Portalas lrytas.lt patikrino, ką įdomaus galima atrasti Palangoje ir neišleisti nė cento.
Tokios populiarios traukos vietos kaip J.Basanavičiaus gatvė, Birutės parkas ar Meilės alėja žinomos daugeliui poilsiautojų, todėl aplankėme kiek mažiau žinomas vietas ir išbandėme, kokių dar įspūdžių galima parsivežti iš lankomiausio Lietuvos pajūrio kurorto.
1. Palanga iš viršaus
Nuo šio pavasario poilsiautojams atsirado galimybė nemokamai apžiūrėti Palangą iš nematytos vietos – Švč.Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios bokšto.
Pačiame miesto centre, prie J.Basanavičiaus gatvės, stūksanti bažnyčia yra aukščiausias pastatas Palangoje. 59,85 metro aukščio bažnyčios bokštas per metus buvo iš vidaus renovuotas ir pritaikytas lankytojams.
Užėję pro mažas dureles greta vargonų lankytojai gali apžiūrėti senovinį bažnyčios laikrodžio mechanizmą ir originalią jo priežiūros instrukciją.
Palypėjus iki pat viršaus galima pasisukinėti tarp bažnyčios varpų ir pasidairyti į Palangą, kuri iš viršaus atrodo ypač gausi žalumos. Lankytojams skirti ir du nemokami monokliai.
Švč.Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios bokštas lankytojams atviras 12-15 val. darbo dienomis ir 13-18 val. savaitgaliais, bet šis laikas gali keistis priklausomai nuo vykstančių mišių bei vestuvių.
2. Šokantis fontanas
Jūratės ir Vytauto gatvių sankryžoje poilsiautojai gali pasigrožėti pačiu didžiausiu šokančiu ir grojančiu fontanu Lietuvoje.
Fontaną sudaro 260 vandens purkštukų ir 48 įvairių spalvų šviestuvai, o pagrindinė vandens čiurkšlė į viršų šauna net 8 metrus.
Po fontano baseinu sumontuoti 5 galingi vokiški siurbliai per minutę į orą pakelia beveik 4,3 tonos vandens ir pagal tai yra pats didžiausias šokantis fontanas Lietuvoje.
Suskambus muzikai pagal kūrinį keičiasi vandens čiurkšlių aukštis ir kryptis, o vaizdas ypač įspūdingai atrodo sutemus.
Pagrindinė nemokama muzikinė fontano programa vyksta kasdien nuo 21 val. iki 21 val. 45 min., taip pat po vieną dainą galima pasižiūrėti 12 val. ir kas valandą nuo 14 iki 20 valandos.
Arba galima bet kada užsisakyti norimą dainą iš sąrašo siunčiant SMS žinutę už 3 eurus.
Lankantis prie fontano taip pat verta atkreipti dėmesį į unikalų suoliuką, apklijuotą Lietuvos 100-mečiui Palangos moksleivių sukurtomis plytelėmis.
3. Pasakų parkas
Ties S.Dariaus ir S.Girėno bei S.Daukanto gatvių sankryža lankytojų laukia neįprastas parkas. Einant pušų paunksnėje išsiraizgiusiais takeliais akis patraukia spalvingos skirtingo stiliaus skulptūros, vaizduojančios garsiausias lietuvių liaudies pasakas.
Šios skulptūros pritaikytos liesti ir žaisti – galima pajodinėti ant didelio rožinio ožio, pasisupti kopūsto lape arba įlįsti į pasakų namelį.
Arba ramiai prisėsti ant suoliuko ir paspaudus mygtuką išklausyti Ingos Valinskienės įgarsintą pasaką.
Šis parkas pritaikytas ir užsieniečiams. Lietuviškas pasakas galima perskaityti arba išklausyti ne tik lietuvių, bet ir anglų kalba.
2016 metais atidarytą ir vėliau papildytą Pasakų parką finansavo Palangoje veikiančios įmonės. Atvirą parką galima aplankyti bet kuriuo paros metu.
4. Grafų Tiškevičių alėja ir Skulptūrų parkas
Nusukę vos truputį į šalį nuo triukšmingosios J.Basanavičiaus gatvės, Palangos lankytojai gali pasijusti lyg persikėlę daugiau nei šimtmetį į praeitį. Tarp Palangos Kurhauzo iki dabartinės Kęstučio gatvės įrengta atkurta grafo Juozapo Tiškevičiaus sukurta autentiška alėja.
Vos 230 metrų ilgio pasivaikščiojimams skirta alėja buvo pirmasis Palangos parkas ir tuometis miestelio centras.
Grindiniu išklotą alėją puošia 61 retro stiliaus šviestuvas, per 30 iš Italijos atvežtų suolų ir papildomas apšvietimas. Alėjos pradžią žymi istoriniai, iš senovinių nuotraukų atkurti mediniai vartai, o alėjos pabaigoje lankytojų akis traukia klaipėdiečio skulptoriaus Klaudijaus Pūdymo sukurtos grafų Felikso ir Antaninos bronzinės skulptūros.
Vienas prie kito artėjantys grafai vaizduojami tarytum skubantys į pasimatymą, o greta grafienės skulptūros sukurtas dar vienas aristokratiškos aplinkos simbolis – pudelių veislės šuniuko skulptūra, ant kurios labai smagu fotografuotis vaikams.
Įdomus alėjos grindinio akcentas – lotynų ir lietuvių kalbomis įamžintas ir Tiškevičių šeimos šūkis „Išsirink, ką myli“.
Vos truputį išsukę iš Grafų Tiškevičių alėjos svečiai gali apžiūrėti dar daugiau skulptūrų. Nedideliame skulptūrų parke surinktos įvairiu laikotarpiu sukurtos lietuvių menininkų skulptūros, o prieš jas – jauki pasisėdėjimų erdvė su milžiniška šachmatų lenta norintiems pramankštinti smegenis.
5. Tiškevičių bulvaras
Jei norisi pamatyti dar daugiau istorinių Palangos vietų, galima įveikti Tiškevičių bulvaro turą. Tik norint aplankyti visas jo vietas verčiau keliauti dviračiais arba pasiruošti nemažai pavaikščioti.
Šis 2013 metais pristatytas turas yra lyg asmeninis gidas po Palangą. Iš interneto puslapio bulvaras.info galima parsisiųsti žemėlapį ir keliauti per 20 jame pažymėtų Palangai reikšmingų vietų.
Prie kiekvieno objekto yra po nedidelę lentelę su QR kodu, kurią nuskanavus pateikiama po trumpą aprašymą su įdomiausiais faktais.
Šis turas pristatomas kaip interaktyvus, bet tinteraktyvumo jam stinga. Žemėlapis yra tiesiog kaip paveiksliukas, o ne programėlė, kuri per GPS galėtų nurodyti kelią nuo vieno objekto iki kito. O QR kodai nuveda į pagrindinį turo puslapį. Norint atsidaryti būtent tos vietos informaciją reikia rankomis pakoreguoti nuorodą ir jos gale prirašyti atitinkamą skaičių.
Bet nepaisant tokių trikdžių Tiškevičių bulvaro turas leidžia išsamiai susipažinti su grafų laikus menančia Palanga.
6. Tikras rojus vaikams
Visai netoli jūros, Žvejų gatvės gale, prie „Pušyno“ sanatorijos, veikia didžiulė nemokama žaidimų aikštelė vaikams. Aptverta, saugi aikštelė buvo įrengta 2012 metais, bet ir dabar atrodo puikiai.
Čia yra įvairių lipynių, čiuožyklų ir žaidimų įvairaus amžiaus vaikams. Didžiulėje aikštelėje yra karstyklė-laivas, žaidimų pilis, mažesnės pilaitės, sūpynės, minamas ratas, smėlio dėžių ir suoliukų prisėsti tėvams.
Parkas įsikūręs vaizdingoje vietoje, miško proskyroje, arti jūros ir visai šalia dviračių tako, veikia kavinė. Aikštelę galima pasiekti ir automobiliu.
Didžiulė žaidimų aikštelė yra nemokama, bet naktimis rakinama. Ji veikia nuo 9 iki 21 valandos kasdien.
O norintiems laiką praleisti aktyviau tiesiai už žaidimų aikštelės yra bėgimo takas „Labrytys“.
6 km ilgio takas pritaikytas mėgstantiems ryte pabėgioti, taip pat jame galima rasti skersinių bei treniruočių sienelių atlikti papildomiems pratimams.
7. Sportinė veikla
Norintiems laiką praleisti aktyviau ir pasirūpinti savo sveikata kasdien, išskyrus sekmadienį, rengiamos nemokamos treniruotės.
Jas klubas „Žmonės sportuoja“ rengia du kartus per dieną – 9 val. bei 18 val. Dauguma treniruočių vyksta Palangos sporto arenoje, o dalis mažesnio intensyvumo treniruočių rengiamos Birutės parko Rotondoje.
Esant blogoms oro sąlygoms treniruotės nevyksta, o jų tvarkaraštį patogiausia sekti „Žmonės sportuoja“ feisbuko paskyroje.