Naujas kainų šuolis: teks gerokai papurtyti piniginę perkant ir duoną Geografija. Pigesnių miltų dairosi Lenkijoje ir net Vengrijoje

2018 m. lapkričio 17 d. 10:30
Šįmet grūdų kainos pašoko maždaug ketvirtadaliu. Naivu tikėtis, kad pabrangę miltai nepadidins ir duonos kainų. Tačiau kepėjai tam turi ir kitą priežastį – privalo kelti darbuotojų algas.
Daugiau nuotraukų (7)
Kartais atrodo, kad supaisyti duonos kainų neįmanoma. Jos pasiūla yra ypač didelė, gaminių įvairovė – taip pat. Duonos puskepalį galima nusipirkti ir už 0,9, ir už 1,3 euro ar dar brangiau.
Kilogramo kainos taip pat labai margos. Antai interneto parduotuvėje barbora.lt tiek juodos duonos gali atsieiti ir 1,46, ir 5,86 euro. Įprastinio batono kilogramas taip pat gali kainuoti ir 1,5, ir 1,9 euro.
Nustatyti vidurkį itin sunku. Tačiau kepėjai įspėjo, kad šįmet jis bus didesnis nei pernai.
Spaudžia ir konkurencija
Vasarą Kėdainiuose atvėrusi duris „Norfos“ įmonių grupei priklausanti „Rivonos“ duonos kepykla kol kas dirba iš lėto. Nors jos pajėgumas – 40 tonų duonos kepinių per parą, dabar iškepama apie 6 tonas.
„Negalima skubėti, nes kiekvienai duonos rūšiai išleisti į rinką reikia laiko. Be to, neįmanoma pabėgti nuo konkurencijos, o ji šiame sektoriuje labai didelė. Net ir „Norfos“ parduotuvėse patys turime atrasti duonai vietą jos lentynose.
Joks vadybininkas neleis ten sukrauti prastų produktų.
Mūsų privalumas – santykinai maža savikaina, nes kepykla yra šiuolaikinė, darbo našumas didelis“, – sakė jos kulinarijos ir konditerijos cecho vadovas Antanas Šiuša.
Pavyzdžiui, birželį, kai buvo kepamos bandomosios partijos batonų, jie kainavo vos po 16 euro centų. Vėliau, procesui įsibėgėjus, jų kaina padvigubėjo.
Nors „Norfos“ grupėje yra žaliavos tiekimo įmonių, ji, pasak A.Šiušos, perkama nebūtinai iš saviškių, bet ir iš kitų, įvertinus kokybę ir kainą. Pastarosioms šįmet didelę įtaką padarė gamta.
„Miltų kokybė duonos pramonei – vienas didžiausių rūpesčių. Kiekvieno malūno žaliava yra skirtinga, didelės įtakos daro ir sezoniškumas.
Šiuo metu kaip tik bandome išsirinkti tiekėjus, todėl perkame net keturių įmonių miltus. Kaskart, gavus naują siuntą, tenka prisitaikyti, nes labai skiriasi miltų kokybės parametrai, todėl nėra paprasta užmaišyti tešlą“, – kalbėjo A.Šiuša.
Miltai – net iš Vengrijos
A.Šiušos teigimu, šiuo metu duonos kepėjams – apskritai iššūkių laikas, nes malūnai pradėjo tiekti miltus iš naujojo grūdų derliaus.
„Labai sunku suprasti, kokios nusistovės jų kainos. Nors daug grūdų eksportuojama, vietos malūnai jas smarkiai pakėlė. Lenkiški ar net vengriški miltai gerokai pigesni, o kokybė – tokia pat.
Todėl dalį miltų perkame Lenkijoje, dalį atsivežėme iš Vengrijos ir su jais eksperimentuojame. Pagal parametrus jie yra aukštesnės kokybės, o kaina daug mažesnė nei lietuviškų“, – pasakojo A.Šiuša.
Pasak Rokiškio rajone veikiančios bendrovės „Lašų duona“ vadovo Zenono Akramavičiaus, šiemet grūdai, palyginti su praėjusiais metais, pabrango 25 procentais – tonos kaina pakilo maždaug 50 eurų – iki daugiau nei 200 eurų. Todėl neįtikėtina, kad jų perdirbėjai nekeltų kainų.
„Nereikia stebėtis ir tuo, kad Lenkijoje miltai kainuoja pigiau. Abu Lietuvos malūnai – ir „Kauno grūdų“, ir „Malsenos plius“ – yra mažyčiai, palyginti su lenkų įmonėmis. Mūsiškiai per metus sumala tiek grūdų, kiek lenkai per porą mėnesių.
Tad duonos kepėjams lieka vienas kelias – mažinti gamybos sąnaudas, atnaujinti ir robotizuoti kepyklas.
Tai vienintelis būdas išlikti“, – sakė Z.Akramavičius.
Tenka kelti atlyginimus
Apie kainas vieni duonos kepėjai išvis nelinkę kalbėti, tačiau kiti neslepia, kad jų šuolio nepavyks išvengti.
Anot „Lašų duonos“ kepyklos vadovės Ivetos Aukštuolienės, dėl to netgi nekyla abejonių. Tačiau persvarstyti kainodarą verčia ne tik pabrangę miltai, nes didžiąją dalį duonos ir kitų miltinių kepinių savikainos sudaro darbo užmokestis – žaliavos kaina joje teužima penktąją dalį.
„Miltai smarkiai pabrango, nors mums galbūt paprasčiau nei kitiems, nes pati bendrovė augina grūdus ir juos mala. Bet kepinių kainas tikrai teks kelti.
Kiek? Dar skaičiuojame, stebime kitus rinkos dalyvius. Tačiau neišvengiamai reikia kelti darbo užmokestį, o tai turi labai daug įtakos“, – sakė I.Aukštuolienė.
Kepykloje apie 80 proc. darbuotojų yra ilgamečiai, tad įmonei darbo jėgos nestinga. „Bet žmonės nebegali pragyventi gaudami 500 eurų algos. Kad galėtume tiek sumokėti, su mokesčiais reikia jau tūkstančio eurų. Norint atlyginimą padidinti 50 eurų, reikia turėti 100 eurų.
Maža to, ir elektra brangsta, ir dujų kainos svyruoja. Todėl gerų žinių vartotojams neįmanoma nusiųsti. Parduotuvių lentynose duonos kainos tikrai keisis“, – tikino I.Aukštuolienė.
duonaKainamiltai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.