Pasak sostinės savivaldybės Administracijos direktoriaus Povilo Poderskio, nuo sausio įvedus galimybę dirbti iš namų, ja jau pasinaudojo 229 savivaldybės darbuotojai, iš viso teisė dirbti nuotoliniu būdu suteikta beveik 1,2 tūkst. kartų. Tuo tarpu kitose savivaldybėse tokius prašymus pateikė vos keletas žmonių.
Dažniausiai nuotolinio darbo pageidavo Administracinių bylų nagrinėjimo poskyrio darbuotojai, mieste atsakingi už kelių eismo taisyklių ir kitus smulkius pažeidimus. Taip pat aktyviai šia galimybe naudojasi Vaikų teisių atstovavimo poskyrio, Juridinio skyriaus bei Korupcijos ir nusižengimų skyriaus darbuotojai.
Vilniaus savivaldybės Juridinio skyriaus vyriausioji specialistė, einanti teisininkės funkcijas, nenorėjusi atskleisti savo pavardės, šia galimybe teigia besinaudojanti 2-3 dienas per savaitę.
„Būnant namuose darbus atlieku du kartus ar dar greičiau. Nuotolines dienas ir renkuosi tada, kai krūvis padidėjęs ir kai reikia koncentracijos, kad nebūčiau blaškoma kolegų,“ – sakė ji.
Pasak P.Poderskio, galimybė dirbti nuotoliniu būdu motyvuoja darbuotojus bei padeda pasiekti geresnius rezultatus.
„Rezultatas mus džiugina, nes kai kurių dokumentų rengimo greitis padidėjo iki keleto kartų. Taip pat džiaugiasi patys darbuotojai turėdami tokią galimybę. Mes pateikiame tai kaip privalumą ieškant naujų darbuotojų, galime prisivilioti geresnių specialistų“ – sakė P.Poderskis.
Prašymus tvirtina padalinio vadovai, jie taip pat nusprendžia, kiek dienų darbuotojas gali tokiu būdu dirbti. Vieningos patvirtintos sistemos nėra, padalinio vadovai patys užtikrina darbų, atliktų nuotoliniu būdu, kokybę.
Savivaldybės administracijos direktorius sako, kad piktnaudžiavimų nenustatyta, tad darbuotojams neprireikė įvedinėti ir papildomų taisyklių. Anot jo, tvarka dar bus tobulinama leidžiant prašymus pateikti ne prieš savaitę, kaip šiuo metu, bet prieš 2 darbo dienas.
Nuotoliniu būdu dirbti negali maždaug 5 proc. savivaldybės darbuotojų.
Šiauliuose, Panevėžyje norinčių dirbti namuose nėra
Daugumoje kitų savivaldybių ši galimybė taip pat egzistuoja arba yra svarstoma. Kauno savivaldybėje šiuo metu svarstomas projektas dėl galimybės dirbti nuotoliniu būdu, kuris turėtų būti įgyvendintas artimiausiu metu. Savivaldybės atstovai BNS patvirtino, kad iki šių metų pabaigos planuojama stebėti nuotolinio darbo taikymo praktiką, teikti siūlymus dėl tolesnio jos taikymo, o, pilotiniam projektui pasiteisinus, nuo kitų metų, bus tvirtinama pastovi Nuotolinio darbo tvarka.
Klaipėdos savivaldybėje galimybė dirbti nuotoliniu būdu turėtų būti patvirtinta rugsėjo mėnesį, Šiaulių, Panevėžio, Alytaus, Neringos ir Palangos savivaldybėse galimybė dirbti nuotoliniu būdu taip pat egzistuoja, tačiau ja niekas nesinaudoja.
Pastarosios savivaldybės teigia, jog jos aprūpintų viskuo, ko reikia darbui nuotoliniu būdu, tačiau darbuotojai neturi tokio poreikio.
„Galimybę tikrai turi visi, bet tikriausiai dar nėra poreikio, o ir darbingesnė aplinka yra darbe, nei namuose“, – teigė Šiaulių savivaldybės Personalo ir vidaus poskyrio vedėja Danutė Kuprienė.
Pasak Šiaulių ir Panevėžio savivaldybių atstovų, visą laiką nuotoliniu būdu dirba tik darbuotojai, užsiimantys Europos Sąjungos projektais.
Mažesni miestai nėra suteikę galimybės dirbti namuose, jos, pavyzdžiui, neturi Marijampolės, Druskininkų kitos savivaldybės.
Iš namų leidžia dirbti ir Prezidentūra
Šią praktiką taiko ir kai kurios šalies centrinės Vilniuje įsikūrusios valdžios institucijos, tačiau ir čia ne visi galimybėmis naudojasi. Pavyzdžiui, Prezidentūroje norinčių dirbti namuose neatsiranda.
Seime nuotoliniu būdu visą arba dalį darbo dienos dirba 8 žmonės. Susitarimas dėl nuotolinio darbo pasirašomas ne ilgiau kaip 1 metams. Seimo kanceliarija BNS informavo šiuo metu rengianti nuotolinio darbo tvarkos aprašą, kuris aiškiau reglamentuos, kaip būtų teikiami prašymai, vykdomi susitarimai.
Nuo kitų metų pradžios įsigaliosiantis Valstybės tarnybos įstatymas taip pat numato, jog visi valstybės tarnautojai turės galimybę dirbti nuotoliniu būdu susiderinę su tiesioginiu vadovu. Įstaigos vadovas privalės sudaryti sąlygas nuotolinį darbą dirbantiems valstybės tarnautojams bendradarbiauti su kitais įstaigos valstybės tarnautojais ir darbuotojais, gauti funkcijoms atlikti reikalingą informaciją.