Vilniečiai neviltyje: šiukšlės toliau sprogdina konteinerius, prasidėjo gyvių invazija

2018 m. birželio 5 d. 18:09
Kai gegužės 1 dieną Vilniuje pasikeitė šiukšlių išvežimo tvarka, dauguma gyventojų pradėjo skųstis dėl neišvežamų šiukšių. Konteineriai mieste bei sostinės mikrorajonuose buvo perpildyti, o ir tikslios datos, kada jie bus ištuštinti, tuo metu nebuvo.
Daugiau nuotraukų (18)
Nors jau praėjo daugiau nei mėnuo, padėtis, atrodo, nesikeičia. Kai kurie gyventojai karštyje šuntančių šiukšlių tvaiką priversti uostyti jau daugiau nei tris savaites.
Nesulaukia vežėjų
Naujosiomis pertvarkomis itin piktinasi Vilniaus rajono Panerių seniūnijai priklausantys gyventojai (gyvenvietė yra priskiriama Vilniaus miesto savivaldybei), kuriems šiukšlės oficialiai neišvežamos jau daugiau nei tris savaites.
„Viskas prasidėjo nuo šiukšlių revoliucijos. Iki tol viskas buvo gerai, šiukšlės buvo išvežamos laiku, o dabar dauguma gyventojų pilnus šiukšlių konteinerius yra priversti laikyti dar nuo gegužės mėnesio pirmosios pusės“, – skundėsi vietos gyventoja Jolanta.
Jos teigimu, šiukšlės čia paskutinį kartą buvo išvežtos gegužės 13 dieną pagal seną susitarimą. Pagal naujuosius tvarkaraščius kitas vežimas turėjo įvykti po savaitės, gegužės 20-ąją, tačiau šiukšliavežis tuomet taip ir nepasirodė. Po kelių dienų, gegužės 23-iąją, darbo metu jis netikėtai pradėjo sukinėtis tarp namų ir tuštinti dar vis prie gatvės stovinčius konteinerius.
„Dieną vežėjai su ta mašina pradėjo blaškytis tarp namų ir tiems, kas dar nebuvo parsivežę atgal į kiemą konteinerių, šiukšlės netikėtai buvo išvežtos. Bet dauguma žmonių tuomet nebuvo namie, o savo konteinerius buvo parsivežę į kiemą, tad jų šiukšlės stovi iki šiol.
Gerai, kad mano mama tuo metu buvo namuose ir pajėgė išstumti iki gatvės mūsų konteinerį“, – pasakojo moteris.
Nuo tada šiukšlėmis daugiau taip ir nebebuvo pasirūpinta. Kitas vežėjų pasirodymas turėjo įvykti gegužės 27 dieną, po to – birželio 3, tačiau šiukšlių kupini konteineriai vis dar stovi.
Susisiekti su tarnybomis – neįmanoma
Moteris pasakojo, kad nebežino ką ir daryti, nes per visą tą laikotarpį kreipėsi į įvairiausias institucijas, tačiau jokio konkretaus atsakymo nesulaukė.
„Aš pati dar gegužės 20 dieną užregistravau, kad mūsų vežėjai „Ekonovus“ neišvežė šiukšlių, po to registravau ir 27 dieną. Atsiliepė mergaitė vieno langelio principu, su niekuo nesujungė, paklausė, ar noriu registruoti problemą, ir tiek. Aš jos prašiau, kad man leistų susisiekti su vadybininkais, bet man atsakė, kad taip negalima“, – aiškino Jolanta.
Vis dėlto moteris nepasidavė ir ieškojo kitų išeičių. Ji kreipėsi į Vilniaus  atliekų sistemos administratorius (SĮ VASA), tačiau ten situacija buvo tokia pati – atsiliepė mergina, kuri išklausė, užregistravo problemą ir padėjo ragelį. Niekas nesikeitė.
Jolanta neatlyžo ir skambino vėl, prašė sujungti su vadovais, tačiau jai buvo atsakyta, kad administratoriai pavaldūs Vilniaus miesto savivaldybės Atliekų tvarkymo programos įgyvendinimo skyriui ir kad ji bandytų kreiptis į šio skyriaus specialistus.
„Skyriui vadovauja Valdas Juodis, taip pat yra keturi specialistai, paskirti atitinkamiems regionams. Tada aš skambinau prie jų pavardžių nurodytais telefonais, niekas nekėlė. Taip vis bandžiau prisiskambinti tris dienas nuo ryto iki vakaro“, – teigė atsakymo vis dar nesulaukusi moteris.
Bet tai – dar ne pabaiga. Praėjusios savaitės penktadienį ji parašė elektroninį laišką Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Miesto ūkio ir transporto departamento Atliekų tvarkymo programos įgyvendinimo skyriaus vedėjui V.Juodžiui, kuriame išdėstė visą situaciją. Antradienio popietę moteris teigė atsakymo taip ir nesulaukusi.
Gyvenvietę atakuoja musės
Moterį piktina ne tik tarnybų neveiklumas, bet ir tai, kad atliekos riogsojo šiltomis dienomis, kai šiukšlių tvaikas jaučiamas visame rajone.
„Vakar skambinau į pačią savivaldybę, nes savaitgalį buvo baisus karštis, termometras rodė per 30 laipsnių. Prie konteinerių prieiti buvo neįmanoma, nes aplink juos sukiojasi musių spiečius, aš net bijočiau pažvelgti, kas darosi viduje. Juk ten maisto atliekos, kurios pūva.
Savivaldybėje, kaip įprastai, atsiliepė mergaitė ir pasakė, kad negali duoti jokių telefonų. Tai sakau, kam jūs tada iš viso atsiliepiat?“ – ironiškai klausė ji.
Anot Jolantos, ji vėl buvo nukreipta susisiekti su V.Juodžiu, kuriam jau buvo išsiuntusi elektroninį laišką. Taip pat jai buvo pasiūlyta problemos aprašymą persiųsti Savivaldybės skundų priėmimo paštu evicemeras@vilnius.lt, gavo tik automatinį pranešimą, kad skundas buvo užregistruotas.
„Šiukšlės ir toliau „sėdi“ namie. Kaimynai piktinasi, rašo, skambina, bet, kiek žinau, visi sulaukia panašių atsakymų. Ir aplink toliau matau pilnus konteinerius“, – sakė ji.
Jolantos teigimu, keista ir padėtis dėl pačių terminų, nes, reformoms prasidėjus, buvo sakoma, kad šiukšlės dabar bus vežamos ne kas savaitę, o kas dvi, tačiau kilus masiniam pasipiktinimui miesto meras Remigijus Šimašius pažadėjo, kad tiems, kuriems šiukšles išveždavo kartą per savaitę, niekas nesikeis.
Vis dėlto pirmadienį, paskambinusi vežėjams, ji sužinojo, kad tvarkaraščiai vėl pasikeitė ir šiukšlės bus išvežamos vos du kartus per mėnesį.
„Baisu ir nežinau, kas bus toliau. Tuoj pradės visos tos musės į namus skristi. Kaip gyventi? Vienintelė išeitis yra šnekėtis su mergaitėmis, kurios su niekuo nesujungia, arba daryti kaip darė tas žmogus (Liudvikas Andriulis – red. past.), kuris prie savivaldybės visas šiukšles atvežė. Sako, tvarkymo įgyvendinimo skyrius… Vat ir įgyvendino“, – liūdnai juokėsi moteris.
Bus taikomos sankcijos
Portalas lrytas.lt taip pat bandė susisiekti su Atliekų tvarkymo programos įgyvendinimo skyriaus vedėju V.Juodžiu, su kuriuo bendrauti Jolantai nurodė VASA, tačiau pats V.Juodis su žurnalistais nesikalbėjo.
VASA Atliekų tvarkymo paslaugos administravimo tarnybos vadovui Robertui Kielai teko tik apgailestauti dėl susidariusios situacijos.
„Skundas užregistruotas ir perduotas šios zonos mišrių komunalinių atliekų vežėjui – UAB „Ekonovus“. Vežėjų įmonės atstovas patikino, kad atliekos bus išvežtos artimiausiu metu. Už tokio pobūdžio pažeidimus bus taikomos atitinkamos sankcijos, kurios numatytos sutartyse“, – tikino jis.
Reforma siekė padėti gyvetojams
Vilnius dabar yra suskirstytas į penkias atliekų surinkimo ir vežimo zonas, kuriose mišrių komunalinių atliekų surinkimo ir vežimo paslaugas nuo gegužės 1 d. teikia trys viešojo konkurso būdu atrinkti vežėjai – šiaurinę, rytinę ir vakarinę miesto zonas aptarnauja „Ecoservice“, centrinę – „VSA Vilnius“, pietuose dirba „Econovus“.
Nuo gegužės pradžios Vilniaus mieste ne tik iš dalies pasikeitė atliekų vežėjai, bet ir buvo įvesta dvinarė rinkliava už komunalinių atliekų surinkimą bei tvarkymą, todėl mokėjimo dydis ateityje iš dalies turėtų priklausyti ir nuo išmetamų šiukšlių kiekio.
Pastoviąją dalį mokės visi nekilnojamojo turto (NT) savininkai arba nuomininkai, ji bus apskaičiuojama pagal NT plotą, o kintamoji dalis bus skaičiuojama pagal atliekų kiekį. Iki šiol vidutinio 60 kv. m ploto buto savininkai per metus už atliekų tvarkymą mokėdavo vidutiniškai 77,76 euro, o įsigaliojus naujai tvarkai ši suma turėtų mažėti iki 33 eurų.
Pertvarkomis siekta, kad būtų įgyvendintas principas „naudojasi visi, moka visi“. Iki šiol maždaug trečdalis gyventojų naudojosi sistema nelegaliai, metė savo atliekas į kaimynų konteinerius ar mieste, tačiau už tai nemokėjo.
šiukšlėsVilnius^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.