Įvertino naują tėvams sugalvotą tvarką: „Ministerija paskleidė chaosą“

2019 m. gegužės 20 d. 17:38
Nuo rugsėjo įsigalios tvarka: vaikui susirgus, į ugdymo įstaigas nebereikės nešti ligą pateisinančios medikų pažymos. Taip gydytojams darbą norinti palengvinti Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) įnešė sumaišties švietimo įstaigose. Juk ikimokyklinio ugdymo įstaigose būtent pažymomis iš medikų pateisinamos mažesnės tėvams išrašomos sąskaitos: jei vaikas sirgo, mažinamas mokestis už maitinimą. „Ministerija paskleidė chaosą“, – vienareikšmiškai SAM sprendimą įvertino Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas.
Daugiau nuotraukų (4)
„Tvarką, kaip vaiko ugdymo įstaigoje praleistos dienos bus apskaitomos ir pateisinamos, turės nuspręsti ugdymo įstaigos steigėjas. Kadangi Lietuvoje ikimokyklinis ugdymas yra savarankiškoji savivaldybių funkcija, o daugumos ikimokyklinio ugdymo įstaigų steigėjos yra savivaldybės, jos ir nuspręs, kokį pateisinimo mechanizmą taikys“, – lrytas.lt aiškino SAM Pirminės sveikatos priežiūros ir slaugos skyriaus patarėja Gitana Ratkienė.
O kas būtų, jei savivaldybė vis tik nuspręstų, jog jai įtinkantis mechanizmas – gydytojo pažyma?
Ministerija paaiškino, kad tokiu atveju savivaldybė turės ir sumokėti už šią papildomą veiklą medikams, nes pažymų išrašymo Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto pinigais apmokėti nebus negalima.
Tačiau ne viskas taip paprasta. „Mūsų savivaldybėje yra tėvų, kurie deklaravę gyvenamąją vietą, tarkime, Elektrėnuose, o vaikai ugdymo įstaigas lanko Vilniuje. Mes negalime numatyti, kokias tvarkas priims kitos savivaldybės. Jei reikalausime, kad į mūsų švietimo įstaigas gyventojai atneštų tam tikras pažymas, galbūt tai bus neįgyvendinama toms gydymo įstaigoms, kurios yra ne mūsų teritorijoje. Galimo chaoso apraiškų tikrai matome“, – kalbėjo V.Benkunskas.
Nuo kraštutinumo prie kraštutinumo
„Akivaizdžiai matome, kad nuo vieno kraštutinumo metamasi į kitą: ilgą laiką buvo nepatogus popierinių pažymų pildymo metas, o dabar – kitas kraštutinumas, kai santykiai tarp švietimo įstaigos, tėvų ir gydymo įstaigos paliekami remtis kone garbės žodžio pagrindu“, – kalbėjo Vilniaus vicemeras.
Tačiau kadangi ugdymo įstaigose, kai vaikas serga, tėvai atleidžiami nuo dalies mėnesio mokesčio, o tai – finansinių atskaitomybių pagrindu tvarkomi dalykai, V.Benkunskas neabejoja – negalima to palikti remtis tik garbės žodžiu.
Vilniaus savivaldybėje nuo pernai metų gruodžio veikia sistema, kai į darželius galima ir nebepristatyti popierinių ligą pateisinančių pažymų: pakanka to, kad šeimos gydytojas per el. sveikatos sistemą pažymi, jog vaikas sirgo. Tokia informacija per savivaldybę pasiekia švietimo įstaigą.
Į tai savivaldybė investavo apie 10 tūkst. eurų. „Visi sutinkame, kad medikai turi gydyti, o ne užsiiminėti popierizmu. Ministerija galėjo visose savivaldybėse pritaikyti Vilniaus pavyzdį. Elektroninėje sistemoje pažymėti, kad vaikas serga, milžiniškų laiko sąnaudų nereikia“, – lrytas.lt kalbėjo V.Benkunskas.
Dar gausu abejonių
Pasak Panevėžio regos centro „Linelis“ direktorės Veros Janikūnienės, būsima pažymų išrašymo tvarka šiuo metu dar kelia abejonių.
„Tai, kaip pateisinti vaiko praleistas dienas, prieš porą mėnesių svarstėme vaikų lopšelių-darželių vadovų susitikime su Panevėžio savivaldybės Švietimo skyriaus specialistais.
Tada sutarėme, kad vasarą bus sudaryta darbo grupė, kuri teiks pasiūlymus savivaldybės tarybai, kaip pateisinti tas dienas, kai vaikai dėl ligos negalės lankyti ikimokyklinių ugdymo įstaigų. Taigi taryba ir nutars, kaip atlyginti joms už vaikų išlaikymą, kai nebebus reikalaujama pažymų“, – kalbėjo V.Janikiūnienė.
Jos teigimu, daugiausia nerimo šiuo metu kelia tai, kad darželių gali nepasiekti informacija apie tai, kokia liga vaikas sirgo. O ji yra svarbi, nes reikia užtikrinti ligų profilaktiką – mažinti sergamumą.
„Pedagogams teks nuolat bendrauti su tėvais. Nes reikės, kad jie, vaikui susirgus, iš karto apie tai praneštų auklėtojai. Tai susiję ir su pinigais, – jei iš vakaro nepasakoma, kad vaikas neateis į darželį, jam paruošiami pusryčiai.
Tėvai vis tiek juk kreipsis pagalbos į gydytojus, tad nežinau, kodėl kuriama problema – juk išrašyti tą ligą pateisinančią pažymą medikai netrunka.
Kita vertus, būtų daug paprasčiau, jeigu veiktų el. sistema, kurioje gydytojas arba slaugytoja galėtų nurodyti, kiek laiko vaikas sirgo. Mums tereikėtų prie jos prisijungti.
Dabar gi tėvai patys turės rašyti prašymus, kad galėtų pateisinti praleistas dienas. Mums tokios jų pažymos bus reikalingos. Juk mus tikrina ir auditas, ir kitos institucijos, o joms neparodysi nepagrįsto įrašo dienyne, kad vaikas sirgo“, – kalbėjo „Linelio“ vadovė.
Ji užsiminė ir apie tai, kad iki 2020-ųjų pradžios SAM žada įdiegti el. sistemą, kurioje bus pateikiamos elektroninis vaiko sveikatos pažymėjimas – metinė medicininė pažyma apie jo sveikatos būklę.
„Jei toje e. sistemoje, turėtume prisijungimo kodus, galėsime stebėti duomenis apie vaiko ligą, tada problemų nekils. Pakaks tą pažymą tik atsispausdinti. Juk ir šiuo metu kiekviena auklėtoja pildo el.dienyną – prisijungti prie tos el. sistemos neturėtų būti sudėtinga“, – užsiminė pašnekovė.
Šeimos gydytojų asociacijos prezidentas Julius Kalibatas lrytas.lt teigė, kad idėja pateikti el. pažymą – labai gera, tačiau ją bent jau kol kas sudėtinga įgyvendinti, nes nepakanka serverių galingumo, tad kompiuterinės programos dažnai pakimba ir galiausiai nežinia – nukeliavo pažyma ten, kur reikia, ar ne.
Dar konsultuojamasi
Pasak Lietuvos ikimokyklinio ugdymo įstaigų vadovų asociacijos prezidentės Liucijos Milašauskienės, kol kas galutinis sprendimas dar nepriimtas – ministerijoje dar vyksta konsultacijos.
„Norėtume, kad el. sistemoje medikai pažymėtų informaciją apie vaiko sirgimo laiką ir pačią ligą.
Trys dėl ligos praleistos darželio ar lopšelio dienos dar nieko tokio, bet jei tokių nepateisinamai praleistų dienų susikaups daugiau, tuomet už viską tėvams teks patiems mokėti pilną kainą, nors vaikas tuo metu nebuvo maitinamas. Dabar gi ligos atveju mokamas abonentinis 0,5 euro mokestis“, – kalbėjo L.Milašauskienė.
Jos teigimu, kol kas Vilniaus miesto savivaldybė nesugalvojo, kokią priimti tvarką, kad tėvai nepiktnaudžiautų, kai bus atsižadėta pažymų.
„Nes kartais jie taip įsisuka, kad apskritai atstumia valstybinį darželį. Todėl reikia auksinio vidurio – ir kad gydytojams rašliavos sumažėtų, ir kad pedagogai žinotų, kodėl vaikas nelankė darželio“, – sakė pašnekovė.
pažymosdarželiai^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.