„Statybininkų asociacija šią idėją iškėlė prieš keletą metų, dabar kortelė jau yra sukurta ir veikianti, tad valstybei belieka imtis puikios galimybės ir ją pradėti naudoti galbūt net nuo 2020 m., siekiant sumažinti šešėlį Lietuvos ūkyje.
Asociacijos iniciatyva yra puikus socialinės atsakomybės pavyzdys.
Statybininko kortelės įvedimas ne tik sumažintų šešėlį statybos ir remonto sektoriuje, jis užtikrintų aukštesnę darbų kokybę ir atsakomybę, supaprastintų valstybinę priežiūrą, dalyvavimą viešuosiuose pirkimuose“, – vardijo kortelės privalumus Seimo narys A.Butkevičius.
Pasak A.Butkevičiaus, tokias korteles ir sistemą jau yra įsidiegusios ir kitos Europos šalys, o pavyzdžių yra visokių.
„Nors Vyriausybė pripažįsta, kad Statybininko kortelė būtų veiksminga priemonė mažinti šešėlinę ekonomiką, tačiau iki šiol atsisako verslo sukurto, jau sėkmingai veikiančio, išbandyto modelio, o nori kurti savo, kas, be abejo, pareikalaus laiko ir finansinių resursų, tiek know-how, kurio valdžia dar neturi.
Kitos Europos šalys irgi yra įsidiegusios panašias sistemas, daugelyje šalių ID kortelių ir sistemų priežiūrą bei kontrolę atlieka statybininkų asociacija: Belgijoje, Danijoje, Ispanijoje, Italijoje (nors tikrina darbo inspekcija), Prancūzijoje ir Rumunijoje, Nyderlanduose valstybė reguliuoja kartu su asociacija“, – pasakojo LSDD frakcijos narys A.Butkevičius.
Kortelės – tik turintiems kompetenciją
Seimo narys priminė, Darbo inspekcijos neseniai pateiktais duomenimis, beveik du trečdaliai nelegaliai dirbusių asmenų buvo nustatyta būtent statybos sektoriuje.
Problema tampa dar aktualesnė daugėjant darbuotojų iš trečiųjų šalių. Statybininko kortelės įvedimas palengvintų ir verslą prižiūrinčių institucijų darbą, ir išaugintų pasitikėjimą statybininkais bei jų kompetencija.
„Statybininko kortelės būtų išduodamos tik kompetenciją atitinkantiems statybininkams, apie samdomojo statybininko sugebėjimus būtų galima matyti įrašus prisijungus prie sistemos.
STATREG kortelė yra išduodama, turint bent vieną patvirtintą statybos kompetenciją. Statybos kompetencijų vertinimą sudaro žinių ir įgūdžių egzaminas“, – pasakojo LSA prezidentas D.Gedvilas.
Be kompetencijų įvertinimo kortelė atliktų dar keletą funkcijų, pvz., darbo laiko apskaitos.
2018 m. keturių asociacijų lėšomis buvo sukurta sistema STATREG ir jau nuo praėjusių metų liepos mėnesio Lietuvos statybininkų asociacija pradėjo išduoti Statybininko korteles.
Valstybei šis pokytis nieko nekainavo.
Be to, į sistemą taip pat buvo įtrauktos ir prie projekto jau prisijungė 19 mokslo institucijų iš visos Lietuvos.
Šių metų balandžio 18 d. Statybininkų (STATREG) kortelės platinimui pritarė ir rezoliuciją pasirašė 11 statybos sektoriuje veikiančių asociacijų.
Skandinavai pasiūlė sekti jų pavyzdžiu
Pasak LSA prezidento D.Gedvilo, pokyčių paskatino imtis ir skandinavai, kurie, išgirdę apie Lietuvos statybos sektorių kamuojančias problemas, pasiūlė sekti jų pavyzdžiu ir įvesti privalomą Statybininko kompetencijų kortelę.
„Norvegijoje dirba apie 11,5 tūkst. statybininkų iš Lietuvos, kai kurie jau dabar noriai įsigyja Statybininko kortelę.
Tikimės, kad netolimoje ateityje su Skandinavijos valstybėmis turėsime bendrą žinių ir kompetencijos vertinimo sistemą“, – sakė D.Gedvilas.
Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro duomenimis, privaloma Statybininko kortelė yra įvesta tokiose šalyse kaip Švedija, Norvegija, Suomija, Nyderlandų karalystė, Liuksemburgas, Italija, Belgija.
Daugumoje Europos Sąjungos valstybių kompetencijų kortelių išdavimą administruoja Statybos asociacijos. Tik dvi pačios turtingiausios Europos valstybės, Liuksemburgas ir Norvegija, kortelių sistemos administravimą delegavo Darbo inspekcijai.
Tačiau šių dviejų valstybių sistemos neturi kompetencijų vertinimo ir kitų integracijų.
Dar 2015 m. Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija įtraukė LSA į duomenų valdytojų sąrašą.
Visi reikalavimai ir duomenų sauga yra vykdoma vadovaujantis teisės aktų reikalavimais ir duomenys saugomi sertifikuotame duomenų centre, kaip ir bankų bei kitų valstybės institucijų.
Tai reiškia, kad LSA atitinka visus duomenų saugai nustatytus reikalavimus ir turi sistemą, ką patvirtina ir turimi sertifikatai.
Nuo 2015 m. LSA turi akreditaciją dėl asmenų kompetencijų vertinimo, kurią gavo iš Švietimo ir mokslo ministerijos.
Be to, LSA siekia akreditacijos kaip asmenų sertifikavimo įstaiga pagal ISO 17024 standartą ir turi Nešališkumą prižiūrintį komitetą, kurio nariais yra ir valstybės institucijų atstovai.