Moteris pasakojo jau kurį laiką bandanti įsigyti naudotą automobilį, tačiau prekybininkai vis atsisako jį parduoti išrašydami sąskaitą įmonės vardu.
„Jie tik pirštą prie smilkinio pasukioja, ir viskas“, – sakė įpykusi moteris.
Nustebino prekybininkų elgesys
Asta – smulkios įmonės savininkė. Moteris pasakojo jau apie dvi savaites ieškanti automobilio, kurio kaina būtų apie 20 tūkst. eurų, tačiau niekaip negalinti jo nusipirkti dėl prekybininkų užgaidų.
„Buvau Kauno ir Panevėžio automobilių turguose. Niekas mašinos išrašydamas sąskaitos neparduoda. Mane vadina kvaile ir sukioja pirštą prie smilkinio, kad aš tokių dalykų išvis noriu“, – guodėsi paskambinusi verslininkė.
Moteris teigė, kad pardavėjai ne tik kad juokiasi iš tokių pirkėjos norų, tačiau pinigus nori gauti tik grynaisiais, jau nekalbant apie sąskaitos išrašymą.
„Prieš ketverius metus irgi ieškojome įmonei automobilio, tai sąskaitos taip pat niekas neišrašinėjo. Per tuos metus matau, kad niekas nepasikeitė“, – kalbėjo ji.
Pirks iš salono
Ar pardavėjas parduos automobilį išrašydamas sąskaitą, moteris sakė bandžiusi teirautis ir skambinant telefonu.
„Man buvo pasakyta, kad gali įforminti tik 5 tūkst. eurų“, – sakė ji ir tikino, kad pardavėjai apie tai kalbėjo itin atvirai, o paklausti, ar nebijo, kad Asta skambinanti iš specialiųjų tarnybų, sakė dėl to nasijaudinantys.
„Aš esu tiesiog šokiruota. Pati dėl 20 eurų moku mokesčius, o čia negaliu sąžiningai su sąskaita nusipirkti mašinos. Cirkas kažkoks“, – pyko ji.
Asta teigė nebetikinti, kad jai išvis pavyks įsigyti naudotą mašiną.
„Reikės imti paskolą ar lizingą ir pirkti iš salono.
O paskui visi dejuoja, kad valdžia yra bloga. O ten prekiauja ne jaunimas, prekiauja ir vyresni žmonės. Paskui jie kaltina valdžią, kad pensijos mažos, o pasirodo, kad jos jau jų kišenėje“, – kalbėjo Asta.
VMI: prekybininkai taip vengia mokesčių
Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) viršininkė Judita Stankienė aiškino, kad nenoras išrašyti sąskaitą parduodant transporto priemonę gali būti tokia pati šešėlinės ekonomikos pasekmė, kaip ir mažesnių kainų nurodymas pirkimo ir pardavimo sutartyse ar fiktyvių užsienietiškų pirkimo ir pardavimo sutarčių (kauferių) sudarymas.
Pasak jos, visais atvejais pagrindinis tikslas yra dalies pajamų neapskaitymas ir mokesčių vengimas.
„Asmuo, užsiimantis nuolatine prekyba automobiliais, privalo registruoti individualią veiklą arba steigti įmonę. Individualią veiklą vykdantys transporto priemonių pardavėjai moka 15 proc. gyventojų pajamų mokestį (GPM), skaičiuojamą nuo skirtumo, gauto iš automobilio pardavimo kainos atėmus jo įsigijimo kainą.
Įsteigus įmonę, mokami visi juridiniams asmenims taikomi mokesčiai (GPM, pelno mokestis ir kt.). Pažymime, kad sąskaitą-faktūrą privalo išrašyti tik nuolatinę automobilių prekybos individualią veiklą vykdantys gyventojai ir įmonės“, – aiškino Kauno apskirties VMI viršininkė.
Išskyrė pagrindines sukčiavimo schemas
Paklausta apie pagrindines sukčiavimo schemas, kurios galima būdingos automobilių turgavietėse, J.Stankienė sakė, kad jų yra keletas.
„Vienas iš mokesčių vengimo būdų – sumažintos automobilio kainos nurodymas pirkimo ir pardavimo sutartyje. Pirkėjas, sudarantis sandorį su pardavėju ir sutinkantis pirkimo ir pardavimo sutartyje nurodyti mažesnę automobilio kainą, nei yra sumokama realiai, vėliau gali nukentėti ir pats.
Šiam pirkėjui, parduodant tą patį automobilį kitam asmeniui už didesnę kainą, nei ji buvo įrašyta sutartyje pirminio įsigijimo metu, gali tekti sumokėti 15 proc. GPM nuo gauto pelno.
Pavyzdžiui: jeigu pirkėjas, įsigyjantis automobilį, sutiko su pardavėju dokumente įrašyti 100 eurų automobilio kainą, o vėliau, nepraėjus 3 metams, tas pats pirkėjas, parduodamas minėtą transporto priemonę kitam naudotojui į sutartį įrašė 5000 eurų sumą, jam teks sumokėti 735 eurus GPM. Dėl šios priežasties gyventojus raginame sąžiningai nurodyti automobilio įsigijimo kainą“, – sakė ji.
Pasak Kauno apskirties VMI vadovės, nesąžiningi pardavėjai gyventojus apgaudinėja ne tik prašydami nurodyti sumažintą pardavimo kainą, bet ir pateikdami užpildyti fiktyvias užsienietiškas transporto priemonių pirkimo ir pardavimo sutartis.
„Gyventojai, patys to nežinodami, gali prisidėti prie dokumentų klastojimo ir tapti mokesčių slėpimo schemos dalimi. Pasirašydamas tokią sutartį gyventojas padeda mašinos pardavėjui nuslėpti pajamas.
Dokumente nurodoma, kad transporto priemonės pardavėjas yra užsienietis, jos perpardavėjo duomenys nėra užfiksuoti jokiuose dokumentuose, o už automobilio pardavimą gautas pajamas tikrasis pardavėjas paprasčiausiai nuslepia, nesumoka priklausančių mokesčių.
Suklastotą sutartį pasirašantis pirkėjas taip pat netenka visų garantijų iš pardavėjo, nes neturi jokių įrodymų, kad automobilis pirktas iš Lietuvos piliečio“, – įspėjo J.Stankienė.
Pasakė, kaip neapsigauti
VMI įspėjo, kad gyventojams, įsigyjantiems naudotą transporto priemonę, patariama visuomet naudoti rekomendacinę pirkimo-pardavimo sutarties formą, kurią galima rasti „Regitra“ interneto svetainėje.
Gyventojai, pildydami pirkimo ir pardavimo sutartį, turėtų būti itin atidūs dokumente nurodytoms aplinkybėms. Sudarant sandorį, labai svarbu nurodyti teisingus duomenis: tikrus pardavėjo bei pirkėjo duomenis, automobilio kainą, ridą, defektus ar kitą informaciją.
Pasak VMI, ne mažiau svarbu užfiksuoti ir pinigų perdavimo faktą raštu. Atlikus šiuos veiksmus, ateityje bus išvengta nesusipratimų, o kilus ginčui, tiek automobilio pardavėjas, tiek jo pirkėjas turės svarbius įrodymus.