Batsiuviai žmones pažįsta iš batų: priklauso, kokią avalynę atneša Kaip gyvena ir išgyvena šiandieniniai batsiuviai: dvi istorijos

2018 m. rugpjūčio 18 d. 16:11
Dovydas Paslauskas
Šiais laikais avalynės pasirinkimas didesnis nei bet kada anksčiau – gyventojai gali rinktis avalynę nuo masinės gamybos batų iš Kinijos fabrikų iki vienetinių batų modelių iš privačių gamintojų ir dizainerių. Kai naujų batų pasiūla tokia didelė, o ir prieinamą kainą kiekvienas gali pasirinkti pagal savo kišenę – nuo keliolikos iki kelių šimtų eurų, kyla klausimas – ar gyventojams vis dar verta nešti taisyti senus batus?
Daugiau nuotraukų (5)
Juolab kad naujus galima įsigyti vos ne už avalynės taisymo kainą. Ar šiais laikais vis dar naudojamasi batsiuvių paslaugomis?
Batų taisymas – nepelningas?
Konkurencija tarp avalynės gamintojų ir taisytojų Kėdainiuose nėra didelė.
Čia keturi asmenys, teikiantys avalynės taisymo paslaugas, verčiasi individualia veikla, o senamiestyje įsikūrę „Batų namai“ ne tik taiso batus, bet ir juos gamina. Tačiau iš batų taisymo – maža naudos. Bent jau taip teigia „Batų namų“ savininkas Žanas Maslauskas.
„Batų taisymas trunka ilgai ir negaliu pasakyti, kad atneša papildomų pajamų.
Žmonės kreipiasi, bet negali sau leisti mokėti 30 eurų už avalynės taisymą, nes jų pačių batai dažnu atveju tiek ir kainavo. O po to žmonės stebisi, kad pas mane brangu. Bet tai – natūralu. Juk nė vienas nepagalvoja, kiek laiko sugaištame tuos batus taisydami.
Jeigu papasakojus vaizdžiai, tai imkime pavyzdį – jeigu mes užtrauktuką siuvame dvi valandas, nes reikia jį išardyti, ištraukti siūlus, suklijuoti, tai mes ir siuvame jį dvi valandas. Tokiu atveju mes ir prašome sumokėti už atliktą darbą pagal jį atliekant sugaištą laiką.
Mes nepakalsime daugiau kulnų, nesutaisysime daugiau užtrauktukų, nei įmanoma suspėti. Todėl įkainiai ir yra nustatomi atsižvelgiant į tai, kai laiko užtrunkame teikdami paslaugą“, – sakę Ž.Maslauskas.
Viskas priklauso nuo sezoniškumo
Batsiuvių pajamos priklauso ne tik nuo teikiamų paslaugų kainos. „Giraitės turgavietėje“ įsikūrusios avalynės taisyklos savininkė Asta Bialaglovienė sakė, kad pajamoms už batų taisymą didžiausią įtaką daro sezoniškumas.
„Vasarą darbo yra, tačiau batsiuviams tai – ne pats pelningiausias laikas. Daugiau batų taisyti kėdainiečiai atneša rudenį, žiemą ir ankstyvą pavasarį, šaltuoju metų laiku“, – pasakoja A.Bialaglovienė.
Nori, kad avalynė tarnautų ilgai
Motyeris sakė, kad žmonės, norėdami, kad batai atlaikytų ne vieną sezoną ir būtų kokybiški, vis dėlto neša juos taisyti neskubėdami leisti pinigų naujų batų pirkimui.
„Dažniausiai batus taisyti neša vyresni gyventojai, kurie vertina patogumą ir nori, kad avalynė tarnautų kuo ilgiau. Dažniausiai pas mus užsuka tie, kurie nesivaiko jaunatviškų madų“, – pasakojo batsiuvė.
„Batų namų“ savininkas Žanas Maslauskas sakė, kad į jo dirbtuves dažniausiai taisyti batus atneša tie, kurie nori rimto taisymo ir rimtos konsultacijos: „Nėra tokio bato, kurio nebūtų galima sutaisyti. Jis gali būti ir už 1 eurą nupirktas. Man ir pačiam teko taisyti batus, dėvėtų drabužių parduotuvėje nupirktus už eurą.
Vien pado keitimas kainavo nuo 30 iki 45 eurų. Nepamenu tiksliai, kiek tai moteriai teko sumokėti, bet padus pakeitėm su apsiuvimu. Toks buvo jos pageidavimas. Viską taip sutvarkėme, kad peržegnojęs batus gali drąsiai pasakyti – prašau, batas tarnaus bent 5 metus.“
Konkurencijos tarp avalynės taisytojų nėra?
Paklaustas apie batsiuvių, teikiančių avalynės paslaugas Kėdainiuose, konkurenciją, Ž.Maslauskas net nusipurtė: „Apie kokią konkurenciją galime kalbėti, kai konkuruoti sąlygos nevienodos? Kėdainiuose tik „Batų namai“ moka mokesčius valstybei, o kiti batsiuviai dirba su patentais. O kas yra patentas?
Asmenys, užsiimantys individualia veikla, užsidirba sau ir nedalyvauja socialiniame gyvenime. O mums tenka mokėti visus mokesčius: ir pridėtinės vertės, ir „Sodrai“, darbuotojams atlyginimus, atostoginius. Tai yra valstybės mokesčiai, kuriuos mokėti – privaloma. Nieko pakeisti negaliu, bet norėtųsi, kad bent Kėdainiuose visiems suvienodintų sąlygas, kad viskas klostytųsi sklandžiau.“
Tuo tarpu A. Bialaglovienės nuomone, kiekvienam taisytojui darbo bus tol, kol bus ką taisyti.
„Vienas žmogus batus gali įsigyti už neregėtai didelę sumą pinigų, pavyzdžiui, kelis šimtus eurų, o kitas avalynei tegali išleisti kelis eurus. Žmonės stengiasi, kad jų įsigyta avalynė atlaikytų kelis sezonus“, – pasakojo ji.
Gyventojų nuomonės
Štai kėdainietė Orinta prieš pirkdama naujus batus visada pirmiausia pasvarsto, ar neįmanoma sutaisyti senų.
„Norėtųsi, kad batai laikytų ilgiau, todėl ne visada perkam naujus. Jei nuplyšta batų diržiukas ar sugenda užtrauktukas, juk nebūtina pirkti naujų – tokias bėdas galima sutvarkyti“, – savo nuomone dalinosi Orinta.
Kėdainietės Ramunės Mikštienės nuomone, pigūs batai dažniausiai nebūna kokybiški.
„Aš manau, kad išsirinkti gerą, kokybišką avalynę užtrunka. Užtrunka laiko, kol randi tikrai kokybiškus ir tinkamus batus. Tad radus tokius, tikrai ne visada norisi pirkti naujus, ieškoti kitų, todėl geriau juos pasaugoti, o prireikus ir pataisyti.
Na, o pigūs batai ne visada bus kokybiški. Nemanau, kad nauji batai už labai mažą kainą gali būti kokybiški. Kartais nusipirkus batus ne iš naujos avalynės parduotuvės, jie laiko geriau už brangius, naujus. Todėl reikia pasvarstyti, ar verta pirkti naujus batus“, – kalbėjo Ramunė.
Kėdainietė Monika Dabulskytė – visiškai kitokios nuomonės. Pasak merginos, kam taisyti senus batus, kai pigiai galima nusipirkti naujus. Pigiai nupirktų negaila išmesti po mėnesio ar kelių, o atsinaujinti ir vėl nusipirkti kokius nebrangius – visuomet smagu.
Taigi, ar verta taisyti senus batus ir sumokėti batsiuviams už paslaugas, ar vis dėlto geriau pirkti naujus, vienareikšmiško atsakymo nėra. Matyt, tai priklauso nuo kiekvieno piniginės storio ir asmeninio požiūrio.
BatsiuviaiBatai^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.