Turtuoliai superka salas, tik sekasi ne visiems

2018 m. rugsėjo 8 d. 22:56
Lrytas.lt
Mada įsigyti negyvenamą salą įsigalėjo šio amžiaus pradžioje. Nors, palyginti su pradžioje buvusiu ažiotažu perkant neįprastą nekilnojamąjį turtą (NT) aprimo, rinka kaip ir anksčiau tebėra gyva ir reguliariai pasipildo naujais prabangiais pasiūlymais.
Daugiau nuotraukų (15)
Pavyzdžiui, birželio pabaigoje pasiūlyta įsigyti rojaus kampelį Karibų jūroje, pavadintą „Little Pipe Cay“. Už šį NT tikimasi gauti 85 mln. JAV dolerių (beveik 73 mln. eurų). Jei tikėtume objekto pardavimu besirūpinančiu agentu, sala domina pirkėjus iš Europos, Kinijos, Rusijos, Artimųjų Rytų ir JAV.
Nesėkmių sala
Dažniausiai negyvenamą salą sugalvoja įsigyti turtuoliai verslininkai ir garsenybės. Nuosavas salas turi aktoriai Johnny Deppas, Melas Gibsonas, Leonardo DiCaprio, „Virgin Group“ įkūrėjas Richardas Bransonas, magas
Davidas Copperfieldas, vienas „Microsoft“ įkūrėjų Paulas Allenas, vykdomasis korporacijos „Oracle“ direktorius Larry Ellisonas, rusų milijardierius ir buvęs kandidatas į prezidentus Michailas Prochorovas, „Facebook“ įkūrėjas Markas Zuckerbergas. Teisybės dėlei reikia pasakyti, kad pastarasis valdo ne ištisą salą, o du didelius sklypus, kurių vertė 140 mln. JAV dolerių, Havajų Kauai saloje.
Šios srities inovatorius – milijardierius graikas Aristotle'is Onassis. Jis dar 1963 m. nusipirko Graikijos Skorpios salą Jonijos jūroje.
Salos, kaip ir garsiojo jos savininko, likimas neįprastas. Skorpios sala tapo nacionaline Graikijos nuosavybe, o tuo pačiu – Onassių šeimos kapinėmis. Tad gal ir nekeista, kad ją supa legendos apie siaubingą šeimos prakeiksmą.
Saloje palaidotas pats Onassis, jo sūnus Alexanderis, neaiškiomis aplinkybėmis žuvęs 1973 m., bei dukra Christina. Ją 1988 m. rado viešbučio Buenos Airėse (Argentina) vonios kambaryje. Skrodžiant aptikta, kad 37-erių moters plaučiai buvo pabrinkę.
Visos Onassių imperijos – taip pat ir Skorpios salos – paveldėtoja tapo Aristotle'io anūkė Athina Onassis. Tačiau šio amžiaus pirmajame dešimtmetyje ji nusprendė atsikratyti sala, kurios išlaikymas per metus kainuoja 1,5 mln. eurų.
Skorpios sala domėjosi Kataro emyras Hamadas bin Khalifa Al Thani, rusų milijardierius Romanas Abramovičius, „Microsoft“ įkūrėjas Billas Gatesas, dainininkė Madonna ir dizaineris Giorgio Armani.
Pradinė salos pardavimo kaina buvo 200 mln. JAV dolerių. Nepaisant to, kad šiuo NT domėjosi daug turtuolių, su pardavimu iškilo keblumų. Apskritai tuo metu visą Graikijos NT rinką buvo apėmusi stagnacija, dėl prasidėjusios ekonominės krizės padidinti mokesčiai egzotiniam NT, o tai savo ruožtu lėmė, kad salas imta masiškai pardavinėti.
Skorpios salos atveju ledai pajudėjo 2013 metais. Tąsyk NT objektu rimtai susidomėjo rusų milijardierius Dmitrijus Rybolovlevas. Tačiau formaliai salos pirkėju tapo ne jis pats, o viena trąšų gamintojo „Uralkali“ kompanijų, veikusių turtuolio dukros Jekaterinos interesais. Žiniasklaida skelbė, kad sala D.Rybolovlevui kainavo 120 mln. JAV dolerių. Tačiau ilgainiui paaiškėjo, kad rusas tapo ne salos savininku, o ilgalaikiu nuomininku, įgijusiu teisę į šį NT 99-eriems metams.
Pasirodo, parduoti Skorpios salos neleidžia Aristotle'io Onassio testamentas. Jame nurodyta, kad įpėdiniai parduoti salą gali tik tuo atveju, jei nebeturi pinigų jai išlaikyti. Bet net ir tuomet šeimos kapinės ir joms priklausanti teritorija visam laikui lieka Onassių šeimos nuosavybe.
Labai malonu, care
Praėjus ketveriems metams po sandorio, D.Rybolovlevas iš Graikijos valdžios atstovų gavo ilgai lauktą leidimą saloje imtis statybų. Milijardierius planavo į salos infrastruktūrą investuoti apie 120 mln. eurų. Tai turėjo būti prabangaus komplekso, kelių vilų statybos. Įgyvendinant projektą taip pat ketinta visiškai restauruoti „East Beach“ pastatą, o greta jo – įrengti sporto objektus.
Bendras statybų aikštelės plotas – kiek daugiau nei 13 tūkst. kv. metrų. Verslininko atstovų teigimu, projekto vadinti turistiniu negalima. „Tai nėra grynai verslo projektas. Statomas privatus kompleksas šeimai ir jos svečiams“, – paaiškino jis.
Vis dėlto D.Rybolovlevo atstovas nepaneigė, jog gali būti, kad kada nors iš objekto bus tikimasi uždirbti.
Tai jau taisyklė, kad yra du žemių salose pirkėjų tipai. Vienas salas perka dėl savęs, kitas jas vertina kaip ilgalaikį investicinį projektą. Tačiau pasitaiko ir kur kas ekstravagantiškesnių motyvų.
2017 m. rudenį rusų milijonierius ir buvęs Valstybės Dūmos deputatas Antonas Bakovas pareiškė ketinantis sukurti Romanovų imperijos valstybę, kuri turės savo teritoriją salose Ramiajame vandenyne. A.Bakovas apie tai kalbėjosi su Kiribačio valdžia, iš kurios tikėjosi išsinuomoti tris negyvenamas salas, tačiau sandoris galiausiai neįvyko.
Vis dėlto verslininkas nenuleido rankų ir kreipėsi į Gambijos prezidentą Adamą Barrow. Vyrai jau buvo sutarę Gambijos teritoriniuose vandenyse supilti dirbtines salas, tačiau kilo skandalas dėl netikro memorandumo, kuriuo Romanovų imperija turėjo būti pripažinta valstybe.
Gambijos vyriausybė oficialiai pareiškė, kad jokio memorandumo nepasirašė. Pridėjo ir tai, jog apskritai neketina turėti jokių reikalų su žmonėmis, kurie ketina Gambiją panaudoti apgaulingiems projektams.
Atsakydamas į tai A.Bakovas išdėstė, kad šis pareiškimas – netikras, be to, jį išspausdino nieko bendro su Gambijos vyriausybe neturinti žiniasklaida. Tad buvęs politikas jau ruošiasi persikelti į salas, tik nežinia, kada tai nutiks.
Nepaisant nieko
Įsigeidus nusipirkti salą, reikėtų nusiteikti juridiškai sudėtingam procesui. Ir nors kasmet viešai siūloma įsigyti apie 300 privačių salų, kaip rodo aprašyti pavyzdžiai, ne visada derybos būna sėkmingos arba prisieina gaišti laiką laukiant leidimo statyboms, rašo lenta.ru.
Todėl specialistai tikina, jog iš salos išpešti potencialios naudos įmanoma tik tuo atveju, jei prie sandorio prisideda patyręs plėtotojas, suvokiantis, kaip toliau vystysis projektas, patikimas partneris vietos rinkoje ir rankose turimi visi reikiami dokumentai. Negana to, išsivysčiusiose šalyse teks turėti reikalų su ekologais.
Salos kainą lemia daug faktorių, tačiau, priešingai nei vertinant kitokį NT, jos plotas daug nereiškia. Vienas svarbiausių dalykų, į ką atkreipiamas dėmesys renkantis salą – jos geografinė padėtis: privati sala Europoje bus daug brangesnė nei sala Karibų jūros baseine ar Ramiojo vandenyno pietuose, kur dažnesnės vėtros ir cunamiai.
Kiek pinigų išleisite, priklauso ir nuo juridinių ribojimų. Pavyzdžiui, kai kurios vyriausybės (Seišeliuose, Maldyvuose, Kosta Rikoje, Fidžyje) jų teritorijoje esančias salas leidžia tik perleisti ilgalaikei nuomai. O štai Bermuduose užsieniečiai gali įsigyti salų, tačiau išimtinai asmeninėms reikmėms – komerciškai panaudoti šiuos žemės sklypus draudžiama.
Reikia įvertinti ir infrastruktūrą saloje. Jei tai negyvenama sala, joje nebus elektros, reikės pasirūpinti geriamo vandens tiekimu, generatoriais. Visa tai nemenkai kainuoja. Neverta pro akis praleisti ir galimybės salą pasiekti: ar į ją įmanoma atplaukti valtimi, o gal būtinai reikės sraigtasparnio?
Europoje ir JAV pardavinėjamų salų kaina varijuoja nuo vieno iki penkių milijonų eurų, o laukinių salų Kanadoje, Ramiajame vandenyne galima rasti vos 25-100 tūkst. JAV dolerių (21,5-85,7 tūkst. eurų). Palyginti nebrangiai kainuojančių salų yra aplink Turkiją ir Kroatiją.
Vis dėlto populiariausi pirkiniai – Karibų jūroje ir Ramiajame vandenyne, nepaisant to, kad jie – ir patys brangiausi: kaina gali siekti kelias dešimtis, o kartais – ir šimtus milijonų JAV dolerių.
Jei perkate mašiną, galite nusipirkti ir salą
NT tarpininkas Farhadas Vladi, kuris per savo karjerą pardavė apie 3 tūkst., o išnuomavo apie 29 tūkst. salų, ši NT rūšis – kur kas mažiau likvidi nei kitos. „Potencialių pirkėjų nėra daug, o paklausa per ekonominę ar finansų krizę gali ir visiškai išnykti“, – sakė F.Vladi.
Vis dėlto būtent jam priklauso frazė – jei galite nusipirkti automobilį, tikrai galėsite įsigyti ir salą. Jei abejojate, ar salos jums reikia, F.Vladi pataria – pirma ją išsinuomokite. Savaitę ar dvi pagyventi saloje sau gali leisti ne tik milijonieriai.
Trumpalaikės nuomos tinklapyje „Airbnb“ reguliariai pasirodo panašią paslaugą siūlančių skelbimų. Pavyzdžiui, vienintelę Bird saloje Karibų jūroje esantį namuką parai galima išsinuomoti už 500 JAV dolerių. Jei vykstate su kelių asmenų kompanija, sumą padalinkite.
Asmeninį rojų Lark Cave saloje taip pat Karibų jūroje jums pasiūlys už dar mažesnę – 250 JAV dolerių parai – kainą. Už tai jums priklausys visais civilizacijos atributais – net ir internetu aprūpintas namukas.
salosturtuoliai^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.