Vienoje sostinės ligoninėje atskleista korupcijos schema

2018 m. lapkričio 14 d. 10:59
Dar papildyta
Vilniaus Šv. Roko ligoninė pastaruosius dvejus metus vykdytuose pirkimuose protegavo įmonę „Likvira“, nustatė Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT).
Daugiau nuotraukų (1)
Bendrovė taip pat įpareigota nutraukti automobilio pirkimo sutartį su „Fakto autocentras“, nes laimėtoja pateikė techninių reikalavimų neatitikusį pasiūlymą.
VPT dėmesio sulaukė keturi bendrovės „Likvira“ laimėti mažos vertės pirkimai, vykdyti nuo 2016-ųjų. Ligoninė įsigijo patalynės komplektų, patalpų valymo ir dezinfekavimo priemonių, tualetinių kėdžių. Bendra įsigytų prekių vertė – beveik 137 tūkst. eurų.
Tarnyba konstatavo, kad ligoninė, vykdydama pirkimus, kvietė teikti pasiūlymus trims skirtingoms įmonėms, tačiau dauguma jų, kaip skelbiama viešai, negamina arba neprekiauja tuo, ką ligoninė siekė įsigyti.
Anot VPT, „Likviros“ veiklos sritys yra geležinkelių transportas, mažmeninė prekyba, stiklas ir jo gaminiai, pati bendrovė dar nurodo prekiaujanti virtuvės indais.
„Nepaisant to, „Likvira“ buvo kviečiama pirkimuose teikti pasiūlymus tokių prekių, kuriomis oficialiai neprekiauja, ir buvo pripažinta pirkimų laimėtoja, kaip pasiūliusi mažiausią kainą. Palyginus prekių kainas rinkoje, akivaizdu, kad pirkdama iš „Likvira“ Šv. Roko ligoninė daugeliu atvejų permokėjo“, – teigia VPT.
„Tarnyba konstatuoja, kad perkančioji organizacija protegavo UAB „Likvira“, sudarė jai palankesnes sąlygas laimėti pirkimuose“, – rašoma tarnybos pranešime.
Neviešino įkainių
Pažymima, kad pirkimo sutartis ligoninė paskelbė pavėluotai, neviešino įkainių, laimėtojo teikto pasiūlymo.
VPT taip pat nustatė, kad Šv. Roko ligoninė pažeidė teisės aktus įsigydama automobilį. Pasak tarnybos, šią vasarą skelbto pirkimo reikalavimuose nustatyta, kad automobilio aukštis turi būti 170–186 centimetrai, ratlankių matmenys – R14 arba R15. Bendrovė „Krasta Auto Vilnius“ pasiūlė automobilį „Fiat Doblo“, tačiau ligoninė nusprendė įsigyti kitos konkurso dalyvės, „Fakto autocentras“ pasiūlytą „Citroen Berlingo“.
„Automobilio Citroen Berlingo aukštis tiekėjo pasiūlyme nurodytas 188 cm, tiekėjas taip pat pasiūlė R16 vasarinių ir žieminių ratų komplektus su plieniniais diskais ir diskų gaubtais.
Perkančioji organizacija, pirkimo sąlygų neatitinkantį pasiūlymą pripažinusi tinkamu ir su tiekėju sudariusi pirkimo sutartį, pažeidė Viešųjų pirkimų įstatyme įtvirtintą skaidrumo principą ir neužtikrino racionalaus lėšų panaudojimo. Šią pirkimo sutartį Šv. Roko ligoninė turėtų nutraukti“, – skelbia VPT.
Rėmėjus lydi sėkmė
Ligoninių ar su jomis susijusių asociacijų rėmėjai laimi didelę dalį remiamų gydymo įstaigų viešųjų pirkimų.
Tai rodo trečiadienį žurnalistams pristatytas Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) analitinės antikorupcinės žvalgybos pareigūnų atliktas tyrimas.
Tarnyba skelbia nustačiusi atvejų, kai ligoninių viešuosius pirkimus laimi įmonės, suteikusios paramą arba tiesiogiai perkančiajai organizacijai arba su ja susijusiems paramos gavėjams.
Išanalizavusi 2015–2017 metais Santaros klinikose vykdytus viešuosius pirkimus ir gautą paramą, STT nustatė, kad 319 juridinių asmenų laimėjo Santaros klinikų vykdytų viešųjų pirkimų už beveik 164 mln. eurų.
Per tą patį laikotarpį 216 verslo bendrovių skyrė beveik 8 mln. eurų paramos Santaros klinikoms arba su jomis susijusiems paramos gavėjams.
Nustatyta, kad per tą patį laikotarpį 123 įmonės laimėjo Santaros klinikų organizuotus viešuosius pirkimus ir suteikė paramos.
2015–2017 metais šie juridiniai asmenys (t. y. 39 proc. viešųjų pirkimų laimėtojų) suteikė daugiau kaip 4 mln. eurų paramos Santaros klinikoms ir su jomis susijusiems paramos gavėjams bei laimėjo 87 proc. (daugiau kaip 142 mln. eurų) Santaros klinikų viešųjų pirkimų vertės.
Be to, STT atkreipia dėmesį, kad Santaros klinikų organizuotus viešuosius pirkimus laiminčios įmonės paramą pervedė ne tik į Santaros klinikų paramos sąskaitą, bet ir 28 paramos gavėjams, registruotiems Santaros klinikų adresu ir dar 42 paramos gavėjams, kuriems vadovauja Santaros klinikų darbuotojai.
STT šių metų vasarį paskelbė Santaros klinikose tirianti galimą kyšininkavimo mechanizmą, kai už laimėtus viešuosius pirkimus iš įmonių reikalauta neteisėto finansinio atlygio jį užmaskuojant kaip paramą.
Santaros klinikų buvusį vadovą Kęstutį Strupą teisėsauga įtaria per ligoninės Informatikos ir plėtros centro direktorių Romualdą Kizlaitį tarusis su įmonėmis, kad šios už laimėtus viešuosius pirkimus pervestų Santaros klinikoms galimai neteisėtą finansinį atlygį, užmaskuotą kaip paramą.
Tokiu būdu K. Strupas įtariamas taręsis mažiausiai penkis kartus, Santaros klinikose vykstant viešiesiems pirkimams informacinių technologijų srityje.
Teisėsauga pareiškė įtarimus ir R. Kizlaičiui bei keliems kitiems Santaros klinikų darbuotojams, privačių įmonių atstovams.
K. Strupas ir R. Kizlaitis teisėsaugos įtarimus neigė.
Duomenys kelia nerimą
Lina Šriubienė,
Sveikatos apsaugos ministro patarėja 
"Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ir ministerijos vadovybė labai vertina STT atliktą analizę ir joje pateiktus faktus apie mūsų šalies gydymo įstaigų gaunamą paramą iš verslo subjektų ir kiek viešuosius pirkimo konkursus laiminčios įmonės teikia paramos gydymo įstaigoms.
Analizėje teikiami duomenys išties įspūdingi ir keliantys nerimą. Iš jos matyti, kad ligoninių viešuosius pirkimus laimi įmonės, suteikusios paramą perkančiajai organizacijai arba su ja susijusiems paramos gavėjams.
Ir tokių atvejų yra labai daug, kuomet gydymo įstaigose daugiau kaip pusę įstaigos viešųjų pirkimų laimi tokios paramos teikėjai.
Visgi šie faktai nenustebino, nes SAM vadovybės iniciatyva ministerijos korupcijos prevencijos specialistų surinkta informacija apie gydymo įstaigų gaunamą paramą iš verslo subjektų parodė labai panašią situaciją.
O įvertinus tokius nerimą ir abejonių keliančius faktus, SAM korupcijos prevencijos specialistai parengė ir gydymo įstaigoms išsiuntė specialias rekomendacijas, kurių nurodė laikytis, siekiant užtikrinti maksimalų skaidrumą įstaigų veikloje.
Neabejotinai, šioje srityje ir toliau bus dirbama, siekiant ją tobulinti ir skaidrinti. Tad išanalizavus naujausią STT informaciją ir teikiamus duomenis, bus sprendžiama, kokias dar papildomas priemones inicijuoti.
Tai labai svarbu, nes, deja, sveikatos sektorius vis dar yra tarp lyderių pagal korupcijos apraiškas, lyginant su kitomis sritimis.
Štai, pavyzdžiui, keletas pasiūlymų gydymo įstaigoms, kaip būtų galima išvengti galimų korupcinio pobūdžio apraiškų.
Pirmiausia, įsiregistruoti paramos gavėjo statusą.
Antra, viešinti įstaigos teisę gauti paramą (pagal Labdaros ir paramos įstatymą) įstaigos svetainėje, skelbimų lentose, išdėstyti lankstinukus matomose vietose, vykdyti aiškinamąjį darbą jeigu lankytojai teiraujasi dėl paramos suteikimo;
Trečia, viešinti kokiems tikslams įstaiga gali panaudoti gautą paramą (medikų kvalifikacijos kėlimui, gyventojų sveikatos stiprinimui, informavimui ir pan.).
Ketvirta, pacientui siūlant pinigus, medicinos personalas turi išaiškinti asmens teisę remti įstaigą ir kokiu būdu tai daroma (įmokama į įstaigos kasą, mokėjimo pavedimu per banko įstaigą), siekiant išvengti konfliktinės situacijos ir policijos kvietimo galimo kyšio atveju;
Penkta, teikti viešas ataskaitas apie gautos paramos panaudojimą."
 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.