Niujorko finansų prievaizdai iš SEB ir „Nordea“ reikalauja svarbios informacijos

2019 m. kovo 29 d. 15:20
Niujorko finansinių paslaugų departamentas (DFS) iš bankų SEB ir „Nordea“ pareikalavo suteikti detalios informacijos ir apie į pinigų plovimo skandalą įsipainiojusio „Danske“, ir apie  bankrutavusio Ūkio bei kitų likviduotų bankų atliktus mokėjimus. Tai esą yra dalis didesnio tyrimo dėl galimo pinigų plovimo.
Daugiau nuotraukų (3)
Kaip teigia „Bloomberg“ šaltiniai, Suomijoje registruotas „Nordea“ ir Švedijos SEB bankai turi Niujorko reguliuotojams suteikti platesnės informacijos ir apie jų veiklos ryšius su „Mossack Fonseca“ – advokatų kontora, padėjusia viso pasaulio turtuoliams vengti mokesčių, teigė su Niujorko pareigūnų laiškais „Nordea“ ir SEB bankams susipažinęs šaltinis. Pasak jo, laiškus bankai gavo ketvirtadienį.
Laiškai buvo išsiųsti būtent tą dieną, kai „Swedbank“ grupės direktorė Birgitte Bonnesen buvo atleista iš pareigų. „Swedbank“ akcininkų teigimu, B. Bonnesen neatsakingai vertino banko įsitraukimą į pinigų plovimo skandalus.
Žiniasklaida taip pat skelbė, kad pats „Swedbank“ nuslėpė informaciją apie ryšius su kitais bankais nuo reguliuotojų, įskaitant ir nuo Niujorko DFS.
Nors nėra duomenų, kad dėl „Nordea“ ar SEB bus pradėtas tyrimas, DFS laiškai bankams esą rodo, kad reguliuotojai nėra patenkinti bankų suteikta informaciją, kurios Niujorko prievaizdai reikalavo jau vasarį.
„Nordea“ atstovė spaudai Afroditi Kellberg tikino, kad bankas bendradarbiauja su visų šalių, kuriose veikia bankas, institucijomis.
„Kova su finansiniais nusikaltimais yra dalis mūsų kasdienės veiklos. Jei pastebime įtartinus mokėjimus, apie tai pranešame institucijomis, kad jos imtųsi veiksmų“, – teigė A. Kellberg.
SEB atstovas spaudai Frankas Hojemas paantrino „Nordea“ atstovei ir tikino, kad bankas nuolat bendradarbiauja su priežiūros institucijomis tose rinkose, kur veikia SEB.
„Kalbant apie pavienius prašymus, tai yra mūsų tiesioginis dialogas su atitinkamomis institucijomis. Tai yra visiškai įprasta mūsų veiklos dalis“, – sakė F. Hojemas.
Pasirodžius „Bloomberg“ pranešimui, Stokholmo biržoje kotiruojamų SEB akcijų kaina penktadienį smuko nedaug – vos 0,6 proc.
SEB grupės prezidentas ir generalinis direktorius Johanas Torgeby'is šią savaitę kalbėjo, esą bankas „neaptiko jokių ženklų“, kad „sistemiškai buvome išnaudojami pinigų plovimui“. Tačiau, tikino jis, visiškos banko „švaros“ užtikrinti neįmanoma.
„Niekada negalėsiu garantuoti, kad nebuvome finansinių nusikaltimų ar pinigų plovimo auka“, – sakė J. Torgeby'is.
DFS laiškuose, teigia „Bloomberg“ šaltinis, iš SEB ir „Nordea“ reikalaujama pateikti informacijos apie ryšius su „Danske Bank“, Ūkio banku, 2017 m. likviduotu Kipro „FBME Bank“, Moldovos skolintoju „Moldindconbank SA“ ir dviem Latvijos bankais – „Trasta Komercbanka“ ir ABLV, kuris pernai buvo likviduotas po to, kai JAV bankui įvedė sankcijas dėl verslo ryšių su Šiaurės Korėja.
Nors Niujorko finansinių paslaugų departamentas gali reguliuoti tik bankų, gavusių Niujorko valstijos licenciją, veiklą, daugelis pasaulio bankų savo verslą, denominuotą doleriu, yra registravę būtent Manhetene, o tai leidžia DFS juos prižiūrėti.
ELTA primena, kad ketvirtadienį B. Bonnesen buvo atleista iš Švedijos finansų grupės „Swedbank“ prezidentės ir vykdomosios direktorės pareigų. Įtariama, kad „Swedbank“ vadovybė iš anksto žinojo apie artėjantį pranešimo žiniasklaidoje dėl galimo banko įtraukimo į pinigų plovimo schemas paskelbimą bei informavo apie tai akcininkus, kad būtų minimizuoti jų nuostoliai dėl galimo akcijų nuvertėjimo.
Ketvirtadienį numatytas „Swedbank“ metinis visuotinis akcininkų susirinkimas. Išvakarėse Švedijos kovos su ekonominiais nusikaltimais tarnyba „Swedbank“ centrinėje būstinėje Stokholme atliko kratą, siekdama išsiaiškinti, ar banko akcininkai gaudavo vidaus informaciją neteisėtais būdais.
Šio mėnesio viduryje naujienų agentūra „Bloomberg“ pranešė, kad SVT, remdamasi „Swedbank“ 2018 metų vidaus ataskaita, įvardijo didelę sumą. Per šiame banke atidarytas sąskaitas 2007-2015 metais galėjo būti pervesta apie 95 mlrd. kronų (9 mlrd. eurų) įtartinų lėšų. Šią savaitę buvo atskleista naujos informacijos, kad „Swedbank“ teikė klaidingus duomenis JAV valdžios institucijoms, kurios buvo pateikusios užklausimų dėl „Panamos bylos“ tyrimų.
„Danske Bank“ filialas Taline įsisuko į didžiulį pinigų plovimo skandalą. Apie 200 mlrd. eurų vertės abejotinos kilmės mokėjimai, daugiausia iš Rusijos ir kitų buvusios SSRS šalių, manoma, buvo įvykdyti filiale tarp 2007 ir 2015 m.
Tyrimai, susiję su „Danske Bank“ pinigų plovimu, pradėti Jungtinėje Karalystėje (JK), Prancūzijoje, Vokietijoje, Jungtinėse Valstijose, Danijoje ir pačioje Estijoje.
Suomijos nacionalinis transliuotojas YLE, remdamasis nutekintais 2005-2017 m. duomenimis, pranešė, kad per „Nordea“ galimai išplauta apie 700 mln. eurų, daugiausia pervestų iš jau uždarytų Ūkio ir „Snoro“ bankų. Lėšos daugiausia siejamos su rusų oligarchu Rubenu Vardanianu ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino vaikystės draugu Sergejumi Rolduginu, o šiais pinigais esą buvo remtas net Jungtinės Karalystės (JK) princas Charlesas.
Nutekinti dokumentai rodo, kad mažiausiai 700 mln. eurų buvo laikoma „Nordea“ bankininkystės grupės sąskaitose, o apie 200 mln. eurų nusėdo Suomijos filialo sąskaitose. Per „Nordea“, YLE teigimu, buvo plaunami V. Putinui artimų žmonių pinigai.
Darius Mikutavičius
pinigų plovimastyrimas^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.