Kiaulienos kainos kyla: įtampa auga, ją pajus ir pirkėjai

2019 m. birželio 10 d. 11:46
Balandžio pabaigoje Vyriausybėje buvo džiaugiamasi mažėjančiomis maisto produktų kainomis, tačiau šašlykų ir dešrelių mėgėjams artėja liūdnos dienos. Per porą mėnesių kiaulienos kainos paaugo penktadaliu, o kas laukia toliau, pasak ekspertų, – nežinia. Kinijoje siaučiantis kiaulių maras pasaulinėje mėsos rinkoje sukėlė sumaištį.
Daugiau nuotraukų (5)
„Financial Times“ balandžio mėnesį skaičiavo, kad nuo kiaulių maro gaištančių kiaulių skaičius Kinijoje netrukus pasieks 130 milijonų, ir tai pertvarkys pasaulio mėsos rinką, be to, atsilieps kainoms.
Tiek kiaulių per metus išaugina didžiosios ES kiaulių augintojos – Vokietija ir Ispanija kartu sudėjus. Patirdama kiaulienos deficitą, kone pusę pasaulio kiaulių užauginanti Kinija pasirinko importą iš Europos šalių, mat jose pastaraisiais metais buvo juntamas kiaulienos perteklius. Tačiau tokios gigantės kaip Kinija poreikis grasina tokių šalių kaip Lietuva rinkoms.
Tarp mėsos perdirbėjų – bankroto nuotaikos
Lietuvos mėsos perdirbėjų asociacijos direktorius Egidijus Mackevičius portalui lrytas.lt pasakojo, kad dėl susiklosčiusios situacijos rinkoje tarp asociacijos narių sklando net bankroto nuotaikos.
„Ką dabar matome, tai yra legalaus mėsos perdirbimo verslo vertimas prisiimti nuostolius, ir dėl visai neaiškių priežasčių. Nesuprantama, kodėl rinkos ekonomikoje turime pardavinėti savo gaminius pigiau, nei kainuoja žaliava. Ypač žinant, kad tai gali turėti ilgalaikių pasekmių iki bankrotų“, – apgailestavo E.Mackevičius.
Pasak jo, mėsos perdirbėjams dirbti be prekybos tinklų faktiškai neįmanoma, tačiau pastarieji konkuravimo problemas esą perkelia gamintojams ir taiko laukinio kapitalizmo taisykles, mat kol kas kiaulienos produktai iš perdirbėjų perkami pagal senas sutartis už seną kainą.
„Išlieka stipriausias. Tai neatrodo normalu dabartinėje visuomenėje ir kai kalbame apie atsakingą verslą. Jau dabar tik šviežios kiaulienos kainos auga, o gaminiai, kurie turi didelę pridėtinę vertę, įskaičiuojant darbo užmokestį ir visa kita, išlieka toje pačioje vietoje ar net pigesni, nei buvo. Tai akivaizdus dirbtinumas, žinant, kad turime daugiau nei pusę kiaulienos įsivežti. Turgavietėse kainos didesnės ir jos dar yra be PVM, kuris legalioms įmonėms privalomas“, – situaciją apibrėžė mėsos perdirbėjų atstovas.
Kiaulienos žaliavos kainos kyla, nes šalyje nėra rezervo. Lietuvos augintojai kainą kelia, nes gali žaliavą išvežti į užsienį. Tačiau kiaulienos perdirbėjai dėl to patenka į prastą situaciją.
Situacija sudėtinga
Agrarinės ekonomikos instituto tyrėjas ir Produktų rinkotyros skyriaus vadovas Albertas Gapšys teigia, kad situacija mėsos rinkoje iš tiesų yra sudėtinga.
„Pasakyti, kas bus po pusmečio, labai sunku. Viskas prasidėjo nuo Vidurinėje Azijoje ir Kinijoje išplitusio kiaulių maro. Kinai augina apie 50 proc. viso pasaulio kiaulių. Jei viskas rutuliosis kaip Lietuvoje, kiaulienos kainos turėtų kilti. Jau ir dabartinė situacija rodo, kad, lyginant su metų pradžia, birželio pradžioje fiksuojamas daugiau nei 30 proc. kiaulienos žaliavų kainų augimas.
Tačiau kol kas didelio galutinių produktų kainų augimo nepastebime, lyginant su vasario mėnesiu, pokytis vos 2–3 proc. Apskritai vasaros laikotarpiu kiaulienos kaina šiek tiek padidėja.
Sutinku, kad perdirbėjai nori, jog kiaulienos kaina nebūtų auganti, tačiau ateityje tarp pasiūlos ir paklausos atsiras tam tikras pokytis, ir kaip tai atrodys galutinai, labai sunku vertinti“, – teigė jis.
Tiesa, institutas skaičiuoja, kad, pagal skelbiamus skaičius, nuo maro nukentėjo tik apie 0,2 proc. Kinijoje auginamų kiaulių, tad situacija dar nėra tokia kritiška, kokia galėtų būti.
„Jei kinai sugebės lokalizuoti maro plitimą, didelių padarinių galime išvengti, tačiau jei nepavyks, pasekmes pajusime ir mes. Prisiminkime grikių atvejį, kai pasaulyje buvo jų stygius ir kaina buvo gerokai šoktelėjusi. Tuos metus mes pragyvenome vartodami kitus produktus.
Su kiauliena gali įvykti tas pat: vieni mokės už ją didesnę kainą, o kiti pakeis ją kita mėsa. Taigi tradicinių šašlykų mėgėjams teks mokėti daugiau. Kita vertus, pastaruosius penkerius metus kiaulienos kainos iki dabar iš esmės nesikeitė“, – dėmesį atkreipė A.Gapšys.
Jo manymu, reikėtų įvertinti, kiek lietuviai suvartoja kiaulienos, palyginti su kitomis mėsos rūšimis. O kainas šaliai diktuoja užsienio kiaulių augintojai, mat daugiau nei pusę kiaulienos importuojama iš kitų ES šalių: Lenkijos, Vokietijos, Belgijos, Nyderlandų, Danijos.
Rimtas signalas šaliai
Agrarinės ekonomikos instituto tyrėjas prognozuoja, kad susiklosčiusi mėsos rinkos situacija leis atsigauti ūkininkams, tačiau šaliai tai – rimtas signalas.
„Pašarų kainos dėl sausrų ir liūčių nulemto prastesnio derliaus ankstesniais metais buvo didesnės, tad kiaules auginti buvo nebepelninga, o turint galvoje, kad kiaulių auginimo mastas Lietuvoje sumažėjo kone perpus, dabartinė situacija – tai signalas, kad reikia ką nors daryti.
To produkto, kurio suvartojame bene daugiausia, auginimas lietuviškame žemės ūkyje baigia išnykti. Viena priežastis – galbūt nebeapsimoka auginti kiaulių ir labiau atsiperka grūdai, kita – sauga ir įvairūs apribojimai, griežti reikalavimai atgraso nuo susidomėjimo jų auginimu. Svarbu ir tai, kad toks verslas nesulaukia paramos, o ūkininkai stengiasi investuoti ten, kur gali ją gauti“, – portalui lrytas.lt dėstė A.Gapšys.
Prekybos centrai derasi
Prekybos tinklų atstovai aiškina, kad pastebi kintančią situaciją, tačiau jos sprendimas – derybų klausimas, o situaciją išsamiau pakomentuoti galėjo ne visi.
Prekybos tinklo „Norfa“ atstovas spaudai Darius Ryliškis aiškino, kad rinkoje per pastaruosius porą mėnesių iš tiesų įvyko pokyčių ir kad jie yra rimti. „Reaguojame į tuos pokyčius. Šiuo metu vyksta derybos su mėsos perdirbėjais“, – patvirtino jis.
„Lidl Lietuva“ komunikacijos vadovas Valdas Lopeta patikino, kad taip pat plėtoja dialogą su mėsos perdirbėjais ir bendradarbiauja. „Siekiame užtikrinti geriausią kainos ir kokybės santykį mūsų pirkėjams, tačiau plačiau pakomentuoti šios situacijos negalėtume“, – teigė jis.
Tuo metu „Maximos“ komercijos vadovė Vilma Drulienė aiškino, kad paprastai kiauliena iš tiekėjų įsigyjama kas 4–5 savaites organizuojant konkursus. „Jų metu kiaulieną perkame už mažiausią kainą iš nepriekaištingos kokybės produktą mums pasiūliusio tiekėjo. Tačiau pasaulinėse rinkose prasidėjus kiaulienos trūkumo krizei jau keletą mėnesių kiaulieną iš tiekėjų įsigyjame vidutiniškai 35 proc. brangiau nei metų pradžioje. Ir priešingai, suprasdami, koks svarbus maisto produktas kiauliena yra mūsų klientams, vidutinę mažmeninę kiaulienos pardavimo kainą tuo pačiu laikotarpiu padidinome vos 3 proc., kainų skirtumus kompensuodami savo sąskaita“, – sakė ji.
„Rimi“ Komercijos skyriaus vadovė Ieva Gindrėnė sakė, kad su savo tiekėjais bando ieškoti kompromiso.
„Situacija šiandien itin sudėtinga. Matome pirkimo kainų augimą, nuolat bendraujame su tiekėjais, intensyviai ieškome abipusiškai priimtino kainos kompromiso, kuris tiktų tiek pirkėjams, tiek mūsų tiekėjams“, – tikino skandinaviško kapitalo prekybos tinklo atstovė.
Prekybos tinklo IKI komunikacijos vadovė Berta Čaikauskaitė antrino, kad šioje situacijoje prekybininkams svarbiausi pirkėjai.
„Jau kurį laiką stebime kiaulienos kainų augimą, kaip pasaulinę tendenciją visoje rinkoje. Tai, deja, neaplenkė ir Lietuvos. Nuo metų pradžios žaliavinė kiauliena brango maždaug 45–50 proc. Tokius kainų pokyčius lėmė kiaulių trūkumas, su kuriuo šiuo metu susiduria ne tik Lietuva, bet ir visa Europa.
Analizuodami savo pirkėjų poreikius matome, kad kiauliena patenka tarp perkamiausių produktų, o kaina, kaip ir kalbant apie bet kurią kitą prekių kategoriją, jiems yra ypač svarbi. Dėl brangstančių žaliavų kilo tiekimo kaina, tačiau kainos pokytis mūsų parduotuvėse šiuo metu labiau simbolinis ir kol kas didelio skirtumo pirkėjai nepajuto. Tolesni kainų pokyčiai priklausys nuo bendros situacijos rinkoje. Savo ruožtu kalbamės su gamintojais, persvarstome tiekimo kainas ir bendromis pastangomis ieškome būdų, kaip šią problemą spręsti ir surasti abipusį kompromisą nenuviliant pirkėjų, mat pastariesiems kaina – vienas svarbiausių kriterijų“, – atsakyme portalui lrytas.lt rašė ji.
Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, lyginant dvi gegužės vidurio savaites, Lietuvos didžiųjų prekybos tinklų parduotuvėse šviežios ir atšaldytos kiaulienos produktų mažmeninės kainos, neįskaitant akcinių, didėjo. Pavyzdžiui, labiausiai pabrango kiaulienos sprandinė – 4,83 proc. (0,23 EUR/kg) – iki 4,99 EUR/kg, kiaulienos kumpis su kaulu – 2,55 proc. (0,08 EUR/kg) – iki 3,22 EUR/kg, kiaulienos nugarinė – 0,41 proc. (0,02 EUR/kg) – iki 4,95 EUR/kg, o kumpio be kaulo kaina sumažėjo 0,51 proc. (0,02 EUR/kg) – iki 3,87 EUR/kg.
KiaulienaKainos^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.