Tiesa, pirmą kartą išgirdusiems apie tokią neformaliojo ugdymo alternatyvą savo vaikams, veikiausiai teks nusivilti, nes jau dabar kai kurios veiklos ateinantiems mokslo metams užimtos.
Iš karto – į eilę
Vilnietis Remigijus pasakojo, kad gavęs pranešimą, jog jau galima registruotis į baseiną, pabandė per internetinę svetainę užregistruoti savo vaikus, tačiau tokio šanso negavo.
„Man situacija pasirodė kiek juokinga. Net nebuvo galimybės užsiregistruoti, iš karto reikėjo stoti į eilę“, – pasakojo Remigijus.
Per 100 veiklų
su lrytas.lt žurnaliste susitikęs centro direktorius Valdas Jankauskas teigė šią problemą žinąs ir labai apgailestauja, bet kol kas yra, kaip yra.
Jis pabrėžė, kad svarbiausios centro ugdomos vaikų kompetencijos yra pasitikėjimas, savarankiškumas bei baimių nugalėjimas. Būtent to, šalia neformalaus ugdymo pamokų, stengiamasi išmokyti moksleivius.
„Mes siūlome daugiau nei 100 veiklų, nuo šokių iki plaukimo pradmenų, tad kiekvienas vaikas gali atrasti tai, kas jam patiktų“ – teigė centro direktorius.
Tiesa, šiame centre lankosi ne tik moksleiviai. „Kiekvieną savaitę mes galime maksimaliai užimti 6,3 tūkst. moksleivių, iš kurių 3,5 tūkst. lanko baseiną, taip pat yra apie 800 suaugusiųjų, kurie dalyvauja mūsų užsiėmimuose“, – kalbėjo V.Jankauskas.
Direktoriaus teigimu, tėvams nuo 6-7 valandų ryto, per pietus ar vakarais, siūlomos vandens bei sporto paslaugos, o jomis gali pasinaudoti tėveliai, kai jų vaikai turi kitų veiklų – leidžia laiką darželiuose, mokyklose ir pan.
„Taip pat siūlome kai kurias veiklas, pavyzdžiui, mokymąsi plaukti kartu su šeima“, – teigė direktorius.
Baseinas – populiariausia veikla
Centro direktorius pastebėjo, jog didžiausias susidomėjimas yra susijęs būtent su vandens pramogomis – plaukimo pamokomis, atletine gimnastika. Taip pat populiarios ir tokios veiklos, kaip „Steam iššūkis“, fotografija, videografija bei kiti techninės pakraipos būreliai.
Tiesa, direktoriaus teigimu, į baseiną vietų jau nėra ir ši problema opi kiekvienais metais.
„Ir pernai turėjome problemą su baseinų trūkumu. Buvo susidariusi apie tūkstančio vaikų gyva eilė, kai vos atsilaisvinus vietai, mes priimdavome naujus vaikus. Kai kurie vaikai net ir nesulaukė savo eilės. Šiandien teikiame prioritetą tiems, kurie lankė baseiną. Didžioji dalis vietų jau yra užpildytos ir su liūdesiu galiu pasakyti, kad baseine turėsime tik apie šimtą papildomų vietų. Tai – populiariausias užsiėmimas, todėl čia eilės ir susidaro“, – sakė V.Jankauskas.
Į baseiną – prieš vidurnaktį
Nuvykus pasidomėti apie baseine vykdomas plaukimo pamokas, suaugusiems vietų dar buvo likusios penkios, tačiau vėlai vakarais – tik antradieniais, 21 valandą. Konsultavusi darbuotoja pabrėžė, kad vietos greitai išgraibstomos ir žmonės stoja į minėtąją gyvą eilę, tačiau, kada atsilaisvins vieta – ji negali užtikrinti.
Direktorius patikino, kad prie kitų būrelių tikrai galima prisijungti, vietų dar yra, užsirašyti galima netgi vėliau.
Būrelių populiarumas nuolat keičiasi
Veiklų populiarumas, anot V.Jankausko, nepriklauso nuo sezono. „Vaikai užsiėmimus kartais keičia, neretai išbando keletą skirtingų veiklų. Pats principas, kad vaikas galėtų save išmėginti įvairiuose užsiėmimuose, yra mūsų šūkis. Būtent todėl skatiname vaikus išbandyti keletą užsiėmimų“, – pasakojo direktorius.
„Mes kasmet atnaujiname nuo 5 iki 10 proc. veiklų. Atnaujinimas vyksta remiantis tam tikromis apklausomis, nes kai kurios veiklos tiesiog tampa nepopuliarios. Vaikai patys dažnai padiktuoja užsiėmimų madas. Vienos veiklos tiesiog natūraliai numiršta, o kitos – atsiranda. Nėra jokio status quo“, – apie naujoves kalbėjo V.Jankauskas.
Reikia daugiau pinigų
Centro direktorius teigė, kad kainos čia nėra didelės, tačiau, jo nuomone, valstybės finansavimą neformaliojo švietimo veiklai reiktų didinti ir tuomet vaikams šios veiklos būtų pigesnės.
„Šiandien tokia situacija, kad dalis vaikų gauna krepšelį, dalis – negauna. Nors valstybė finansavimą didina kiekvienais metais, tačiau jo neužtenka. Aš manau, kad jeigu didesnė suma būtų skiriama valstybės, tai neformalus švietimas atpigtų iki 15 eurų visiems vaikams, ne tik kai kuriems. Akivaizdu, kad ir prieinamumas būrelių būtų didesnis“, – pastebėjo V.Jankauskas.
Vidutinė užsiėmimų kaina, direktoriaus teigimu, yra apie 30 eurų. Brangiausi būreliai tie, kurie susiję su vandeniu – kainuoja 45 eurus.
„Ten, kur nėra kažkokių didelių sąnaudų, mes natūraliai mažesnę kainą ir palaikome. Baseinas išskirtinai brangesnis todėl, kad brangus jo išlaikymas. Didžiąją dalį lėšų susirenkame iš klientų, nes finansuojami esame tik dalinai. Todėl sudarydami kainoraštį atkreipiame dėmesį į du dalykus – kiek ta veikla kainuoja ir kaip ji atrodo konkurencinėje aplinkoje“, – sakė direktorius.