantas ir Arminas teigia, kad kelionė buvo ne tik naudinga, bet ir pilna nuotykių. Pirmiausia atvykus į JAV ofisą nustebino kolegų svetingumas. 
„Mus priėmė tarsi savus, nors bendrauti yra tekę vos su pora žmonių ir tik internetu. Nebuvo nei vieno pamiršto, kolegos mielai atsakinėjo į visus kilusius klausimus, dalinosi žiniomis ir patirtimi“, – apie pirmuosius įspūdžius pasakojo Vytautas. 
Konsultavo ir darbuotojai, ir vadovai
Stažuotės metu dalis darbuotojų laiką leido Čikagoje, pagrindinėje „GP Transco“ būstinėje, kiti kirto valstijos ribas bei dalyvavo įvairiuose renginiuose. Čia lietuviams didžiausią įspūdį paliko mastai bei betarpiškas vakarietiškas bendravimas.
„Aplankiau tris valstijas: Ilinojaus, Floridos bei Pietų Dakotos. Kadangi dirbu logistikos, krovinių ekspedijavimo skyriuje, pasitaikė proga sudalyvauti tarptautinėje keturių dienų transporto ir logistikos konferencijoje „TIA 2019 Capital Ideas Conference & Exhibition“. Į ją susirinko daugiau kaip 100 kompanijų, beveik 1500 žmonių iš visų Jungtinių Amerikos Valstijų, Kanados bei Meksikos. Visi puikiai žinojome, kad kiekviena kompanija yra tiesioginis konkurentas, tačiau konferencijai įsibėgėjus, apie konkurenciją niekas negalvojo. Dalyviai noriai dalinosi patirtimi vieni su kitais, pradedant žemiausias pareigas užimančias darbuotojais, baigiant kompanijų prezidentais“, – įspūdžiais dalijosi Deimantas.
Nuo pramogų iki prezidento rinkimų
Kaip teigė darbuotojai, Jungtinėse Amerikos Valstijose teko susipažinti ne tik su verslo aplinka bet ir vietine kultūra, istorija bei tradicijomis. „Be labiausiai turistų lankomų vietų įspūdį paliko architektūra – tokio tankumo dangoraižių kvartalų nerasi nei viename Europos mieste. Ir žinoma sužavėjo gyvos muzikos kultūra, kai muzikos grupė tave pasitinka beveik kiekviename bare“, – kalbėjo Čikagoje stažavęsis Tomas. 
„Kelionėje tilpo viskas – ir vizitas į Lietuvos konsulatą, kur sprendėme tėvynės likimą, ir pasisėdėjimas mafijos legendos Al Capone pamėgtame „Green Mill“ džiazo bare“ – stažuotę reziumavo Vytautas.
Į JAV keliauja kiekvienus metus
Dvi savaites Čikagoje praleidusio Deimanto teigimu, stažuotės metu įgyta patirtis pradėta taikyti vos grįžus į Lietuvą, o kolegos dirba su kur kas didesniu užsidegimu.
 „Gautas toks patirties ir informacijos kiekis, kad vos spėjom sisteminti. Žinios, parsivežtos iš už Atlanto, jau sėkmingai pritaikomos Lietuvos skyriuje ir tai puikiai pasiteisino. Tokios stažuotės, pakelia darbuotojo kartelę ir motyvaciją išlikti kompanijos dalimi. Skatina norą toliau dirbti bei stengtis, nes niekada negali žinoti, kokių aukštumų pasieksi“, – svarstė vaikinas.
Kaip teigia „GP Transco“ vadovas J. Bidva, įmonėje stažuočių programa prasidėjo prieš ketverius metus. Pradžioje į Čikagoje esantį skyrių buvo siunčiami vadybininkai, vėliau programa pritaikyta ir kitų departamentų darbuotojams. „Stažuotė dažniausiai trunka dvi savaites. Tiek užtenka pažinti Čikagą ir jos apylinkes, susipažinti su miestu, kultūra, kolegomis, bet tuo pačiu ir neatitrūkti nuo Lietuvos. Per metus stengiamės į stažuotes išsiųsti 20 procentų kolektyvo. Pagrindiniai kriterijai, pagal kuriuos atrenkame būsimus stažuotojus – tai darbuotojo rezultatai ir pradirbtas laikas įmonėje“, – pasakoja J. Bidva. 
„GP Transco“ – Jungtinėse Amerikos Valstijose gyvenančių lietuvių įkurta logistikos įmonė. Pirmasis „GP Transco“ biuras Lietuvoje įkurtas 2013-ųjų pabaigoje – tuomet jame dirbo 4 darbuotojai, šiuo metu čia jų dirba apie 100. Kompanija jau puikiai pažįstama JAV rinkoje ir patenka į vidutinio dydžio krovinių pervežimo įmonių „Top 250“.
Čikagalogistika^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.