Didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėje Pumpėnų gatvėje darbuotojai trečiadienį laukė vilniečių daiktų, kurie bus surikiuoti lentynose, sudėti ant žemės. Tiktai neilgam. Mat pirmieji šimtas daiktų, atkeliavę į aikštelėje įsikūrusią stotelę „Dėk’ui“, jau buvo rezervuoti internetu.
Kai kurie dar laukė naujų šeimininkų lentynose, bet dauguma jau buvo iškeliavę į namus.
Sulaukė daug dėmesio
Kelios lentynos, senas radijo imtuvas, virdulys, kelios knygos užsienio kalbomis, netgi Karlo Marxo, Friedricho Engelso, Felikso Dzeržinskio biografijos, šventųjų paveikslas. O stotelės viduryje – sofa.
Neseniai įrengta stotelė primena įprastą daiktų saugyklą. Iki metų pabaigos Vilniuje ketinama jų įsteigti net 16.
Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) gamybinio proceso tarnybos vadovas Aurimas Uldukis stebėjosi, kad pirmosiomis dienomis stotelė sulaukė didelio vilniečių dėmesio.
„Iš atneštų daiktų liko tiktai šaukšteliai, kitos smulkmenos.
Visi didesni daiktai rezervuoti, jau pusšimtį išdalijome.
Tiesa, buvo atvejų, kai daiktus rezervavę žmonės, atėję pas mus ir juos pamatę, atsisakė. Juk daiktai nenauji“, – pasakojo A.Uldukis.
Per stotelės atidarymą fotelius atvežęs vicemeras Valdas Benkunskas gali džiaugtis – ant jų jau sėdi kiti vilniečiai.
Pasiimti – ketvirtadienį
Vis dėlto ne visi vilniečiai žino, kad Pumpėnų gatvės aikštelėje įsikūrusi daiktų dalijimosi stotelė. Vienas vyras, atvežęs didelių gabaritų atliekas, nuoširdžiai nustebo sužinojęs, kad čia galima palikti ir nebereikalingus namų apyvokos daiktus, baldus.
Pasiimti daiktus stotelėje galima ketvirtadieniais, o atiduoti – kasdien. Daiktai užregistruojami, jų nuotraukos paskelbiamos internete.
Jeigu ketvirtadienį rezervuoto daikto niekas nepasiima, jo rezervavimas nutraukiamas.
Didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės darbuotojai sakė, kad ne visi daiktai atsiduria stotelėje. „Vieniems daiktas atrodo vertingas, kitiems – jau bevertis“, – kalbėjo jie.
Štai prieš kelias dienas atvežė čiužinį, kurio šeimininkas tikino, kad jis visai geras, ant jo galima miegoti. Bet čiužinys taip smirdėjo, kad jį teko mesti į didelių gabaritų atliekų konteinerį.
Ar veikia atnešti prietaisai, aikštelės darbuotojams tikrinti draudžia taisyklės. Štai ant lentynos naujo šeimininko laukiantis senas radijo aparatas bent garsą kažin ar dar išleis, siuvimo mašina nieko nebepasiūsi, tačiau jie turbūt taps interjero detalėmis.
Išvengs didesnių sąskaitų
„Šie daiktai nepateks į sąvartyną. Mes juos išgelbėjame iš to srauto, o vilniečius – nuo didesnių sąskaitų.
Juk viskas, kas nukeliauja į sąvartyną, nugula į rinkliavą“, – aiškino A.Uldukis.
VAATC direktorius Tomas Vaitkevičius sakė, kad įkuriant stoteles gyventojams sudaromos galimybės nereikalingų, bet geros būklės daiktų atsikratyti neteršiant aplinkos, legaliai ir patogiai.
Daiktų dalijimosi aikštelėje esančiame surinkimo namelyje kiekvienas daiktas bus laikomas tam tikrą laiką. Jeigu per nustatytą terminą juo niekas nesusidomės ir nepasiims, daiktas bus sutvarkomas kitais būdais – arba pašalinamas, arba panaudojamas kitur.
Svarbiausia – kad būtų tinkamas naudoti
Dalijimosi stotelėje daiktai bus renkami remiantis vienu svarbiausių kriterijų – tinkamumu naudoti. Daiktai neturi būti prastos ir nepataisomos kokybės.
Baldai, rykai ar kiti nereikalingi daiktai gali turėti smulkių defektų, bet tai neturėtų kliudyti jais naudotis arba nebrangiai suremontuoti.
Taip pat daiktai turi neskleisti blogo kvapo, būti neužteršti, tvarkingi.
Jeigu pristatomi išardyti daiktai kartu su visomis daikto surinkimui reikalingomis detalėmis, turi būti pateikiama surinkto daikto nuotrauka ir jeigu yra – naudojimosi instrukcija.
Pristatomi pavojingi skysčiai (pavyzdžiui, dažai, lakas) turi būti supakuoti originalioje, nepažeistoje, sandarioje pakuotėje.