Tačiau būtų dar geriau, kad atliekos jose net nenugultų. Tam pakaktų atsigręžti ir į atsakingą vartojimą, o vienas paprasčiausių būdų tą daryti – atsisakyti dabar masiškai naudojamų plastikinių pirkinių maišelių ir vietoje jų rinktis daugkartinius. Tačiau kaip išsiugdyti šį įprotį?
Gintarė Dambrauskaitė, jau keletą metų gyvenanti pagal „Zero Waste“ (nulinių atliekų) principus, sako jau seniai nebenaudojanti vienkartinių plastiko maišelių.
„Jeigu koks plastikinis maišelis ir pasiekia mūsų namus, jis nebūna išmetamas tol, kol visiškai nesuplyšta ir tampa nebenaudojamas.
Į namus užklydusius maišelius galima panaudoti kaip šiukšlių maišus, juose laikyti pradarytus arba prapjautus maisto produktus – vietoje aliuminio folijos ar kitų dalykų“, – primena aplinką siekianti tausoti vilnietė.
Gintarė pasakoja pirmąjį savo daugkartinį maišelį įsigijusi maždaug prieš dešimtmetį ir per tą laiką jų sukaupė jau nemažą paletę, kurią sudaro skirtingų dydžių ir medžiagų maišeliai.
Tad apsisprendusiems mažinti plastikinių maišelių naudojimą ir vietoje jų rinktis aplinkai draugiškus daugkartinius, Gintarė pataria pirmiausia įsigyti bent keletą įvairių dydžių daugkartinių maišelių.
„Taktika, kurią taikyčiau pirmiausia, būtų įsigyti tokį daugkartinį maišelį, kuris džiugintų. Skamba turbūt keistai, tačiau maišelį, kuris mums labai gražus, patogus ar su kuriuo susiję kokie nors malonūs prisiminimai (pavyzdžiui, gal tai buvo brangaus žmogaus dovana), yra gerokai maloniau nešiotis ir tikrai daug paprasčiau prisiminti einant apsipirkti“, – pastebi G. Dambrauskaitė.
Vietoje plastikinių maišelių rinktis daugkartinius arba popierinius maišelius, kuriuos taip pat galima naudoti daug kartų, skatina ir prekybos tinklas „Rimi“. Čia jau galima įsigyti ir medžiaginius daugkartinio naudojimo maišelius, skirtus vaisiams, daržovėms, riešutams – šiuos maišelius galima skalbti ir taip pat naudoti daug kartų.
„Plastikinių maišelių kol kas parduodama daugiau, tačiau daugkartinio naudojimo maišelių populiarumas didėja. Tiesa, trečdalį mūsų plastikiniams maišeliams pagaminti naudojamų medžiagų sudaro perdirbtas plastikas, – teigia prekybos tinklo „Rimi“ viešųjų ryšių vadovė Giedrė Buivydienė. – Matome, kad pirkėjai mielai naudotųsi daugkartiniais maišeliais, tačiau neretai pamiršta juos pasiimti.
Todėl svarbu apie tai daugiau kalbėti, skatinti daugkartinių maišelių naudojimo iniciatyvas ir išsiugdyti įprotį daugkartinį maišelį visada nešiotis su savimi.“
G. Dambrauskaitė pritaria, kad daugkartinių maišelių naudojimas yra įprotis, kurį pamažu išsiugdyti galima kiekvienam – tam tereikia šiek tiek pastangų.
„Įsigiję sau patinkančius įvairių dydžių maišelius, nieko nelaukę įsidėkite juos į savo rankinę ar kuprinę. Kuo mažesnės rankinės – tuo kompaktiškesnius maišelius rinkitės. Aš mėgstu plonos medvilnės maišelius, nes jie kruopščiai susilanksto ir neužima daug vietos, be to, maži daugkartiniai maišeliai bet kuriuo atveju kompaktiškai susipakuoja ir telpa į bet kokią kišenę. Kai apsipirkusi grįžtu namo, iškraunu maišelius ir iš karto grąžinu juos į vietą, kad kitą kartą nepamirščiau“, – patarimais dalijosi gyvenimo be atliekų filosofijos besilaikanti vilnietė.
Mergina priduria, kad vis dėlto pamiršus ar neturint daugkartinio maišelio, visada yra galimybė parduotuvėje paimti ne plastikinį vienkartinį, o popierinį maišelį. „Vieną tokį popierinį maišelį kartą parsinešėme namo ir jau turbūt pusę metų jį naudojame popieriaus atliekoms. Išnešame, išmetame turinį į popieriaus rūšiavimo konteinerį, ir parsinešame maišelį atgal namo“, – pasakojo pašnekovė.
Siekiantiems atsakingiau vartoti mergina taip pat pataria kas kartą apsiperkant pagalvoti, ar tikrai būtina perkamą produktą dėti į maišelį ar kitaip supakuoti. „Kai kuriuos dalykus perku visiškai be jokios pakuotės, nenaudoju net savo daugkartinio maišelio. Bananų kekė tikrai gali būti ir be maišelio, kaip ir arbūzas, trys cukinijos ar du pomidorai. Maišelius naudoju tada, kai perku daugiau tos pačios rūšies produktų. Namie vis tiek viską dar kartą gerai nuplauname, tad nėra ko baimintis“, – įsitikinusi ji.
Mergina tvirtina, kad toks paprastas dalykas, kaip daugkartinių pirkinių maišelių naudojimas, jai teikia labai daug mažų džiaugsmo akimirkų: „Visada prisiminti nešiotis maišelius mane skatina malonus atpildas, kai grįžusi namo išsikraustau savo pirkinių maišą, kuriame nėra plastiko atliekų. Tas jausmas, užsidirbus karmos taškų gamtos atžvilgiu, yra labai malonus, todėl jei kurį kartą pamirštu pasiimti maišelį, jaučiu lengvą sąžinės graužimą. Tokiu atveju į rankas pasiimu tiek produktų, kiek telpa be maišelio. Tai lyg maža bausmė sau už tai, kad neapdairiai pamiršau pasiimti pirkinių maišelį“, – šypteli G. Dambrauskaitė.
Keli paprasti patarimai, kurie padės nepamiršti daugkartinio pirkinių maišelio
Įsigykite bent keletą įvairių dydžių maišelių, skirtų mažesniems ir didesniems pirkiniams.
Maišelis turi būti kompaktiškas ir patogus, o geriausia, jei jis yra dovanotas brangaus žmogaus ir kelia jums malonius prisiminimus.
Turėkite bent vieną patogiai susilankstantį mažą maišelį, kurį galite prisisegti prie savo rankų pakabuko – taip maišelis visada bus šalia, kai tik jo prireiks. Laikykite maišelius gerai matomoje vietoje, kad išeinant iš namų maišelis neliktų nepastebėtas.
Visada turėkite keletą daugkartinių pirkinių maišelių automobilyje (ant galinės sėdynės, sėdynių kišenėse ar bagažinėje).
Panaudoję maišelį visada vėl padėkite jį į tą pačią vietą. Įtraukite savo vaikus: pasakokite jiems, kodėl svarbu naudoti daugkartinius pirkinių maišelius, ir paprašykite jų jums priminti apie daugkartinį maišelį einant apsipirkti.
Išsikelkite iššūkį – pavyzdžiui, pamėginkite vieną dvi savaites išsiversti be jokio plastikinio maišelio. Pirmomis dienomis gali būti nelengva, bet vėliau net nebekils minčių, kad gali būti kitaip.