Y kartos atstovai, vadinamieji milenialai – žmonės, gimę laikotarpiu nuo praėjusio amžiaus 9-ojo iki šio amžiaus 1-ojo dešimtmečio pradžios – nebegyvena biurgeriškomis savo tėvų svajonėmis, jie neturi tiek daug automobilių, taupomųjų sąskaitų bankuose ir net namų, rašo vokiečių portalas stern.de. Juos vadina postvartotojais. Norėdama nustatyti, ar milenialai iš tikrųjų vartojimo požiūriu smarkiai skiriasi nuo ankstesnių kartų žmonių, JAV federalinė rezervų sistema (FED) atliko tyrimą.
Apie Y kartą per pastaruosius keletą metų prirašyta visko: jos atstovai vadinami skaitmeniniais aborigenais, mažai ką tesuprantančiais apie gyvenimą, bet gerai įsisavinusiais daugybę technologijų. JAV ekonomistai juos net kaltina sugriovus ištisas šalies pramonės šakas, kadangi jie labai mažai vartoja.Tačiau FED tyrimas šią teoriją paneigė.
Nėra pinigų vartojimui
„Atrodo, kad milenialai neturi jokių su vartojimu susijusių preferencijų, kurios juos žymiai skirtų nuo ankstesnių kartų, – rašo tyrimo autoriai savo ataskaitoje. – Milenialai paprasčiausiai turi mažiau pinigų, kuriuos jie galėtų leisti vartojimui, juk dauguma iš jų sulaukė pilnametystės per finansų krizę ar iš karto po jos“.
Pasak tyrimo autorių, „milenialai yra ne tokie turtingi kaip ankstesnės kartos jaunystėje, jų pajamos mažesnės ir jie turi mažiau turto. Be to, savo vaidmenį vaidina ir nekeliami atlyginimai, didėjančios kainos už mokslą ir būsto trūkumas“.
Ekspertai mano, kad vartotojiškumo kritika, girdima iš Y kartos lūpų, yra susijusi visai ne su šios kartos atstovų preferencijomis ar visuomenės kritika, bet su piniginės storiu. Kaip rodo tyrimo rezultatai, dabar milenialai automobiliams išleidžia tiek pat pinigų, kiek ir ankstesnių kartų atstovai, kadangi pamažu išsivaduoja iš finansinių sunkumų.
„Atrodo, kad dauguma iš jų ilgalaikėje perspektyvoje priartės prie savo tėvų gyvenimo būdo“, – prognozuoja tyrėjai.
Parengė Leonas Grybauskas