Kaip tie kilimai gaminami, portale rbc.ru pasakoja Julija Sapronova.
Iranas yra didžiausias pasaulyje kilimų eksportuotojas. Iki kovo mėnesio ši šalis išsiuntė į užsienį kilimų už 424 mln. JAV dolerių, o Jungtinių Valstijų dalis – 30 procentų šios sumos.
Naujų sankcijų paskelbimas gali turėti įtakos Irano darbo rinkai, kur kilimų gamyba užsiima daugiau kaip 1 milijonas žmonių. Apie 50 proc. iš to skaičiaus gali netekti darbo.
Persiški kilimai yra neatskiriama Irano kultūros dalis.
Jų gamyba prasidėjo daugiau nei prieš 2 tūkstančius metų ir klesti iki šiol, todėl šalis tapo pirmaujančia pasaulyje rankų darbo ir mašininės gamybos kilimų gamintoja ir eksportuotoja.
Per laikotarpį nuo 2017 metų kovo iki 2018 metų kovo kilimų eksportas atnešė Iranui 424 milijonus JAV dolerių, o Jungtinių Valstijų dalis – 30 procentų šios sumos.
Iranas eksportuoja kilimus į 80 šalių.
Visus persiškus kilimus galima suskirstyti į tris grupes pagal dydį: dideli (3x4 m), vidutinio dydžio (2x3 m) ir maži (1x1,15 m).
Paprastai jie vadinami miestų ar regionų, kur yra gaminami, garbei.
Kilimai gaminami arba iš šilko, arba iš vilnos, dažytos natūraliais dažais, naudojant dažinės raudės šaknis, graikinių riešutų lukštus, granatų žieves, vynuogių lapus ir kita.
Po to vilna plaunama švariu vandeniu ir džiovinama.
Kilimų gamyba yra daug darbo reikalaujantis procesas.
Rišant 70 cm ilgio kilimą užtrunkama maždaug mėnesį, o jo kainą nustato oficialūs valstybinės kompanijos atstovai, atsakingi už gamybą.
Šiuo metu kilimų gamyboje dažnai naudojamos kompiuterinės technologijos.
Kol pagaminamas vienas gaminys, darbas gali užtrukti nuo kelių mėnesių iki kelerių metų. Tai priklauso nuo jo dydžio ir rašto sudėtingumo.
Kiekvienas regionas išsiskiria savo ornamentika, pagal kurią galima spręsti, kur kilimas pagamintas.
Prieš pradedant rišti kilimą paruošiamas jo rašto eskizas.
Dideliuose Irano miestuose šiandien šis procesas dažniausiai būna kompiuterizuotas, natūralaus dydžio ornamentas siunčiamas meistrui, kuris paprastai dirba tiksliai pagal eskizą.
Irane kilimų gamyba šiuo metu užsiima apie 1 milijoną meistrų. Dažnai tai yra šeimos verslas.
Įvedus JAV sankcijas, be darbo gali likti 50 proc. šioje rinkoje triūsiančių žmonių.
Nusipirkti kilimą Irane galima bet kuriame turguje, tačiau dažnai vietoje tikrų persiškų kilimų turistams parduodami kiniški gaminiai.
Rankų darbo kilimai paprastai kainuoja daugiau už mašininės gamybos kilimus, o šilkiniai – brangiau už vilnonius.
Priklausomai nuo kilimo dydžio, dažų rūšies, medžiagos, gamybos būdo ir amžiaus jo kaina gali siekti 40 tūkst. JAV dolerių.
Pavyzdžiui, 2013 metų birželio mėnesį „Sotheby`s“ aukcione XVII amžiaus persiškas kilimas buvo parduotas už 33,7 mln. dolerių.
Šio amžiaus pirmojo dešimtmečio pradžioje JAV buvo pagrindinis kilimų iš Irano importuotojas: jų metiniai pardavimai sudarė 16,5 proc. viso pasaulio eksporto.
2011 metais šalis apribojo šių gaminių importą.
Praėjus aštuoniems mėnesiams po to, kai 2016 metais buvo atšauktos sankcijos, persiškų kilimų tiekimo į Jungtines Valstijas apimtys pasiekė 50 mln. dolerių.
Parengė Leonas Grybauskas