Įmonė savo ruožtu pasiruošusi savo reputaciją ginti tarptautiniame arbitraže.
Anot įmonės vadovės, „Garsų pasaulio“ įmonė Kirgizijoje dalyvavo viešojo pirkimo konkurse ir buvo oficialiai paskelbta nugalėtoja. „Tačiau dėl mums visiškai nežinomų priežasčių sutartis su mumis nebuvo pasirašyta“, – kalbėjo Ana Janauskienė.
Jos teigimu tik iš Kirgizijos žiniasklaidos sužinojo, kad pirkimo sutartis yra nutraukta. „Jokios oficialios informacijos dėl pirkimo procedūros nutraukimo negavome. Jokių oficialių kaltinimų „Garsų pasauliui“ kaip juridiniam asmeniui nėra iškelta“, – sakė „Garsų pasaulio“ generalinė direktorė.
„Šiandien nieko nežinome: ar mes ką nors turime paaiškinti, ar ką pažeidėme? Jokių oficialių procedūrų su mumis nevyksta. Visas naujienas gauname iš Kirgizijos žiniasklaidos“, – sakė „Garsų pasaulio“ saugios spaudos direktorius Andrius Lukoševičius.
Konkurse dalyvavo penkiese
Bendrovė 940 mln. somų (12 mln. eurų) vertės konkursą naujo pavyzdžio pasų blankams pagaminti laimėjo vasarį. Pernai skelbtame pirkime iš viso dalyvavo penkios užsienio bendrovės – dvi iš Vokietijos, po vieną iš Prancūzijos, Lietuvos ir Kazachstano.
Vertinant kainą „Garsų pasaulis“ užėmė trečią vietą tarp visų dalyvių, tačiau vasario 1 d. buvo paskelbtas laimėtoju, nes du mažesnę kainą pateikę dalyviai pripažinti neatitinkantys konkurso kvalifikacinių reikalavimų.
Kaip pasakojo A.Janauskienė, Vokietijos įmonė, pasiūliusi mažesnę kainą nei „Garsų pasaulis“, ir Prancūzijos – didesnę nei lietuviškoji įmonė, konkurso rezultatus apskundė. Vokiečiai skundė jų diskvalifikavimą dėl kvalifikacijos neatitikimo, prancūzai – „Garsų pasaulio“ laimėjimą. Įmonės vadovės teigimu, skundų nagrinėjimo komisija Kirgizijoje skundus atmetė kaip nepagrįstus.
Kaip teigia „Garsų pasaulis“, šiemet vasario mėnesį Lietuvos įmonė buvo paprašyta pratęsti savo pasiūlymo galiojimą 45 dienoms, tai padaręs „Garsų pasaulis“ gavo perkančiosios organizacijos kvietimą pasirašyti sutartį, tačiau kelios dienos po to viskas buvo neoficialiai sustabdyta.
Rado tiesioginį interesą
„Nustatyti tvirti buvusių ir dabartinių Nacionalinės registrų tarnybos (NRT) darbuotojų ryšiai su viešąjį pirkimą laimėjusios bendrovės atstovais, kurių sąskaita NRT atstovai ne kartą vyko į užsienio keliones“, – kirgizų teisėsaugininkų pranešimą spaudai citavo šalies žiniasklaida.
„Pasklido gandai esą pirkome valdininkams keliones siekdami juos papirkti. Keliones esame pirkę tik oficialiai samdomiems konsultantams“, – spaudos konferencijoje sakė A.Janauskienė.
Kirgizijos generalinė prokuratūra pradėjo tyrimą dėl galimos korupcijos vykdant blankų, skirtų naujiems Kirgizijos piliečių pasams, viešąjį pirkimą. Balandžio 1 dieną specialiosios tarnybos atliko kratas ir apklausas asmenų, susijusių su pasų pirkimu. Teismo sprendime, kuriuo suteiktas leidimas atlikti kratas, sakoma, kad keletas atsakingų asmenų „turėjo tiesioginį interesą, kad viešąjį pirkimą laimėtų „Garsų pasaulis“.
„Agentui už kelionę į Almatą pervesti 334 eurai. Viskas, kuo mus kaltina nusipirkus 12 mln. eurų kontraktą, yra komandiruotė į Almatą“, – teigė V.Mieliauskas.
Įmonė Kirgizijos rinkoje dirba nuo 2013 m., kai dalyvavo banderolių konkurse, jį laimėjo ir įgyvendino sutartį.
Šešis su puse karto brangiau
2017-aisiais pasirodė pranešimų, kad „Garsų pasaulis“ gali būti įsivėlęs į nešvarius sandorius Konge, kurios piliečiams spaustuvė kartu su akcininke Belgijos „Semlex“ grupe gamino pasus.
Naujienų agentūra „Reuters“ gavo duomenų, kad iš 185 JAV dolerius (174 eurus) kainuojančio Kongo piliečio paso pačiai valstybei tekdavo tik trečdalis sumos, o likusius pinigus pasidalino Belgijos „Semlex“ ir Jungtiniuose Arabų Emyratuose registruota LRPS, kurią, „Reuters“ duomenimis, valdo artimas KDR prezidento giminaitis.
„Reuters“ duomenimis, „Semlex“ generalinis direktorius Albertas Karaziwanas informavo KDR valdžios atstovus, jog gali pagaminti pasus už 20-40 eurų už vienetą ir tai darytų Lietuvoje esančioje spaustuvėje. 2015 metų birželį buvo pasirašyta sutartis, pagal kurią „Semlex“ įsipareigojo į projektą investuoti 222 mln. JAV dolerių (209 mln. eurų), o Kongo vyriausybė gyventojams naujus pasus išduos po 185 JAV dolerius. Šiame konkurse pasiūlymą buvo pateikusi ir kita Belgijos įmonė „Zetes“, kuri pasus Afrikos valstybei siūlėsi pagaminti už 28,5 JAV dolerio (26,8 euro) už vienetą.
Daug mažiau, nei tikėjosi
Tąsyk „Garsų pasaulio“ vadovas Vytautas Mieliauskas naujienų agentūrai BNS patvirtino, kad įmonė dalyvauja projekte, tačiau iš pradžių daug žadėjęs užsakymas nuvylė.
„Kongo demokratinės respublikos projektas „ant popieriaus“ yra didžiausias mūsų pasų gamybos kontraktas. Jį pasirašėme 2015 metais, vertės pasakyti negaliu, bet tikrai didelė apimtis.
Turėjome didelių planų, daug investavome, nes pats pasas yra šiuolaikiškas, modernus. Preliminariais skaičiavimais, orientavomės į gamybą nuo 2 mln. iki 2,5 mln. vienetų per metus, o realiai tas projektas kol kas buksuoja – per tuos pusantrų metų mes pagaminome kelis šimtus tūkstančių pasų, kas prilygsta nedidelei šaliai, pagal apimtis net nusileidžia Lietuvai“, – BNS sakė V.Mieliauskas.
2017-aisiais jis teigė, kad „Garsų pasaulio“ akcininkai susidariusią situaciją aiškino nesutarimais su vietos partneriais.
„Su akcininkais paskutinį kartą kalbėjome rudenį, jie minėjo, kad projektas startuoja žymiai lėčiau nei tikėtasi“, – svarstė „Garsų pasaulio“ vadovas.
„Garsų pasaulis“ bendradarbiauja su 53 pasaulio valstybėmis.