Adventas prasideda, ir jau šį savaitgalį daugelyje didžiųjų Lietuvos miestų bus įžiebtos Kalėdinės eglės. Kuo anksčiau pasipuošti žaliaskares namuose stengiasi ir žmonės, tačiau jos yra gana brangios.
Užtat be nuomos yra ir kitų išeičių. Eglutėmis nuo pirmadienio pradės prekiauti ir girininkijos. Svarbu ir tai, kad visoje Lietuvoje jos kainuos tiek pat. Mat kainas, atsižvelgiant į žaliaskarės dydį, nustatė Valstybinių miškų urėdija.
Skatina ekologiją
Klaipėdos botanikos sodo direktorė Asta Klimienė sakė, kad eglučių nuoma tapo tokia populiari, kad jų nebeužtenka visiems norintiems. Per kelias dienas buvo išnuomota apie šimtą eglučių. Toks būdas yra priimtinas žmonėms, nes skatina ekologiją.
„Iki Kalėdų dar keturios savaitės, o mes eglučių beveik nebeturime, vos viena kita likusi. Juokaujame, kad reikės sodinti plantaciją, nes poreikis didėja“, – kalbėjo A.Klimienė.
Žaliaskarių nuoma botanikos sode siekia 10 – 18eurų. Po švenčių grąžinus eglutę, pusė sumokėtų pinigų atiduodama.
„Mums tokią idėją mestelėjo žmonės. Tai jie prieš trejus ketverius metus ateidavo ir klausdavo, ar galima nusipirkti, o paskui grąžinti, nes eglutės gražios, šventiškos, išmesti gaila. Štai todėl pernai prisodinome į vazonus eglučių“, – sakė A.Klimienė.
Eglutes būtina laistyti
Teigiama, kad vazonuose auginamos eglutės po švenčių į botanikos sodą grąžinamos beveik nenumetusios spyglių.
Pasak direktorės, nesėkmingų būta, bet labai nedaug. Ir tik dėl to, kad žmonės pamiršo palaistyti arba nepagalvojo ir nukirpo viršūnę, nes jiems eglutė buvo per aukšta.
Dauguma „Lietuvos ryto“ televizijos kalbintų klaipėdiečių sakė, kad eglutėmis jau pasirūpino.
„Gal kokius 7-8 metus puošiame dirbtinę eglutę. Kodėl ne natūralią? O kam kirsti, jeigu yra kitų galimybių? Reikia kuo mažiau išnaudoti gamtą ir arba kokią šaką pasipuošti“, – sakė pašnekovas.
Kitas patikino, kad pasipuošė žaliaskarę. O šventėms pasibaigus ją tiesiog sukūrens židinyje.
„Mes miške – girininkijoje eglutę perkame, kad būtų kvapas kalėdinis. Bet tai darome ir puošiame Kūčių dieną – prieš Kalėdas“, – kalbėjo klaipėdietė.
Teigiama, kad masinė kalėdinių eglučių prekyba prasidės gruodžio pradžioje. Šiemet eglučių kainos svyruoja nuo 10 iki 50 eurų.
Leidžia išsirinkti ir nukerta
Penktadienį, paskutinę lapkričio dieną Valstybinių miškų urėdija (VMU) savo padaliniams bei girininkijoms išsiuntinėjo kainoraščius.
„Prekiauti eglutėmis pradėsime pirmadienį – nuo gruodžio 3 dienos“, – sakė greta Vilniaus esančio VMU Nemenčinės padalinio girininkas Marius Kvietkauskas.
Jis paaiškino, kad eglučių kainos kainoraštyje nurodytos atsižvelgiant į jų ūgį.
Pavyzdžiui, žemesnė nei metras eglutė kainuos 2 eurus, nuo 1 m iki 1,5 m ūgio – 3 eurus. Ūgtelėjusios iki 1,5 – 2 metrų žaliaskarės kaina sieks 7 eurus, iki 2-3 metrų – 13 eurų.
Brandesnės 3-4 metrų ūgio eglutės kainuos 20 eurų, o visų aukštesnių kaina bus 40 eurų.
„Kasmet prieš Kalėdas girininkijoje parduodame apie 150-200 eglučių.
Prie pat girininkijos pastato esame pasodinę eglučių plantaciją. Jų iš anksto nekertame. Paprastai žmonės atvažiuoja su vaikais – juk tai vaikų šventė. Jie išsirenka medelį, ir mes nupjauname.
Taip darome kone dešimt metų. Mat nelieka tokio nelengvo galvosūkio, kur dėti neparduotas, bet nukirstas eglutes. Deginti juk gaila“, – kalbėjo girininkas M.Kvietkauskas.
Vienintelis sunkumas pirkėjams – atvykti į girininkiją tenka tik darbo valandomis. Mat girininkijos dirba nuo 8 val. iki 17 val., o poilsio dienomis – ilsisi.
Vazonėliuose – brangesnės
Pasak VMU atstovės Linos Liepytės, Kalėdinių eglučių kaina vazonėliuose svyruoja nuo 5 iki 40 eurų (su PVM). Ji taip pat priklauso nuo medelio dydžio ir rūšies, pavyzdžiui, paprastoji eglė iki 1 metro aukščio kainuoja 5 eurus, paprastoji eglė virš 2 metrų – 40 eurų.
Eglutes vazonuose švenčių belaukaintiems žmonėms siūlo Kauno, Dubravos, Kretingos, Alytaus, Biržų, Joniškio, Kazlų Rūdos, Radviliškio, Rietavo, Rokiškio, Ukmergės regioniniai padaliniai.