Šiauliečių sukurtas retų augalų sodas užburia kerinčiu grožiu

2019 m. birželio 17 d. 13:51
Jaunikliukas. Taip būtų galima pavadinti Šiaulių universiteto botanikos sodą. Erdvę, kurioje net sunku atskirti, kurie augalai keroja lyg piktžolės, o kurie stiebiasi aukštyn, nuglostyti darbuotojų rankų taip, tarsi per amžius čia būtų žaliavę.
Daugiau nuotraukų (34)
Net latviai, kurie suvažiuoja į Šiaulius apsipirkti, radę laisvo laiko suka pro botanikos sodo vartelius apsidairyti, kokie augalai jame pražydo.
Šis sodas Lietuvoje – išskirtinis. Nes jis yra ir pats jauniausias, ir – klasikinis. Toks, kokie buvo pradėti kurti XVII amžiaus pradžioje.
Panašus botanikos sodas yra tik Škotijoje bei Švedijos mieste Upsaloje. Teigiama, kad net iš Amerikos atvykę botanikai patikino, jog valstijose tokių nėra regėję. 
Augalų kolekcijos Šiauliuose teužima 2,5 hektaro. Galima palyginti: Vilniaus universiteto botanikos sodas plyti 200 hektaruose žemės.
Tačiau Šiaulių savivaldybė sodui jau atriekė dar 4 hektarus žemės, tad juose taip pat pamažu šaknis suleis įvairūs augalai.
Išskirtinės kolekcijos
Šis sodas buvo pradėtas kurti ant plyno lauko, maždaug prieš 50 metų. Tuo laiku Šiaulių pedagoginis institutas privalėjo turėti bandomąjį sklypą – agrobiologinę stotį. Ir jis buvo parinktas tiesiog pavadinimo nė neturinčioje aukštumoje, dirvonuojamoje žemėje. Ten buvo pasodinti pirmieji ąžuolai bei supiltas augalams kalnelis.
Šiuo metu botanikos sodo kolekcijose – kone 4 tūkst. taksonų (giminingų grupių) ir veislių augalų.
Jame yra išskirtinių augalų, pavyzdžiui, propontikas – gurmanų mėgstamas, jogų vartojamas išskirtinio kvapo prieskoninis augalas.
Yra ir augalų – „perliukų“, pavyzdžiui, Auksinė šaknis, kuris nenusileidžia ženšeniui.
Viename sodo skyriuje žaliuoja augalai, sėklų mainų keliu surinkti kone iš viso pasaulio. Ir tai – ne žmogaus išvestos veislės, bet augalai, natūraliai augantys Europoje, Amerikoje, Azijoje, Afrikoje.
Žiedus ten pat skleidžia diktonai – eterinius aliejus kaupiantys augalai. Viduržemio jūros regione nuo saulės pertekliaus jie net užsiliepsnoja, tad žmonės kalnuose gali pamatyti „degančius krūmus“.
Kur kur, bet Šiaulių botanikos sode jie neužsidega. Tačiau saulėtą dieną palietus diktonus ranka odą įmanoma gana smarkiai nusiplikyti.
Rododendrai ir ne tik jie
Sode birželio pradžioje skleidė žiedus apie 300 rūšių rododendrų. Tikėtina, šiuo metu jie jau bus nužydėję, bet vis tiek akis bus galima paganyti žvalgantis į vėliau pražystančių augalų kolekcijas.
Dar vienas sodo išskirtinumas – augalų kalnelis: augalai „įsivaizduoja“, kad jie įsikūrė kone ant viršukalnės. Ir puikiai auga.
Kuriant šią kolekciją teko atsisiųsti augalų iš Kinijos – iš Šanchajaus botanikos sodo. O po kelerių metų buvo išlaikytas testą – nusiųsta atgal į Kiniją tų augalų subrandintų sėklų.
 
Augalai ant kalnelio puikiai auga lyg pasaulio „regionuose“. Vietos čia surado ir edelveisas – kalnų simbolis, kaip ir gensionas. Kalnų augalai jaučiasi „lyg namie“, nes visi jie yra iš Alpių zonos, kur klimato sąlygos yra panašios.
Žemaitijos metai
Prieš 800 metų pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose paminėtas Žemaitijos (Samogitia) vardas, todėl 2019-aisius nuspręsta paskelbti Žemaitijos metais. Portalas lrytas.lt kviečia iš arti susipažinti su šiuo savitu kraštu, atrasti stulbinančias Žemaitijos vietoves, pažinti žymiausius žemaičius ir net ėšmuokt žemaitėškā rokoutėis. Pasinerkite į vasaros nuotykius, istorijas ir pramogas interaktyviame Žemaitijos žemėlapyje kartu su lrytas.lt!
 
TurizmasŠiauliaiBotanikos sodas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.