Netikėtas Kinijos smūgis Rusijai – į jautriausią vietą

2019 m. vasario 14 d. 11:59
Lrytas.lt
Rusijos korporacija „Gazprom“, kuri iš visų jėgų stengėsi apginti Europos rinką nuo Jungtinių Valstijų dujų korporacijų puolimo, gavo netikėtą smūgį iš Kinijos. Dėl dujų pertekliaus Kinijos saugyklose, ši yra pasirengusi pasiūlyti jas Europai už sumažintą kainą. Dėl to Rusijos pelno augimo perspektyvos iš svarbiausių jos išteklių – gamtinių dujų, yra abejotinos, rašo analitiniame naujienų portale 1rre.ru Julija Michaleva.
Daugiau nuotraukų (5)
Dujų kaina Rusijoje yra susieta su naftos kainomis. 2018 metais Rusijos kuro korporacijos gavo rekordinį pelną iš naftos ir dujų pardavimo tarptautinėje rinkoje. Čia joms padėjo pasaulinių naftos kainų augimas ir rublio kurso kritimas. Daugelis jų uždirbo 50–60 proc. daugiau nei ankstesniais metais. Tačiau Kinijos atėjimas į Europos rinką gali išstumti Rusiją iš pirmaujančių pozicijų, teigia straipsnio autorė.
Pastaraisiais metais Kinijos ekonomika augo fantastišku tempu. Tuo pačiu metu šalies vyriausybė nepamiršo rūpintis aplinka. Kinija beveik atsisakė „nešvaraus“ kuro – anglies vartojimo. Pramonės vystymo reikmėms nutarta naudoti dujas.
Nacionalinės korporacijos ėmė aktyviau pirkti „žydrąjį kurą“ visame pasaulyje ir paspartino dujų saugyklų, suskystintų dujų perdirbimo gamyklų, taip pat jų transportavimo tanklaivių statybą. Pagrindinei Rusijos dujų bendrovei „Gazprom“ atiteko gana didelė Kinijos dujų rinkos dalis.
Šiuo metu pasaulio ekonomikos augimas labai sulėtėjo, ir angliavandenilių vartojimas šiek tiek sumažėjo. Tuo pačiu metu Kinijos rinkoje susidarė didelis dujų perteklius, kurį vietinės kuro kompanijos pradėjo siūlyti užsienio pirkėjams.
Europos rinka jau ir taip nejaučia pasiūlymų stygiaus, o pasirodžius dujoms iš Kinijos jų kaina ženkliai sumažėjo. Be to, pastaraisiais metais žiemos Europoje buvo gana švelnios, o tai taip pat prisidėjo prie dujų poreikio ir jų kainos sumažėjimo.
Todėl „Gazprom“ vietoj planuotos kainos – 232 JAV dolerių (205,22 Eur) už tūkstantį kubinių metrų gali jas parduoti Europos rinkoje tik už 220 JAV dolerių (194,60 Eur). Ateityje situacija greičiausiai nepasikeis. Todėl Rusijos monopolistai turės susitaikyti su didėjančia konkurencija ir mažėjančiomis pajamomis, arba tikėtis, kad Europoje prasidės kur kas atšiauresnės žiemos su stipriais šalčiais, baigia straipsnį J.Michaleva portale 1rre.ru.
Parengė Leonas Grybauskas
 
DujosKinijaGazprom
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.