Europos Komisija (EK) Ignalinos AE uždarymui 2021–2027 metų ES biudžete siūlo skirti 552 mln. eurų – 230 mln. eurų mažiau nei norėtų Lietuva.
Parlamento ir Komisijos nariai pirmadienį lankėsi Ignalinos AE. Jie jėgainės uždarymo klausimus aptarė su jos vadovybe ir įvertino, kaip Lietuva ruošiasi jos uždarymui.
Europos Europos Parlamento pranešėja Ignalinos atominės elektrinės (AE) uždarymo finansavo klausimu Rebecca Harms spaudos konferencijoje sakė, kad džiaugiasi lietuvių padarytu darbu.
„Vakar pamačiau, kaip sėkmingai buvo suvaldytas uždarymo procesas. Žinome, kad iki tol buvo išsakyta daug kritikos.
Vakar visi sutarėme, kad procesas valdomas gerai, dirbama profesionalai, palaikomi standartai, viskas vyksta skaidriai. Standartai patenkinti.
Šiandien galiu pasakyti, kad žmonių, kurie užsiima Ignalinos AE uždarymu, darbas labai svarbus. Tie žmonės gerina Lietuvos ir Baltijos regiono saugumą, o vėliau kitos šalys pasinaudos jūsų profesionalumu ir įgūdžiais, kuriuos išvystėtė per šį uždarymą. Man vakar tai buvo pagrindinė patirtis“, – apie Lietuvą gerais žodžiais atsiliepė R.Harms.
Ji sakė, kad Lietuva vėliau taps geru pavyzdžiu kitoms šalims, kurios turės iš mūsų ko pasimokyti.
„Šiuo metu aš stengiuosi visus sutelkti prie apskrito stalo, kol Lietuvos Vyriausybė išsiaiškins, kokie poreikiai yra kitam uždarymo etapui“, – pridūrė ji.
Taip pat buvo prasitarta ir apie sumas bei tolesnį bendradarbiavimą.
„Vakar įvertinome skirtumą tarp tos sumos, kuri skirta, ir tos, kuri reikalinga. EK numatyta suma skirta trumpesniam laikotarpiui, nei skaičiuoja Lietuva, skiriasi dvejais metais. Mes grįšime kartu į Briuselį ir sieksime išspręsti problemas“, – pažadėjo R.Harms.
Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas sakė, kad toks Lietuvos pasirodymas iš gerosios pusės tik didina Briuselio pasitikėjimą mūsų šalimi.
„Mes nekalbame apie esminius lūžius, bet kalbame apie pagrindinius principus. Svarbu, kad buvo pasiekta esminė pažanga. Apie 40 proc. uždarymo darbų jau atlikta. Tai pats geriausias įrodymas, kad turime tęsti savo darbą su didesniu finansavimu“, – sakė ministras.
Pasak jo, bus siekiama, kad finansavimas būtų didesnis nei EK pasiūlymas.
„Turime stiprių argumentų“, – sakė Ž.Vaičiūnas.
Reaktorių išmontavimo darbus ketinama atlikti 2023-iaisiais. Tai, kaip sakė ministras, vienas pavojingiausių etapų.
„Iki galo neaišku, ką ten rasime, nes trūksta Ignalinos AE statymo prjektų ir dokumentų“, – teigė ministras.
Lietuva uždaryti Ignalinos AE įsipareigojo stodama į ES.
Jėgainė elektros energijos gamybą visiškai nutraukė 2009-ųjų pabaigoje. Eksploatavimo nutraukimo darbai gali trukti iki 2038 metų.